Бекітемін: | Пәні: География | Өткізілетін күні: 26.12.17 | Сынып: 8 | Сабақтың типі: | ||||||||||
Қарағанды обл. Бұхар жырау ауданы. Мектеп: «Березняк ЖББОМ» КММ География пәнінің мұғалімі, II санатты, Баянхан Береке Тақырыбы: Алаптар бойынша Қазақстан ірі өзендеріне сипаттама | ||||||||||||||
Мақсаты: Қазақстан өзендерінің алаптар бойынша өзіндік ерекшеліктерін біледі, картадан көрсете алады, кескін картаға түсіріп, сипаттайды. Міндеттері: Алаптар бойынша өзендерді ажырата алады, өзендерді өзара салыстырады. Нәтижесі: Оқушылар өзен алаптары жайлы мәлімет ала алды. - Картамен жұмыс істей алады. - Өздері қорытынды жасай алады. - Шығармашылық қабілеті артады. | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері: І үй жұмысын сұрау | ||||||||||||||
Көрнекіліктер: Қазақстанның физикалық картасы. Теңге суреті бар карточкалар, суреттер жинағы, атлас, кескін карта. Электронды оқулық. Интербелсенді тақта. | ||||||||||||||
Кіріспе: ұйымдастыру, сыныпты топқа бөлу | Каспий теңізі алабы өзендері: Жайық, Жем, Ойыл, Сағыз, өзен | 2 мин. | ||||||||||||
І кезең | ||||||||||||||
Кезең Бер: уақыт | (40 мин.) Сабақтың өту барысы | Оқушы әрекеті | ||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру 2-мин | " СМС жолдау" 1-топ Өткен тақырыпты қайталау үшін ең алдымен кіріспе әңгімелесуден бастап, мынадай сұрақтар қояды: 1) Өзеннің бастауы деген не? 2) Өзен жүйесі деген не? 3) Өзен алабы деген не? 4) Суайрық деген не? 5) Қазақстанның аумағында қандай ірі өзендер бар? 2- топ суретті сойлет
3- топ Сандар сөйлейді 7- 85- 1700- 978- 1400- | Оқушылар мұғалімнің сұрақтарын мұқият тыңдап, оларға жауап береді: 1) Өзеннің басталатын жерін өзеннің бастауы деп атайды. 2) Суы бір-біріне қоысылып, теңізге немесе көлге бір сағамен құятын өзен мен оның салаларының жиынтығы. 3) Жер бетінің өзенге су жиналатын бөлігі. Жеке өзен алаптары бір-бірінен суайрық сызықпен бөлінеді. 4) Өзендердің су жинайтын көршілес алаптарын бір-бірінен бөліп тұратын сызық. 5) Қазақстан аумағында Ертіс, Есіл, Сырдария, Жайық, Шу, Іле, Тобыл өзендері бар. Сандар сөйлейді жауап 7- ірі өзен 1000 км асатын 85- ірілі ұсақты өзен саны 1700- ертістің қазақстандағы ұзындығы 978- нұраның ұзындығы 1400- Есіл ұзындығы | ||||||||||||
Жаңа сабақ «Кесте толтыру» |
| |||||||||||||
ІІ.Кезең: қорытындылау | ||||||||||||||
Практикасы: "Қолдану" Жаңа тақырып "Жадыңда сақта", "Кім жылдам?" (оқушылар жаңа сабақ бойынша картамен жұмыс жасайды) 2-мин | Картадағы өзенрді алабтар бойынша кескін картаға түсіру | Әр топ кескін картаға өзендерді түсіреді | ||||||||||||
ІІІ. Кезең:үй тапсырмасы Кесте толтыру 2-кесте | ||||||||||||||
"Бағалау" 3-мин | ||||||||||||||
Үй тапсырмасы:
1-мин. | Тақырыпты оқу. Кескін картаға өзен алаптарын түсіру | |||||||||||||