Сынып: 5 -6 Өтетін күні:
Тақырыбы: Қысқа қашықтықта жылдамдықпен жүгіру
Мақсаты: Жүгірудің әр түрлі жағдайдағы әдіс тәсілдерін дамыту
Дамытушылық - Оқушыларды жылдамдыққа, ептілікке, икемділікке, шапшаңдылыққа үйрету,дамыту.
Тәрбиелік - Оқушыларды патриоттық сезім мен адамгершілікке қасиеттерге баулу.
Керекті құрал-жабдықтар: Ысқырық, секундамер,жалауша.
Мұғалім: Досжанова Ботагөз
№ | Сабақтың мазмұны | Уақыт мөлшер | Әдістемелік нұсқаулары |
1 2 3 4 | Кіріспе бөлімі: Сапқа тұрғызу.Сәлемдесу.Рапорт қабылдау. Командалық бұрылыстары: Оңға! Солға! Артқа бұрыл! Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Дайындық бөлімі: Жүру жаттығулары және түрлері: - бір қалыпты жай жүру; -қол белде,өкшемен жүру; -қол желкеде,аяқтың ұшымен жүру; -қол иықта,жартылай отырып жүру; -қол тізеге,желкеге,белге қойып,жүріп өту; -қол желкеге қойып,оңға,солға отырып секіру; -терең тыныс алып жүру; Жүгіру жаттығулары және түрлері: -жеңіл жүгіріс;оңға,солға бұрылып жүгіру; -артқа бұрылып жүгіру; -қол алға созып алақанға тізені бүгіп тигізіп жүгіру; -қолды алға,артқа айналдыра жүгіру; -қол белде,аяқты алға,артқа сермей жүгіру; -жылынша жүгіру; -терең тыныс алып жүріп,жүгіру; Жалпы дамыту жаттығулары: -Б.қ аяқ арасы иық деңгейінде,қол белде, басты оңға, солға айналдыру; -Б.қ аяқ арасы иық деңгейінде,қол иықта,1-2 рет алға,1-2 рет рет артқа айналдыру; -Б.қ аяқ арасы иық деңгейінде,қол кеуде алдында 4 рет алға,4 рет артқа айналдыра сермеу; -Б.қ аяқ арасы иық деңгейінде,оң қол жоғары, сол қол төмен 4-5 артқа қол алмастыра итере сермеу; -Б.қ аяқ арасы иық деңгейінде,белді оңға,солға айналдыру -Б.қ аяқ арасы иық деңгейінде,қол белде 1 оңға,2 ортаға,3 солға,4 бастапқы қалыпта тұру; -Б.қ негізгі тұрыс,оң,сол,қос аяқпен секіру; -Б.қ негізгі тұрыс,секіртпемен оң,сол,қос аяқпен алға,артқа секіру; -Б.қ негізгі тұрыс,қолды алға созып,отырып,тұру; Негізгі бөлім: Қысқа қашықтыққа жүгіруде төменге сөреден шығу қолданылады. «Сөреге!»деген пәрмен бойынша жүгіруші артта тұрған аяғының тізесін жерге тигізе,табандарын сөре қалыбына тірейді және керілген саусақтарына тіреле,қолдардың арасын иық кеңдігіндей ашып,сөре сызығының бойына қояды. «Дайындал!»пәрмені бойынша жүгіруші иықтарын алға шығара,жамбасын көтереді, «Дайындал»пәрмені берілгенде жүгірушінің қалпы орнықты болуы және жамбас иықтан біршама биік көтерілуі керек. «Жүгір!»пәрмені бергенде сөрелік екпін алуда адымның ұзындығы жүгіру шапшаңдығымен бірге біртіндеп өседі.Мәре сызығын қиып өту керек. Қорытынды бөлім: Бастапқы қалыпқа келтіру жаттығулары,сапта тұру,өткен сабақты қорытындылау,белсенді оқушыларды атап өту.Үйге тапсырма беру,қоштасу | 3 минут 12 минут 1 айналым Жарты айналым Жарты айналым Жарты айналым Жарты айналым Жарты айналым Жарты айналым 4 рет 1-2рет 4рет 4-5рет 1-4рет 25 минут 5 минут | Оқушыларды түгендеу.Арнайы киімдеріне көңіл бөлу.Берілген бұйрықтың орындалуына назар аудару. Қауіпсіздік ережелерін ескерту,қадағалау. Жаттығулардың дұрыс жасалуына назар аудару. -саппен жай жүру,денені тік ұстау; -тізені бүгпей,денені тік ұстау -аяқтың өкшесін көтеріп,денені тік ұстау -тізені бүгіп,жартылай отырып жүру -кеудені көтеріп жүру,денеге жатып алмау керек - кеудені көтеріп жүру,денеге жатып алмау керек -аяқтың ұшымен қолды төменнен жоғары көтеріп,төменге қайта түсіріп арқылы дем шығару -Жүгірген кезде арақашықтық сақтау және дұрыс тыныс алуын қадағалау -қолды алға қайшылай сілтеп айналдыра жүгіру -басты оң жаққа бұрып,арақашықтықты сақтап жүгіру -тізе міндетті түрде алақанға тигізу керек - -денені тік ұстау керек,арақаштықты сақтай білу керек -оң,сол қапталға бұрыла жүгіру керек - аяқтың ұшымен қолды төменнен жоғары көтеріп,төменге қайта түсіріп арқылы дем шығару Қәуіпсіз ережесін сақтау керек. Әр оқушы өз жолында кедергі жасамай жүгіруі тиіс Бағалау,сабақ барысында жіберген қателіктерді айту,түзету,ескертулер жасау,өткен тапсырмаларды қайталау |