Сабақтың көрнекілігі Сабақтың түрі Қолданылатын әдіс тәсіл Пәнаралық байланыс | Карталар, атлас картасы, кітаптағы кестелер, суреттер Жаңа сабақ Cын тұрғысынан ойлау экология , тарих |
Ұйымдастыру | Амандасып, түгендеу, сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындау, жақсы тілектер айту. | Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарын әзірлеу, сабаққа зейіндерін аудару. | 1мин |
Сабақтың мақсатымен таныстыру | Сабақтың тақырыбымен таныстыру Мақсатын айқындау және таныстыру | Сабақ мақсаты туралы пікірлерін айтады | 1-2 мин |
Қызығушылықты ояту кезеңі Үй тапсырмасын пысықтау Тест «Білу» «Түсіну» 4 балл | Сұрақтары: 1.Еуразия материгінің көп бөлігін қандай жер бедері алып жатыр? 2. Еуразияның ең биік нүктесі қандай? 3.Еуразия материгінің ең төмен нүктесі қандай? 4.Құрылымы жағынан күрделі әрі биік тауларын ата. 5.Еуразия аумағынан қанша ірі сейсмикалық белдеу өтеді?Оларды ата. 6. «Отты шеңбер» деп аталатын аймақ қай мұхитта орналасқан? 7.Материктегі ең биік сөнбеген жанартауды ата. 8.Материктің Еуропалық бөлігінің жер бедері қандай? 9.Азияның көп бөлігінде қандай жер бедері қалыптасқан? 10.Пайдалы қазбалар пайда болуына баланысты қандай түрлерге бөлінеді? 11. Тас көмірдің ірі кен орындарын ата 12. Темірдің ірі кен орындарын ата | Жауаптары: 1. Таулар алып жатыр. 2. Гималай тауындағы Джомолунгма шыңы (8848 м.) 3. Өлі теңізі (- 403 м.) 4. Кавказ,Армян,Иран,Памир,Тибет таулары. 5. Альпі-Гималай және Тынық мұхиттық белдеулері. 6. Тынық мұхитта. 7. Ключевская шоқысы (4750 м.) 8. Ойпаттар және аласа таулар. 9. Таулар,таулы қыраттар және үстірттер. 10. Магмалық және шөгінді. 11. Уэльс, Жоғарғы Силезия, Рур, Донец, Кузнец, Қарағанды 12. Үндістанда, Қытайда, Ресейде (Курск магнит аномалиясы), Қазақстанда (Соколов-Сарыбай) | 5-7 мин |
Негізгі идеяны ашу Ойтолғаныс кезеңі Талдау 2 балл Қолдану 2 балл Жинақтау 2 балл | Сабақтың барысында негізгі идеяны ашу үшін оқушыларға бағыт беру, түрткі болу, жаңа тақырыпты талдауға, ой қортуға, нәтижеге жетуге жоспарлау. Материктегі климаттық белдеулер. 1. Арктикалық белдеуге – Арктикалық аралдар мен Солтүстік Мұзды мұхит суымен шайылып жатқан шығыс бөлігі кіреді. 2.Субарктикалық белдеу – Исландия аралдарынан бастап, жіңішке жолақ түрінде өтеді. 3. Қоңыржай климаттық белдеу – Еуразиядағы ең аумақты климаттық белдеу. 4. Субтропиктік климаттық белдеу – батыстан шығысқа кесіп өтеді 5. Тропиктік климаттық белдеу – материктің тек батыс бөлігін қамтиды 6. Субэкваторлық белдеу – Үндістан, Үндіқытай түбегімен жалғас жатқан аралдарды қамтиды. 7. Экваторлық белдеу – Еуразияның оңтүстік шығысы аралдарын қамтиды 1. Ел аумағынан қандай климаттық белдеулер өтеді? Еуразияны Солтүстік Америкамен салыстырамыз (Ұқсастығы мен айырмашылығы) 1. Климат дегеніміз не? Климат қалыптастырушы факторларға жеке -жеке сипаттама берейік. 2. Географиялық ендік. 3. Ауа массаларының қозғалысы. 4. Жер бедері 5. Мұхиттардың ықпалы. 6. Жердің төсеніш беті. 7. Климат картасына жалпы сипаттама беру, климаттық белдеулерді көрсету. . 8. Климат картасынан жауын-шашынның ең көп және ең аз түсетін жерлерін көрсету, себептерін ашу. 1. Тақырыптың басты идеясын сызба түрінде беріп, толтыру. Еуразияның климаты | Оқушылар тыңдайды , дәптерге керек терминдер мен ережелерді түртіп алады. Климаттық белдеулер жайлы білімдерін толықтырады Оқушылар кітапқа қарамай сұрақтарға жауап береді. Көршісімен жұмыстарын ауыстырып, бірін-бірі тексереді. Бағалайды. Өзін-өзі және өзара бағалайды. Дәптерге орындайды әр қатардан оқушылар жауаптарын оқиды | 20-25 мин |