kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Инфрақұрылым. Көлік инфрақұрылымы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Инфрақұрылым. Көлік. Көліктің негізгі түрлері.  Көлік инфрақұрылымының элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді, таралу аймақтарын картадан көрсету. Қазіргі замандағы көліктің рөлі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Инфрақұрылым. Көлік инфрақұрылымы"»


Мектеп: Л.Қылышев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбетова И.К.


Сыныбы: 7б

Қатысушылар саны: 20

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Инфрақұрылым. Көлік инфрақұрылымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сабақ мақсаттары

Инфрақұрылым. Көлік. Көліктің негізгі түрлері. Көлік инфрақұрылымының элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді, таралу аймақтарын картадан көрсету. Қазіргі замандағы көліктің рөлі.

Жетістік критерийлері

Білу және түсіну:

Көлік дегеніміз не екенін, оның түрлерін біледі.

Қолдану:

Көліктерді бөле алады, оларды кестеде топтастыра алады, картадан көлік жоларының таралуын көрсете алады, жоспар бойынша сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Пән бойынша сөздер мен терминдер: инфрақұрылым

Ауызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер:

Көлік мынадай түрлерге .............................................................................. бөлінеді.

Көліктерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................сипаттай аламын.

Құндылықтарды дарыту


Көліктердің көрсеткіштерін анықтауда, әр көліктің өзіне ғана тәнқұндылықтарын түсіну дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Тарих, экология, биология

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор желісінде тақырыпқа қатысты мәліметтерді іздеуде АҚТ мүмкіндігін пайдалана алады.

Бастапқы білімдер


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар









Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру.

Жаңа сабаққа көшу. Талдау. Сыныппен жұмыс.

  1. Видеоролик арқылы сабақтың тақырыбын анықтау

  1. Сабақ тақырыбы қандай болмақ?

  2. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар.

Не білемін

Не білгім келеді

Не білдім

-




Маркерлік тақтаны пайдаланыңыз видеоролик көрсетіңіз





































Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ. Тақырыпты түсіндіру, кейбір ұғымдарды ашып көрсету.

Географиялық қоржын.

  • Инфрақұрылым дегеніміз не?

Инфрақұрылым – материалдық өндіріске және тұрғындарға қызмет көрсету саласының ірі тобы (қызмет көрсету саласы). Құрамына коммуникациялық (көлік және байланыс) және әлеуметтік (денсаулық, білім, сауда, халықты демалыспен қамтамасыз ететін ұйымдар) жүйе енеді.

  • Көлік қандай түрлерге бөлінеді?

Барлық көлік түрлері 3-ке бөлінеді: құрлық, су, әуе


Тапсырма №1: Жұптық жұмыс.7 сынып оқулығындағы §170-175 беттердегі мәтінді пайдалана отырып көліктер тірек сызбасын жалғастырыңыздар.

көліктер




әуе

су

құрлық








Әр жұп өз жұмыстарын сыныпта жариялайды

Бағалау критерийлері

Критерийлер

Дискрипторлар

Көліктің түрлерін анықтау

Көлік түрлерін топтастыра алады;

Әр көліктің түріне қандай көлік жататынын біледі.


Тапсырма №2: топтық жұмыс. Үлестірмелі материалдарды, оқулық мәтінін пайдалана отырып көлік түрлерін сипаттаңыздар.

1-топ. Құрлық көлігі

2-топ. Су көлігі

3-топ. Әуе көлігі

4-топ. Дүниежүзілік көліктің даму тенденциясы

Бағалау критерийлері

Критерийлер

Дискрипторлар

Көліктің түрлерін сипаттай алуда.

Құрлық, су, әуе көліктерін сипаттайды

Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/.


Тапсырма №3: жеке жұмыс. Карточкалармен жұмыс.

1.Көлік түрлерінің Қазақстан аумағында қолданылуын талдаңыз.

А) Көліктің қандай түрлері Қазақстанның қай аймақтарында басым болып келеді?

В) Қай көліктің түрі климатқа тәуелді? Себебін айтыңыз.

2. Көліктің қандай түрлерінің қолданылуын анықтаңыз:

А) Күнделікті өмірде

В) Саяхатқа шыққанда

3. Көліктің қандай түрлерінің қолданылуын анықтаңыз:

А) Іс-сапарда

В) Жүк тасымалдауда


Критерийлер

Дескриптор


Көлік түрлерінің қолданылу бағыттарын айта алады

Көлік түрлерінің Қазақстан қай аймақтарында басымдығын анықтайды

Көліктің қай түрінің климатқа тәуелдіекенін анықтап, себебін айтады

Күнделікті өмірде көліктің қай түрі қолданылатынын анықтайды және дәлелдейді

Саяхатқа шыққанда көліктің қай түрі қолданылатынын анықтайды және дәлелдейді

Іс сапарда көліктің қай түрі қолданылатынын анықтайды және дәлелдейді

Жүк тасымалдауда көліктің қай түрі қолданылатынын анықтайды және дәлелдейді


Бекіту:

Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар.

Не білемін

Не білгім келеді

Не білдім




Оқулық мәтінін пайдалану, PowerPoint презентациясын көрсетіңіз

Ресурс



















































































































Сабақтың соңы


Қорытынды. Жедел сұрақ

1. Жылдам.... 
2. Таситын жүк көлемі жағынан ірі... 
3. Қымбат көлік.... 
4. Таситын жолаушы саны жөнінен ірі.... 
5. Жүк айналымы бойынша ірі.... 
6. Экологиялық лас.... 
7. Арзан... 
8. Әмбебап... 
9. Табиғат жағдайларының әсеріне тәуелді.... 
10. Басқа көлік түрлеріне ұқсамайтын..... Бағалау: Жеке және жұптық, топтық бағалау жүреді.

Үйге тапсырма:

  1. §50 оқу

  2. «Қазақстанның көлік инфрақұрылымының болашағы» эссе.

Кері байланыс.




Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
"Инфрақұрылым. Көлік инфрақұрылымы"

Автор: Мухамбетова Индира Каржаубаевна

Дата: 14.11.2018

Номер свидетельства: 485578
