Басы Оқушылармен амандасу. Түрлі-түсті қағаздар арқылы 4 топқа бөлу. 5 минут Үй жұмысын сұрау 10 минут Таным таразысы әдісі арқылы жұптық, жеке, топтық деңгейлік тапсырмалар беру. Бағдаршам әдісі арқылы бағалау Ортасы Жаңа сабақ 15 минут Жаңа сабақтың мақсатын айту Тірек сызба арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Қазақстанның картасы арқылы топырақ түрлеріне талдау жасау. Венн диаграммасын қоллана отырып, топырақ түрін салыстырып, ұқсастықтарын ажырату. Шағын зерттеу жұмысын жүргізу арқылы проблемалық Сұрақ туындату әдісін қолдану. 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі : 1. Үй тапсырмасын сұрау «Таным таразысы» әдісі Таным таразысы б. Мені түсін. (1, 2 оқушы. әңгімесінсұрау) ә. Алтын қоржын (үлестірме қима қағазбен жұмыс) а. Бой сергіту (Сұрақ – жауап)
І. «Бой сергіту». ( Ауызша сұраққа жауап алу) 1. Алғашқы жұқа топырақ қабаты осыдан неше жыл бұрын қай кезеңде пайда болған ? ( 500 млн. жыл бұрын кембрии дәуірінде) 2. Топырақтану ғылымын зерттеген ғалым кім? (В. В. Докучаев) 3. Докучаев - топырақтың табиғи дене екенін қай қай ғасырдың, қай жылдарында анықтады? (ХІХ ғасырдың 80 жылдарында) 4. Топырақты құрушы факторларға нелер жатады? ( су, ауа, жылу, өсімдік,тірі ағзалар, климат) 5. Топырақтың негізгі қасиеті не? (Құнарлыы) 6. Топырақ пен органикалық қалдықтарды асқазан шырынымен шылап, өзгертіп өңдеп шығаратын не? (Шұбалшындар) 7. Қандай топырақтар біріккіш келеді? ( Саз бен шірінді) 8. Ал қай топырақтың бірігуі нашар? ( құмды, құмдауытты, саздауытты) 9. Құрылмды топырақ қандай топырақ ? (Құрылымы кесек – түйіршіктерінің көлемі 10 мм) 10. Құрылымы жоқ қандай топырақ? Түйіршіктері ұсақ) ІІ. «Алтын қоржын» (Үлестірме қима қағаз) а. 1. Материктер мен мұхиттар географиясында қандай топырақ түрлерімен таныстың? 2. Дүниежүзі топырақтары неге әр түрлі ? себебін түсіндір. ІІІ. « Мені түсін » . (1, 2 оқушы өз ойын айтады) Бағдаршам әдісі арқылы бағалау.
Жаңа сабақты түсіндіру: Тірек сызбаны түсіндіру. Топырақтың түзілуіне жануарлар, топырақта тіршілік ететін әртүрлі жәндіктер мен оларды личинкалары да қатысады. Микроорганизмдердің әрекеті мен судың еріту әсері нәтижесінде топырақтағы химиялық элементтер (азот, фосфор, калий, темір, кальций және басқалар) өсімдіктердің қоректенуіне жарамды әр түрлі химиялық қосылыстар түзеді. Топырақтың түзілуіне климат, жер бедері, тау жыныстары, грунт сулары факторлары әсер етеді. Ең соңғы қосылған факторлар, уақыт және адамның іс әрекеті топырақ түзуші факторларға жатады. Қазақстанның картасы арқылы топырақтың түрлеріне талдау жасау. 1 – тапсырма Венн диаграммасы арқылы салыстыру. 1-топ Қара топырақ және қара қоңыр топырақ 2-топ Қара қоңыр топырақ және орманның сұр топырағы 3-топ Қоңыр және қоңыр сұр топырақ 4-топ Құмды топырақ және сортаңды топырақ Шығармашылық тапсырма Топырақтың түрлерін ажыратып, өзіндік ой қорытынды жасау. Бағдаршам арқылы бағалау |
Мұғаліммен амандасу және түрлі қағаздар бойынша топқа бөліну. Топқа бөлініп, ынтымақтаса отырып бірлесе жұмыс істейді
деңгейлік сұрақтарға,термин сөздіктеріне жауап бере отырып, үй тапсырмасына дайындықтарын көрсетеді. Жаңа сабаққа тірек сызба арқылы зейін аударады. Карта арқылы топырақтың түрлеріне талдау жасайды. Венн диаграммасы арқылы топырақтың түрлерін салыстырады, ұқсастықтарын ажыратады. Зерттеу жұмысын жүргізеді, зерттеуге байланысты ой қорытынды жасайды. Өз ұсыныстарын білдіреді.
|