Күні: 22.09.2017 | Сынып:8 | Пән: физика |
Сабақтың тақырыбы: | Жылу мөлшері. Жылу мөлшерінің бірліктері. Заттың меншікті жылусыйымдылығы |
Мақсаты: | Жылу мөлшерінің заттың тегіне, дененің массасы мен температурасының өзгерісіне тәуелді екендігін эксперимент арқылы дәлелдеу, жылу мөлшерінің өлшем бірліктері мен заттың меншікті жылу сыйымдылығын білу арқылы жылу мөлшерін есептеу. |
Оқу нәтижесі: | Сабақтың соңында оқушылар: Жылу мөлшерінің не себептен тең болатындығын түсіндіреді; Формулаларды пайдаланып, түрлендіріп есептер шығарады; Алған білімдерін өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді; Ой жүгіртеді. |
Негізгі идеясы: | Жылу мөлшері – жылу берілу кезінде дененің алған немесе жоғалтқан энергиясы. Ол заттың тегіне, дененің массасы мен температурасының өзгерісіне тәуелді. |
Сілтеме | Физика. – Алматы: Мектеп, 2016 (50-58 бет). |
Кіріктірілген модульдер | Сыни ойлауды оқу мен жазу арқылы дамыту, ДжТБО, АКТ, бірлескен топтық жұмыс, диалогтік оқыту, ОҮБ. |
Әдіс-тәсілдер | Шаттық шеңбері, мағынаны ажырату, «Конферттегі бас қатырғыш», тест, кері байланыс «Бес саусақ», табыс критерийі. |
Ресурстар | Оқулық, қағаз нұсқадағы тест, таратпа материалдар. |
Ұзақтығы | 40 минут |
| Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ОҮБ |
І кезең. Қызықушылықты ояту | Амандасып, сыныппен танысқаннан кейін шеңберге тұрғызып, психологиялық жаттығу өткіземін. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қоямын: - Олай болса бүгінгі сабақта мен сендерге бағыт-бағдар берейін, сендер жұмыс жасап, өз білімдерінді арттырыңдар. | Қол ұстасып, шеңберге тұрады. Өз алақан-дарын қатты-қатты ысқылап, қайтадан шеңберде қол ұстасады. Оқушылардың мүмкін жауаптары: - Жылу сезілді. - Ішкі энергия атты. - Үйкеліс арқылы. - Екі: жылу беру және жұмыс істеу. | Қолпаштау, мадақтау. |
| Сабақтың тақырыбын жариялаймын | Сабақтың тақырыбын жұмыс дәптерлеріне жазып алады. | |
ІІ кезең. Мағынаны ажырату | «Джигсо» стратегиясын пайдалану Топ мүшелерінің міндеттерін бөлу Мәтінді оқып, топ ішінде талдап, түсіндіреді Қажетті ақпаратты жұмыс дәптерлеріне жазып алады. | Әр топта 5 оқушыдан. Топ мүшелері өз міндеттерін бөледі: | Топтар бірін-бірі бағалайды. Сұрақ қою |
ІІ кезең. Ой толғаныс |
«Конверттегі басқатырғыш». Әр топқа 1 есептен беріледі. 1-топ. Массасы 1,5 т кірпіштен жасалған пешті 100С-тан 200С-қа жылыту үшін қанша жылу мөлшері қажет? 2-топ.Массасы 1,5 кг алюминий бакқа массасы 10 кг су құйылған. Бактағы суды 200С-тан 1000С-қа дейін қыздыру үшін қанша жылу мөлшері қажет? 1-топ. 150С-та суды 1000С-қа дейінқыздырғанда, оныңішкіэнергиясы178,8кДж-геартты. Судың массасын анықтаңдар. 2-топ. Алюминий білеушені өңдеу кезінде оның темпе-ратурасы 200С-тан 4200С-қа дейін артты. Алюминийдің массасы 5 кг болса, оның ішкі энергиясы қаншаға өзгерген. Алюминийдің меншікті жылу сыйымдылығы 920 Дж/кг0С.
Жеке жұмыс. Кестені толтырыңыз: Деңгейлік топтардың белгіленуі | А – тобы | Б – тобы | С – тобы | Аталуы | Белгіленуі | Өлшем бірлігі | Формуласы | Жылу мөлшері | | | | Дененің массасы | | | | Бастапқы температура | | | | Ақырғы температура | | | | Меншікті жылу сыйымдылығы | | | | Температура өзгерісі | | | | Абсолют температура | | | |
| Топтың бір мүшесі конвертті таңдап алып, ондағы есепті топпен ақылдасып шығарып, жауабын айтады. Қажет жағдайда тақтаға шығып дәлелдейді. Әр оқушы жеке кестені толтырады. | Сұрақ қою |
| Үйде орындауға арналған тапсырма. Карточка таратамын | Карточкаларды алады. | |
| Кері байланыс. «Бес саусақ» тәсілі Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл-күй. Мен сабақты өзімді қалай сезіндім? | Алақан саусақтарына көрсетілген сұрақтар бойынша өз пікірлерін жазады. | Бас бармақ |