kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар орындай алады: географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін атайды.

Көпшілігі орындай алады: географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің өзара байланысын анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерінде болған оқиғаларды жіктейді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Бөлім 3. Физикалық география

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер

Мектеп: Л.Қылышев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбетова Индира Каржаубаевна.


Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сабақ мақсаттары

8.3.5.1.- географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін атайды.

Көпшілігі орындай алады: географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің өзара байланысын анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерінде болған оқиғаларды жіктейді.

Бағалау критерийлері

Білу: географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін атайды.

Түсіну: географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің өзара байланысын анықтайды.

Қолдану: Жеке жұмыс жасай отырып, географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерін, болған биологиялық оқиғаларды кестеде жіктейді

Тілдік мақсаттар

Термин сөздермен жұмыс: атмосфера, литосфера, гидросфера, биосфера.

Негізгі сөздер мен тіркестер: географиялық қабық, табиғат кешені, биогендік кезең, антропогендік кезең, геохронологиялық кесте, табиғаттағы суайналым

Айтылым: окушылар жаңа тақырып бойынша бір-бірімен пікір алмасады.

Тыңдалым: окушылар жаңа тақырып бойынша материалды тыңдайды.

Оқылым: оқулықтағы мәтінді оқиды.

Жазылым: Кесте толтырады.

Құндылықтарға баулу


Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылығы аясында оқушыларды топтық және жұптық жұмыс арқылы бір біріне құрметтеуге, ынтымақтастыққа, ашықтыққа, өмір бойы білім алуға және жауаптарын тындауға, түсінуге, табиғаттың құрамдас бөліктерін қорғауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Биология. Табиғаттағы заттардың биологиялық айналымы. Мезозой эрасында алып кесірткелердің қырылуы, кайназойда мамонттардың қырылуы, жабық тұқымды өсімдіктердің пайда болуы.

Алдыңғы білім

Болған жоқ

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланғані жаттығу түрлері

Дереккөздер

Ресурстар









Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу.

  • «Ауаға дене мүшелерімен жазу» (Сергіту сәті)

  • Топқа бөлу: Атмосфера, гидросфера, литосфера, биосфера (оқушыларға қабаттардың суреті бейнеленген сурет қимасы беріледі)

«Миға шабуыл» Түрткі сұрақ:

  • Бүгін сіздер қалай топтастыңыз?

  • Сіздерге берілген фотосуреттер нені білдіреді? Түсіндіріңіз.

Қорытынды: Ия олай болса бүгін геогарфиялық қабықтың құрамы мен құрылысы туралы қарастыратын боламыз.



Үлестірмелі материал (Фотосуреттер)
































Сабақтың ортасы

30 мин

Жаңа сабақ:

1-тапсырма: «Ойлан, жұптас» Жұптық жұмыс. Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын еске түсіріп, сызбаға жазыңыз


Оқушылар окулықтағы сызбанұсқамен танысады, негізгі ұғымдарды атайды, сызбанұсқаға толтырады.


Бағалау критерий

Дескриптор

географиялық қабықтың негізгі құрамдас бөліктерін атайды.


  • Географиялық қабықтың құрамын атайды,

  • Құрамдас бөліктері арасындағы байланысты көрсетеді.

ҚБ: «Бас бармақ»

Бәрі дұрыс (бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген);

-Кейбір тұстарды дұрыс емес (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр);

-Көпшілігі дұрыс емес (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр).

Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін және түзету жұмыстарын жүргізу үшін тиімді.


2-тапсырма: Топтық жұмыс.

«Кластер» әдісі: Флипчартты дайындау және қорғау.

І топ – 1. Географиялық қабық

ІІ топ – 2. Географиялық қабықтың тік және көлденең бағытта жіктелуін түсіндіру

ІІІ топ – 3. Географиялық қабықтағы зат пен энергия айналымы

ІҮ топ – 4. Географиялық қабықтың дамуы мен қалыптасу тарихы


Бағалау критерий

Дескриптор

географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің өзара байланысын анықтайды.


  • Географиялық қабық не екенін еске түсіреді,

  • географиялық қабықтың тік және көлденең бағытта жіктелетінің тұжырымдайды,

  • географиялық қабықтағы зат пен энергия айналымы көрсетеді,

  • географиялық қабықтың дамуы мен қалыптасу тарихының маңызын айқындайды.


