Просмотр содержимого документа
«Латын Америка елдеріне сипаттама»
И.Әбдікәрімов атындағы Қызылорда аграрлық техникалық колледжінің
оқытушысы Ибраева Сырғаш
География пәнінен ашық сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы : Латын Америка елдеріне сипаттама.
Сабақтың мақсаты:
білімділік:Оқушылардың алған білімдерін жүйелеу, білімге деген құштарлығын арттыру, зияткерлік қабілетін дамыту. Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тереңдету, толықтыру, қорытындылау.
Дүние жүзінің ауыл шаруашылығы туралы мағлұмат беру.
тәрбиелік:Оқушыларға рухани, интеллектуалдық жағынан тәрбие беріп,болашаққа деген көзқарасын арттыру.Елінің байлығын қадірлей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту. (Дәстүрлі емес сабақ)
Сабақтың оқыту әдістері: «Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлау» технологиясының стратегиялары;талдау жүргізу, ой қозғау, сұрақ-жауап, ауызша баяндау.Топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі және техникалық жабдығы: Интерактивті тақта, «Көкөністер», «Дәмді» сүт өнімдері, «Ет өнімдері» ,Дүние жүзінің саяси картасы , Буклеттер, Тақырыптық плакаттар,Өсімдіктер мен жануарлар макеті.
Пәнаралық байланыс: Саясаттану, әлеуметтену, Әлем тарихы, қазақ әдебиеті, биология, Экономика негіздері.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру жұмыстары.
а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу,дәрісхана тазалығына назар аудару.
ә) Сабақтыңмақсатынхабарлап, оқушылардың назарын сабаққа аудару, география пәніне деген қызығушылығын арттыру.Топқа бөлінген оқушылар жеке-жеке отырғызылады, топ лидерлері сайланады, эксперт тобы құралады.
І-топ. «Агротехника» ІІІ-топ «Дәмді»
ІІ-топ «Сыр маржаны»
2.Қызығушылығын ояту
«Ассоцация құру»
«Ауыл шаруашылығы» тақырыбы слайд арқылы проблемалық сұрақтар қою арқылы шығады.Топтық жұмыс басталады
1-топқа «Ауыл шаруашылығы формалары», «Жасыл революция» ұғымы.
Тапсырма әр топқа таратылып, оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып,жұмыс барысында
-жеке жазады
-жұппен талдайды
-спикерлер қорғайды
Оқушылардың берген жауабы тыңдалады,оқытушы слайд арқылы толықтырып,сәйкестендіріліп көрсетіп түсіндіреді.
Мағнаны ашу.
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін байқау үшін ойландыратын,сергітетін және қызығушылығын оятатын,ойын элементтерін пайдалана отырып,ойындар ойнатылады.
Сайыс сабақ
1. «Білім аукционы» І. Келесі кезеңіміз «Білім аукционы» деп аталады, яғни әр топқа оқу пәндері бойынша 5 сұрақ қойылады. Дұрыс жауап беру арқылы топ өз ақша қорын жинақтайды. Аукционда сауда «тенге» ақша бірлігімен жүргізіледі. Әр топтың қорында 5000 тенгеден бар. Бұл бастапқы капитал. Өз капиталын көбейту олардың өз қолында. Пән бойынша сұрақтың бастапқы бағасы 1000 тенге. Топ капитаны бағаны 1000 тенгеден жоғарылата алады. Ең жоғарғы баға ұсынған соң сұрақ оқылады. Егер дұрыс жауап айтылса, баға құны сол топқа беріледі, ал қате жауап айтылса, онда топ өз капиталынан сол ақшаны қайтарады. Ескерту: егер топ қорында бар барлық сомаға сұрақ сатып алып, қателессе, онда банкрот болып, өкінішке орай ол топ аукционға қатыса алмайды.
«Адам байлығының ішіндегі ең тамашасы-білім» деп шығыс ғұламасы әл-Бируни айтқандай білім байлығы саудаға түсер аукционды бастаймыз. Аукционға қойылатын № күміс қобдиша. Қобдишада не жасырылғанын табуларыңыз керек. Сауда жүргізіледі. .... тобы бір, ... тобы екі, ... тобы үш. Сатылды. Дұрыс жауап берген жағдайда топ өз қорына 1000 тенгеден қосады.
2. «Табысты кәсіпкер»
3. «Анаграмма»
Ой-толғаныс.Рефлекция.
Оқушылардың шығармашылық сәті .
«Отандық брендті бірге жасайық» (Оқушылар өздерінің таңдаған тауарларын көрсетіп, жарнамалайды. Жарнамалар әдемі де қызықты қимылдармен, өлеңдермен, әндермен шығуы керек).
«Конверттен шыққан басқатырғылар» (Әр топқа конвертте сұрақтар беріледі, оны оқушылар дұрыс табуы керек
«Фуршеттік үстел»2050ж Қазақстан бейнесі.
Таза мінсіз, асыл тас,
Су түбінде жатады.
Таза мінсіз, асыл сөз,
Ой түбінде жатады.
Су түбінде жатқан тас,
Жел толқытса шығады,
Ой түбінде жатқан сөз,
Шер толқытса шығады,-деп Асан Қайғы бабамыздың баталы сөзін еске аламыз.
Жоғарғы капитал жинаған топ ......
«Отандық брендті бірге жасайық» (жарнама жасау шеберлігі)
Шарты: Оқушылар өздерінің таңдаған тауарларын жарнамалайды. Жарнамалар әдемі де қызықты қимылдармен, өлеңдермен, әндермен шығуы керек.
І. «Сыр маржаны» компаниясының жарнамасы.
ІІ. «Дәмді» фабрикасының жарнамасы.
ІІІ. «Ет-балық»өнімдері.
«Конверттен шыққан басқатырғыштар».
Біле бер, қанша білсең-тағы тіле,
Жетесің мақсатыңа біле-біле,- деп Жүсіп Баласағұн жырлағандай келесі сайысымыз «Конверттен шыққан басқатырғыштар» деп аталады. Шарты:
Әр топқа конверттер таратылады, іштерінде әртүрлі мемлекеттердің атауы, олардың астаналары, ұлттық валюталары бар. Оны оқушылар дұрыс тауып, ретімен қоюы керек.
Эксперттер тобының жұмысы:(сараптау және бағалау)
Мұғалімнің қорытынды сөзі.
Жандарыңа сапалы білім мен салауатты ақылды серік етіп, үйлестіріп мемлекетті алдағы уақытта дамытатын сіздер мен біздер. Ендеше М.Әуезов атамыз: «Ел боламын десең, бесігіңді түзе» дегендей, құрметті өрен атаның емес, адамның баласы болу керектігін осы бастан ой-зерделеріңде сақтаңдар