Қазіргі таңда тек Қазақстан емес, бүкіл әлем экологиялық проблемамен бетпе бет келіп отыр. Қазақстанда да өзінің басынан асып түсер мәселелері жетерлік. Қазірден бастап бұл мәселелерді шешуге тырыспаса кейіннен бәрі кеш болып қалуы әбден мүмкін. Осыны оқушылардың санасына қазірден бастап сіңіру керек.Экологиялық тәрбие беру керек. оларды тәрбиелеу керек.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның экологиялық мәселелері»
Қазақстанның экологиялық мәселелері.
Мақсаты:
Қазақстанның экологиялық проблемалары , олардың туындау себептері туралы мағлұмат бере отырып ,топтық жұмыс негізінде сыни қөзқарастар қалыптастыру;
Күтілетін нәтиже:
Экологиялық проблемалар туралы жалпы мағлұмат алады; экологиялық проблемалардың туындау себебін түсіне алады; проблемаларды шешу жолдарын тауып ұсына алады;
Оқытудың тәсілі
«бірлесіп ойлау» мақсатында оқушылар арасында қарым-қатынасты ынталандыру үшін топтық жұмысты пайдалану.
Сабақтың өту барысы.
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Тапсырма
Оқушы әрекеті
Бағалау
Ресурс
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасады, түгендейді. Тренинг өткізеді.Сыныптасын таңдау арқылы топтастырады. Бағалау парағын үлестіреді.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Мен сізді...... таныстырғым келеді».псих. тренинг
Топ құру.
Амандасады, шеңберге тұрады,тренингке қатысады.
Бағалау парағы. Түрлі түсті жұлдызшалар.
І.Үй тапсырмасын тексеру.
Блум таксономиясы бойынша сұрақтар оқиды,жауап берген оқушыларға жұлдызшалар үлестіреді.
Сұрақтар:
1.Адам экологиясы қай кезден бастап зерттеле бастады ?
2.Қазақстанның қай жерінде радиоактивті ластану байқалады ?
3.Экологиялық нашар аудандарға қандай шаруашылық түрі дамыған жерлер кіреді ?
4.Экологиялық проблемаларды шешуге бола ма?
Берілген сұрақтарға ойланып жауап береді.
Оқушылардың берген жауаптарын бағалайды.
ІІІ.Жаңа сабақ.
І.Қызығушылықты ояту.
Мұғалім сұрақтар қою арқылы жаңа сабаққа кіріспе жасайды.
1.Экологиялық проблема деген не?
2.Экологиялық проблемалардың туындауына қандай
Алдымен әр оқушы, содан кейін топтан ортақ «Экология» сөзінің анықтамасын береді.
Қағаз, стикерлер, түрлі-түсті бояулар.
ІІ.Мағынаны тану.
1.Топтық жұмыс
Әр бастапқы топқа тапсырма береді. Тапсырма жазылған парақшаларды үлестіреді.
Мұғалім топтарға көмек көрсетеді, бағыт береді, сұрақтарына жауап береді.Оқущы жауаптарын мұқият тыңдап түзетулер жасайды қосымша толықтырады.
Мозайкалық әдіс бойынша тапсырма беріледі:
1)Адам экологиясын ғылыми тұрғыдан зерттеу жұмыстары неліктен кеш қолға алынды?
2)Медициналық география нені зерттейді? Экологиялық жағдайдың адам денсаулығына әсеріне болжам жасау.
3)Қала мен дала экологиясының айырмашылығы бар ма?
4)Радиоактивті ластанудың денсаулыққа зияны бар ма? Радиоактивті ластанған жерлер туралы не айта аласыңдар?
5)Республика жерін қанша экологиялық аудандарға топтастыруға болады? Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын айтыңдар.
Оқушылар бастапқы топтан сарапшы топтарға бөлінеді. Топта өздеріне берілген сұрақтың бір аспектісін талдап, сосын бастапқы топқа ақпарат беруге оралады.Бастапқы топтағы оқушыларға түсіндіріп,сұрақтарына жауап береді, пікір алмасады , негізін шығарады, қорытынды жасайды.Орталарынан автор сайлайды. Авторлар берілген тапсырмалар бойынша тақырыпты қорғайды,сұрақтарға жауап береді.
Әр топтың жұмысы бағаланады. Топ басшысы бағалау парағына окушыларды бағалайды.
Тақырыпқа қатысты слайдтар.Тапсырма жазылған парақшалар.
2.«Экологтар» тобының зерттеу жұмысының нәтижесін тыңдау.
3.Венн диаграммасын толтыру.
1.Ауылдағы бір көшені таңдап алып, оның экологиялық жағдайына баға беру.
2.Экологиялық жағдайды бұзып жатқан жағдай болса, ол кімнің әрекеті екендігін анықтау.
3.Жайық өзенінің экологиялық жағдайына баға беру.
Экологиялық қолайлы және қолайсыз аудандарды салыстыру.
Зерттеу жұмысының нәтижесі бойынша презентация жасайды.
Бағалау парағының бағалау нәтижесін толтырады.
Видео-ролик.
Венн диаграммасы салынған
парақшалар
ІІІ.Деңгейлік тапсырмалар орындау. (А, В, С)
А деңгейі.
1.Экология ғылымы нені зерттейді?
2.Республикамыздың аудандары экологиялық жағынан қалай бөлінеді?
В деңгейі.
1.Экологиялық жағдайдың өзгеруіне әсер еткен факторларды ата.
2.Картадан экологиялық жағынан қолайлы және қолайсыз аудандарды анықтап жазып ал.
С деңгейі.
1.Экологиялық қолайлы және қолайсыз аудандарды салыстыру, әрқайсысына тән ерекшелігін атау.
2.Өзіміз тұратын ауданда экологиялық проблема бар ма? Қандай?
Оқушылар деңгейлері бойынша тапсырмалар орындайды.
Оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.
Деңгейлік тапсырмалар жазылған парақшалар.(А,В,С)
ІV.Қорытынды
Бағалау.
Жаңа тақырыпты сұрақтар қою арқылы қорытындылау.
Кері байланыс. «Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Формативті бағалау.Мұғалім сабақта белсенділік көрсеткен оқушыларды мадақтайды. Қорытынды баға қояды.
Сұрақ:
1.Республиканың қай аймағында тұрғанды қалар едің? Неліктен?
2.Адамның өмір сүруіне қай аудандарды қолайлы деп санауға болады?
Оқушылар сұрақтарға ойланып жауап береді,пікірлерін айтады.
Стикерге өздеріне ұнаған екі нәрсені және бір ұсыныс немесе сауалды жазып тақтаға іледі.
.
Топ басшылары бағалау парағының қорытындысын айтады,неліктен мұндай баға қойғанын түсіндіреді.