Күні: 19.01.2017ж Класс: 8 Пәні: Физика |
Сабақтың тақырыбы: § 37 Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Меншікті кедергі. |
Мақсаты: Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, Электр кедергісі жайлы мағұлмат беру. Күнделікті өмірде және өндірісте, есеп шығаруда формулаларын қолдана білуге үйрету. Топпен жұмыс жасауға және өзін өзі бағалауға дағдыландыру. |
Оқыту нәтижесі: Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, Электр кедергісі жайлы мағұлмат алады. Күнделікті өмірде және өндірісте, есеп шығаруда формулаларын қолдана білуге үйренеді. Топпен жұмыс жасауға және өзін өзі бағалауға дағдыланады. |
Түйінді идеясы: Оқушылар іс – әрекеттері арқылы ізденімпаздыққа жетеді. Тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды, түсінік деңгейін ескере отырып, шешім қабылдайды. |
Сабақтың ұстанымы: «Естігенімді – ұмытамын, Көргенімді есте сақтаймын, Істегенімді түсінемін» Конфуций |
Сабақта қолданылатын материалдар: интербелсенді тақта,оқулық,амперметр,вольтметр,шам,кілт,кеспеқағаздары,стикер,т.б. |
Тапсырмалар: сұрақтарға жауап беру, құралдар туралы баяндау,тізбек құрастыру,мағынаны тану(жаңа тақырып),сергіту сәті(жұмбақ шешу),қызығушылықты ояту(шығармашылық жұмыс),ой толғау(есте толтыру) |
Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
Кіріспе | 3 минут | - сәлемдесу. Түгендеп назарларын сабаққа аудару. - көңіл күйлерін анықтау Топқа бөлу (түрлі түсті фигуралар арқылы) | - мұғаліммен амандасады Топқа бөлінеді | Смайликтер, плакаттар |
Тұсаукесер | 5 минут | 1. тапсырма «Топтық жұмыс» Физикалық құралдарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап беру | | Суреттер Плакаттар |
Негізгі бөлім | 10 минут | Мағынаны тану(жаңа тақырып) Ток күшінің кернеу мен кедергіге тәуелділігік заңын 1827 ж. Г.Ом ашты. Ом заңы: тізбектің бөлігіндегі ток күші –осы бөліктің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал да, өткізгіштің кедергісіне кері пропорционал. Тізбек бойымен өтетін токқа өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын шаманы кедергі деп атайды. R – кедергі. ХБЖ-да кедергінің өлшем бірлігі Оммен өрнектеледі. Есеп шығару 1.Өткізгіштен 0,4 А ток өткенде, өткізгіштің ұштарындағы потенциалдар айырымы 8 В болды.Өткізгіштің кедергісі неге тең? Бер: I=0.4A U=8B R=? Шешуі: I=U/R R= U/I R= 8B /0.4A=20 Oм | | | Оқулық, Суреттер, Плакаттар маркер стикерлер түрлі түсті қағаздар компьютер ғаламтор |
| 5 минут | сергіту сәті(жұмбақ шешу), 1.Ток бар жерде біреу бар, өлшемі вольт,киловольт, Ұмытып кетпе тағы бар, гектоват және мегават (Кернеу) 2.Бойындағы зарядты ұзақ уақыт сақтайды, Реленің күшімен бүлдірместен баптайды. (Аккумулятор) 3. Пайдаланады мен жұрт отын және жарыққа, Қызмет етемін әрқашан ,түсіне білген халыққа. (Электр тогы) 4.Жіпке ілдім мен өзім, Кіп –кішкентай ,күн көзін. (шам) 5.Мұз жарғыш жүзіп келеді, Бауыры қызып келеді. Абайла ойып түсер, Ондайлар бұзық келеді (Үтік) 6. Жоғалмайды ешқашан, түрлендірсең егерде, Басқа күйге ауысса, жұмыс істейді әрқашан (Энергия) | Оқушылар жұмбақ шешеді Жұмбақтың шешімін үш тілде айтады. | |
| 10 мин | Қызығушылықты ояту(Шығармашылық жұмыс ) Оқушыларға алдын-ала берілген сұрақтар бойынша өз ойларын ортаға салады. электр энергиясын үнемдеу туралы сенің ойың және басқаларға айтар кеңесің? | Алдын ала дайындалған слайд бойынша берілген тақырып бойынша ойларын айтады | |
| 5 мин | ой толғау(кесте толтыру) Білдік | Атаулары. | Қандай заң | | Формуласы | | Физикалық шама | | Белгіленуі | | Өлшем бірліктері | | Формуласы | | | Оқушылар кесте толтырады | |
Қосымша тапсырма (5 мин) | Үйге тапсырма беру: §37 18- жаттығу Бағалау Рефлексия(не үйрендім,не ұиын болды,сұрақ) | Үй тапсырмасын күнделікке жазады Бағалау парағын толтырып тапсырады Кестеге кері байланысты жазады | |