kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Нәсілдік белгілердің қалыптасуы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок составлен по обновленной прогамме 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Нәсілдік белгілердің қалыптасуы.»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Халық географиясы Мектеп: Абай атындағы гимназия мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен » КММ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жарасова Сая Алуадиновна
Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Нәсілдік белгілердің қалыптасуы.

Нәсілдер теңдігі.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) 5.2.7.2. Нәсілдік белгілердің қалыптастыру факторларын анықтау.

5.2.7.3.Нәсілдер теңдігін дәлелдеу.

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар нәсілдік белгілердің қалыптастыру факторларын анықтайды


Оқушылардың басым бөлігі нәсілдік белгілердің қалыптастыру факторларының ерекшеліктерін талдайды


Кейбір оқушылар нәсілдік белгілердің қалыптасу факторларын талдап, нәсілдер теңдігін дәлелдейді..

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийі





Нәсілдік белгілердің қалыптастыру факторларын анықтайды

Нәсілдік белгілердің қалыптастыру факторларын талдайды.

Нәсілдердің теңдігін дәлелдейді

Тілдік мақсаттар
Оқылым: Оқулықтағы мәтінде нәсілдік белгілерін оқи отырып сипаттайды. Тыңдалым: Нәсілдік белгілерді анықтай отырып,бір бірінің пікірін тыңдайды Айтылым, жазылым суреттерді, кестелерді қолдана отырып,ауызша жазбаша сипаттайды.

Негізгі терминдер мен ұғымдар «нәсіл», «этнос» - грек тілінде топ, тайпа, халық, монголойд,негройд,еуропойд.

Диалогтармен жазылу үшін пайдалынатын тіркестер

1. Нәсілдік белгілердің қалыптастыру факторларын атаңыз?

2.Нәсілдік теңдігін қалай тұжырымдайсыз?

Құндылықтарға баулу

« Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын басшылыққа ала отырып, қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді жүзеге асыру мақсатында , оқушыларды жауапкершілікке, ынтымақтастыққа баулу
Пәнаралық байланыс Биология , (түр түсі ажыратып сипаттайды ) тарих ( ежелгі дүние тарихында нәсілдердің тұрғылықты жеріне байланысты екендігі )
(Алдыңғы білім

Спиральдық қағидаты бойынша 5.2.7.1 материалдарынан оқушылар тақырыппен таныс











Жоспар
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Дереккөздер Ресурстар
Сабақтың басы 10минут Ұйымдастыру. 1.Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу

2.Нәсілдік белгілеріне қарай топтарға топтастыру

.Оқушылар үш нәсіл арқылы 3 топқа бөлінеді.

1. «монголоид»

2. «негроид»

3. « еуропоид»

Ширату жаттығуы: бір –біріне жақсы тілектер айту

Үй тапсырмасын тексеру мақсатында, мен

«Миға шабуыл» әдісін жасаймын

  1. Дүниежүзінде қанша нәсіл бар?

  2. Нәсілдер ерекшелігіне қарай қандай аймақтарда орналасқан?

  3. Біз қандай нәсілге жатамыз?

  4. Неліктен?










Өткен тақырыптар

Сабақтың ортасы 20минут (Т) Тапсырма №1

Кесте толтыру. Нәсілдердің сыртқы ерекшеліктерін сипаттай отырып, нәсілдік белгілердің қалыптасу факторлары мен себептерін кестеге түсіру


Нәсілдер

еуропоидтық

негроидтық

монголоидтық

Сыртқы ерекшеліктері




Нәсілдік белгілердің қалыптасу факторлары мен себептерін





-Дескриптор

- нәсілдердің сыртқы ерекшелігін біледі

- белгілердің қалыптастыру факторларын анықтайды

- нәсілдік белгілердің қалыптастыру себептерін біледі


ҚБ: « Смайлик арқылы »


(Ж) Тапсырма №2.

Сыртқы ерекшелігін және орналасу факторларын табиғат ортасымен байланыстырып талдап жаз.


Нәсілдер

еуропоид

негроид

монголоид

Терісі қара




Мұрны тәмпіш




Ерні жұқа




Африка,Австралия




Көзі қоңыр және қиғаш




Терісі ақ




Азия, Америка




Шашы бұйра




Ерні қалың




Солтүстік,Оңтүстік,Еуропа




Түсі сары





- Дескриптор

- Сыртқы ерекшелігін сипаттайды

- Орналасқан аймақтарын көрсетеді

- Табиғат ортасымен байланыстырады


ҚБ: «Бармақпен бағалау»


(Д) Тапсырма №3


Берілген мәтінді мұқият оқыңыз.Берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Ғалымдардың дәлелдеулерінде, әр адамның қабілеті нәсіліне байланысты емес делінген. Әр нәсілдің мықты танымал өкілдері жетерлік. Нәсілдер теңдігін дәлелдеуде зор үлес қосқан Николай Миклухо-Маклай (1846-1888 гг.). Ол орыс саяхатшысы, антрополог, этнограф және биолог. Ғылымда тұңғыш меланезия антропология типін сипаттап жазады, адамзат нәсілдерінің түр жағынан біртұтастығын және бір-бірімен туыстас екендігін, “төменгі” және “жоғарғы” нәсілге бөлудің ғылыми негізсіз екендігін дәлелдеген.


-Николай Миклухо-Маклайдың зерттеулері адамзат үшін қаншалықты маңызды?


-Дескриптор

-Білім алушы мәтін бойынша ғалымның зерттеулерінің маңызын тұжырымдайды


ҚБ: « Бағдаршам арқылы »




Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы

Жаратылыстану

5-сынып

26бет























Жаратылыстану.Алматы баспасы 2017ж.5-сынып 87 бет.
























Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы

5-сынып

27бет



Сабақтың соңы

Өзіндік рефлекция

5 -белсенді қатыстым

4

3 -маған түсінікті болды

2

-мен үшін қызықты болды

-жаңадан үйрендім


Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Пәнаралық байланыстар.

Саралау тапсырмасы ретінде оқушыларға мәтін бойынша дәлелдер берілген.Нақты дәлелдер берілгенмен кейбір оқушылардың деңгейіне қарай әртүрлі сұрақтарда мазалады.Сондықтанда жоғары деңгейлі оқушыларға сыни тұрғыдан ойлайтын сұрақтар бердім.Ол сұрақтарды беру мақсатым жоғары деңгейлі оқушылар сыни тұрғыдан ойлана отырып ,өз болжамдарын айтады.

Оқушыларға тапсырма беру барысында тапсырманың мақсатына жету үшін оқушыларға қалыптастырушы бағалауды жүргізіп отырамын.Бұл бағалаудың тиімділігі оқушыларды оқуға жетелейді, сабаққа қызығушылықтарын арттырып ынталандырады. Оқушылар тапсырманың соңында бір- біріне сұрақ қояды,өзара талдайды,тапсырмалар мақсатына жетуіне мүмкіндік алады, осыдан форматифті бағалау жүргізіп отырады.Оқытудағы форматифті бағалау тиімділігі мұғалім оқушының қандай деңгейде екендігін біле алады.Менің сабағымда смайликпен, бармақпен,бағдаршам арқылы бағалау әдістерін қолдандым.





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Нәсілдік белгілердің қалыптасуы.

Автор: Жарасова Сая Алуадиновна

Дата: 03.02.2018

Номер свидетельства: 454455
