kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Термодинамикадағы жұмыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Механикадағы жұмыс пен термлдинамикадағы жұмыстың айырмашылығы. Термодинамикадағы жұмыста қозғалыстағы ортаның аз ғана бөлшектерінің бір-біріне қатысты қозғалысы қарастырылады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Термодинамикадағы жұмыс»

Сабақ жоспары

Сабақ:

Мектеп: №278 орта мектеп

Күні:02.12.2016

Мұғалімнің аты-жөні: Қазыбекова Жұлдызай

Сынып: 10 ә

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:


Термодинамикадағы жұмыс

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?

Оқушылар механикадағы жұмыс пен термодинамикадағы жұмыстың ерекшелігін айқындауды.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:


Жұмыстың анықтамасын айта алады.


Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Газдың атқаратын жұмысын формуламен есептеп таба алады.

Кейбір оқушылар істей алады:

Газ қысымының көлемге тәуелділік графигін сала алады.


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Жұмыс, газ,поршень


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:


Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Термодинамикадағы атқаратын жұмыстың ерекешлігі?


Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:


Жетістік критерийлері:


Алдыңғы оқу

Термодинамиканың бірігші заңы, ішкі энергия

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы
















5мин



15мин























Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, түгендеу.

Жаңа сабақ: Термодинамикада қозғалыстағы ортаның аз бөлшектерiнiң бiр-бiрiне қатысты орын ауыстыруы ғана қарастырылады. Нәтижесiнде дене көлемi, оның iшкi энергиясы өзгередi. Дене жылдамдығы тұтасымен алғанда нөлге тең болып қалады. Жұмыс классикалық механикадағы сияқты анықталады, бiрақ ол дененiң кинетикалық энергисының өзгеруiне емес, оның iшкi энергиясының өзгеруiне тең болады. Мысалы, газдардың сығылуы кезiнде поршень өзiнiң механикалық энергиясының бiр бөлiгiн газдарға бергендiктен, молекулалардың кинетикалық энергиясы ұлғаяды, газ қызады. Керiсiнше, егер газ ұлғайса, онда алыстаған поршенмен соқтығысқаннан кейiн молекулалардың жылдамдығы азайып, газ суиды.

Жұмысты есептеу. Қозғалмалы ортаның көлемi өзгергендегi iстелген жұмыс мынаған тең болады



А′ = p·(V2-V1) = p·ΔV.



Тұрақты қысым жағдайында, газдың жұмысы геометриялық тұрғыдан түсiндiргенде 3.1.–суретiнде келтiрiлген (P-V) графигiндегi V1АВV2 тiк төртбұрышының ауданына дәлме-дәл тең екендiгiн оңай көруге болады. Жалпы жағдайда газ қысымы көлемге байланысты функция болып табылады. Бiрақ, газ жұмысы бұрынғысынша сандық түрде бастапқы және соңғы күйлердегi p1 және p2 қысымдарына тең AV1 және AV2 кесiндiлерiмен және P-ның V-ға байланысты графигiмен шектелген фигураның ауданына тең болады

























Ортасы







20мин


































  1. Температурасы 150С массасы 120г шыны стақанға температурасы 1000С массасы 200 г су құяды.

Қандай температурада жылулық тепе-теңдік орнайды?


2. Ванна дайындау үшін температурасы 110С салқын су мен температурасы 660С болатын ыстық суды пайдаланды. Температурасы 360С болатын 110 л су алу үшін қандай мөлшерде суық және ыстық су алу керек?


  1. Температурасы 150С болтын 250г суы бар калориметрге 20г ылғал қар салады. Калориметрдегі темапература 50С-қа төмендейді. Қарда қанша су болған Калориметрдің жылусыйымдылығын ескермеңдер.










Соңы




5мин


















Үй тапсырмасы 
Үш өлшемді деңгейлі түрде беріледі. 1. Тақырыпты оқып келу 
2. Тақырып бойынша графикалық диктант сұрақтарын жазып келу 

Бағалау. Сабақты қорыту. 

Рефлексия

Не үйрендім?

Нені түсінбедім?

Немен жұмысты жалғастыру керек? 




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс





Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Термодинамикадағы жұмыс

Автор: Қазыбекова Жұлдызай Оңталапқызы

Дата: 02.05.2017

Номер свидетельства: 412805