Бағалау: 2 1 ұсыныс әдісі


Тиімділігі: оқушылар бір-біріне баға береді. Бір-біріне айтқан сынды тыңдауға үйренеді, бір-бірінің пікірін құрметтейді.


3-тапсырма: Жеке жұмыс. «INSERT» әдісі. 1қадам – түртіп алу.

2 қадам – кесте толтыру.

Оқулықтан Оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыруда, сол арқылы өз ойларын жинақтап, саралауда тиімді болып табылады.

Кесте №1


Кесте №2


Кесте №3


Бағалау критерий

Дескриптор

географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерінде болған оқиғаларды түсіндіреді.


  • Географиялық қабықтың құрамдас бөліктерінің физикалық күйін атайды;


  • Табиғаттағы су айналым қабығын анықтайды;

  • Табиғаттағы ауа айналым қабығын анықтайды;

  • Табиғаттағы биологиялық айналым қабығын анықтайды;

  • Жер қыртысындағы заттардың айналымын анықтайды;

  • Биогендікке дейінгі кезеңде болған оқиғаны табады;

  • Биогендік кезеңдегі оқиғаны табады;

  • Антропогендік кезеңдегі оқиғаны табады;



ҚБ: «Парасатты диалог» әдісі.

Тиімділігі: Оқушы мен мұғалім, оқушы мен оқушы арасындағы диалог парасатты, рефлексивті, түсінушілік білдіру мен тексеруге бағытталған болып, барлық оқушылар өз ойлары мен пікірлерін білдіре алады. Оқушылар өздерінің орындаған тапсырмаларын нақты біліп отырады.















Оқулық,

АКТ құралдары, презентация, Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы

Үлестірмелі материал, флипчарт





















Сабақтың соңы

5 мин


Кері байланыс: Ыстық орындық әдісі»

Мақсаты: Оқытуда оқушы белсенділігін арттырумен қатар әр оқушының мүмкіндіктерін, қабілеттерін, қызығушылықтарын анықтау

Тиімділігі: Оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы өзара ашық пікірлеседі.


Мақсатқа жетпеген оқушыларға үйге берілетін тапсырма: «Географиялық қабықта жүретін барлық үдерістер мен құбылыстардың негізгі көзі – Күн мен Жердің ішкі энергиясы» эссе.

Үлестірмелі материал

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?



Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?



Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Деңгейі жоғары оқушылар : географиялық қабықтың қалыптасу кезеңдерін, сол кезде болған оқиғаларды кестеге түсіреді.

Көбірек қолдау көрсету үшін пікірлерін тыңдау.

3-тапсырма. Кесте толтыру кезінде қиналған, орындай алмаған оқушыларға үйге эссе жұмысы беріледі.



Бағалау критерийі және дескриптор арқылы жүргізіледі.

1. ҚБ: «Бас бармақ»

Бәрі дұрыс (бас бармақ жоғарыға қарай көтерілген);

-Кейбір тұстарды дұрыс емес (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр);

-Көпшілігі дұрыс емес (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр).

Мақсаты: Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін білу үшін және түзету жұмыстарын жүргізу үшін маңызды.


2. 2 жұлдыз, 1 ұсыныс әдісі.

Мақсаты: оқушылар бір-біріне баға беруіне, бір-біріне айтқан сынды тыңдауды үйренуіне, бір-бірінің пікірін құрметтеуді үйрету.

3. ҚБ: «Парасатты диалог» әдісі.

мақсаты: Оқушы мен мұғалім, оқушы мен оқушы арасындағы диалог парасатты, рефлексивті, түсінушілік білдіру мен тексеруге бағытталған болып, барлық оқушылар өз ойлары мен пікірлерін білдіре алады. Оқушылар өздерінің орындаған тапсырмаларын нақты біліп отырады. Оқушыларды критериалды бағалау жүйесі арқылы бағалаймын. Сабақ барысында өзара бағалайды, өз-өзін бағалайды. Топтағы жұмысты бағалайды.

Денсаулық сақтау және қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру. Денсаулықты және қауіпсіздікті тексеру. АКТ-мен байланыс-интерактивті тақта жұмыстарын пайдалану ережесін сақтайды. Сыныпты топтық жұмысқа дайындау, жағдай жасайды. Оқушыларға сабақтар кезінде сыныпта тәртіп сақтау қажеттілігі жөнінде ескерту керек.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы

Автор: Мухамбетова Индира Каржаубаевна

Дата: 14.11.2018

Номер свидетельства: 485580
