Сабақтың тақырыбы: Жылдамдық. Жылдамдықтың өлшем бірліктері
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, практикалық дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру ұжымшылдыққа, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Пән аралық байланыс: математика Көрнекіліктер: Р.Башарұлы «Физика және астрономия» оқулығы, В.И. Кем,
Б. Кронгарт «Есептер мен жаттығулар жинағы», шың Техникалық құралдар: компьютер, видеопраектор, постер қорғау Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындылығын, қажеті оқу құралдарын қадағалау және боялған асықтар арқылы топтарға бөлу 2.Үй жұмысын сұрау кезеңі
АВТО ОРЫНДЫҚ
Топ басынан оқушылар шығып үй тапсырмасына сұраққа жауап беріп
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Жылдамдық. Жылдамдықтың өлшем бірліктері"»
Сабақтың тақырыбы: Жылдамдық. Жылдамдықтың өлшем бірліктері
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, практикалық дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру ұжымшылдыққа, жауапкершілікке, ұқыптылыққа , ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Пән аралық байланыс: математика Көрнекіліктер: Р.Башарұлы «Физика және астрономия» оқулығы, В.И. Кем,
Б. Кронгарт «Есептер мен жаттығулар жинағы», шың Техникалық құралдар: компьютер, видеопраектор, постер қорғау Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындылығын, қажеті оқу құралдарын қадағалау және боялған асықтар арқылы топтарға бөлу 2.Үй жұмысын сұрау кезеңі
АВТО ОРЫНДЫҚ
Топ басынан оқушылар шығып үй тапсырмасына сұраққа жауап беріп
1. Қане, балалар қозғалыстың түрлерін атаңдаршы?
–Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыс ( анықтамасын айтады )
2. Қозғалысты қалай түсінесің? (денелердің қозғалысы)
3. Қандай қозғалыстар болады?(техникалық қозғалыс, соққан желдің қозғалысы, жәндіктердің қозғалысы, жануарлардың, адамдардың т.б)
4. Жолды қалай белгілейді және өлшем бірлігі
5. уақытты қалай белгілейді өлшем бірлігі Сабағымыздыңұстанымы:
Маған айтшы – мен ұмытып қаламын
Маған көрсетші – менің есімде қалады
Өзіме істетші – мен сонда түсінемін
Әртүрлі қозғалыстар арасындағы айырмашылықтарды сипаттау үшін қозғалыс жылдамдығы деп аталатын физикалық шама енгізіледі. Осы жылдамдықты немен анықтаймыз немесе немен өлшенеді? (м/с)
3. Жаңа тақырып: Жылдамдық. Жылдамдықтың өлшем бірліктері υ=S/t осыдан S-ті, t-ны абамыз?S=υ*tt=S/υ
Жылдамдықтың басқа да өлшем бірліктері бар:
м/с; мм/с; км/ сағ; м/ мин; см/с Әр түрлі өлшем бірліктермен жазылған жылдамдықты тек бір бірлікпен жазамыз немесе оны халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ) деп атайды, ол м/с
«Білім теңіз түбі де, шегі де жоқ» . Оқушылар топта есептер шығарады.
1- топ:
№1.
108 км/сағ =…..м/с
18 км/ сағ=…..м/с
№2.
208 м/с жылдамдықпен қозғалатын ұшақ 6 сағат ішінде қандай аралықты ұшып өтеді?
2-топ:
№1.
72 км/сағ =…..м/с
54 км/ сағ=…..м/с
№2.
Велосипедші 1800 сішінде 9 км жол жүрген.
Велосипедшінің жүрген жылдамдығын табыңдар?
3-топ:
№1. 36 км/сағ =…..м/с
18 км/ сағ=…..м/с
№2.
Машина1500м/с жолды36 км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті.Осы жолды жүріп өткен уақытты анықтаңдар?
7. Қорытындылау : оқушыларға қойылатын сұрақтар
1. Қозғалыс жылдамдығы дегеніміз не ? 2. Жылдамдықтың қандай өлшеу бірліктерін білеміз ? 3. Жылдамдықты қандай әріппен белгілейміз ? 4. Барлық денелердің жылдамдықтары бірдей ме ? 5. Жылдамдық пен уақыт арқылы жүрілген жолды қалай өрнектейміз?
6. Жылдамдықтың бағытын қандай жағдайда оң, ал қандай жағдайда теріс деп алу келісілген?
8. Үйге тапсырма: §19 , өзін өзі тексеру сұрақтары
9. Бағалау.
Өзін-өзі бағалау, өзінің жаңа біліміне баға береді