Тақырыбы 39 | Қазақстанның көлік кешені |
Мақсаты | Оқушылар тапқырыпты түсіне отырып көлік түрлерімен, олардың атқаратын қызметімен танысады, білімдерін топпен жұмыс істеуге пайдаланады. |
Жалпы мақсат | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Сөз саптауын, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа қызығушылығын арттыру. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар Қазақстанның көлік кешені жайлы біледі, топпен жұмыс жасау дағдыларын дамытады. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Сұрақты тап, сұрақ-жауап әдісі, Ой шақыру, топтастыру, тірек сызба. |
Қолданылатын ресурстар | Қазақстанның картасы, слайд, маркерлер, стикерлер,үлестірмелі материалдар,суреттер. |
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
| Сыныпта ынтымақтасу атмосферасын қалыптастыру, сурет арқылы сыныпты топқа бөлу. | Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып отыру. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білу, Түсіну ( 7 минут) | «Сұрақта тап » әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасын тексеру. | Үйге берілген тапсырманы Сұрақ арқылы тексеру . | Оқушы берген тапсырманы орындау. |
Қолдану (5 минут) | Бейнекөрсетілім | Өткен тақырыпты қайталай отырып жаңа тақырыптың иағынасын ашу. Оқушылар талдайды, пікір-аласау арқылы түсінгендерін бір-біріне жеткіп, ойларын ортаға салады. | Оқушылардың басты мақсаты берілген жаңа тақырыптың мағанасын ашу, түсіну, білу. |
Талдау ( 12 минут) | Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. | Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін бағалау парағы беріледі. | Оқушыларды топ жетекшілері бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің бірі бағалайды. |
Сергіту сәті (5 минут) | Топтық тапсырма. Әр топқа бірдей етіп көлік түрлерінің қызықты суреттері таратылады . | Оқушылардың әрекетін бақылайды. | Әр топ 3 минут ішінде оларды топтастырады. Және неліктен осылай топтастырғанын баяндайды. |
Талдау (8 минут) | Жұптық және жеке тапсырма. Әр жұпқа деңгейлік тапсырма беріледі. Кескін картамен жұмыс жүргізіледі. | Жұптар тапсырманы орындайды.Өз қалаулары бойынша картадан көрсетіп жауаптарын ортаға салады. | Тапсырманы орындау. Жылдам орындаған жұп жауап береді, бағаланады. |
Жинақтау (3 минут) | Кесте толтырады. | Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты кесте толтыру арқылы тақырыпты жинақтайды | Әр топ өзара тақырыпқа қатысты жасалған кестеге жауап береді. |
Бағалау | Жауап парақшалары | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын таратылады. | Өзін- өзі топпен бағалайды |
Рефлексия (2 минут) | «Желкенді қайық» әдісімен кері байланыс алу | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну ( үш түсте:қызыл,жасыл,сары) | Ұсынылған стикерді толтыру |