kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

ВКО, Уржар

КГУ «Средняя школа-сад имени Ш. Уалиханова»

Даурембеков Ербол Маликович

учитель физики

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:        

Термодинамика негіздері

Күні: 

 Сынып: 10

Қатысқандар:                         Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс  туралы түсінік беру, үйрету, формуласымен таныстыру, есептер шығаруда қолдану

Оқу  дағдысы

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық  оқушылар:   Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс біледі

 Көпшілік  оқушылар:   Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс түсінеді

Кейбір оқушылар:есептер шығаруда формуланы қолдана алады

Тілдік мақсаттар

  Стефан – Больцман және Виин заңдары

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қазақ  тілі

Русский язык

English

1

жұмыс

работа

wоrk

2

күш

сила

forсe

3

аудан

область

area

4

Қысым

 Давление

 Pressure

5

 Термодинамика

Термодинамика

36. Thermodynamics

6

көлем

объем

voliume

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

-механикадағы жұмыс дегеніміз не?

- термодинамикадағы жұмыс дегеніміз не?

Құндылықтарға баулу

Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру

АКТ қолдану дағдылары

 tarbie.org

Алдыңғы білім

7- сынып қысым, 8- сыныпта термодинамиканың 1- ші заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

 

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

5-минут

1.Ұйымдастыру:

а) Оқушылармен амандасу психологиялық ахуал

б) сабақтың негізгі мақсатын түсіндіру

өткен тақырыптарға шолу жеке жұмыс

тест «ойлан тап!»
1.Салыстырмалы молекулалық масса 
А) Мr =m/1/12m Б) M=m *Na 
В) v-m/M С) v=N/Na 
2. Зат мөлшерін молекулалар массасы арқылы өрнектеп жаз 
A) Мr =m/1/12m Б) M=m * Na 
В) v=m/M С) v=N/Na 
3. Мольдік массаның формуласын жаз. 
A) Мr =m/1/12m Б) M=m *Na 
В) v=m/M С) v=N/Na 
4. Температура орташа кинетикалық энергияның өлшеуіші. 
А) p=1/3 m nv Б) E=3/2kT 
В) PV/T=const С) PV=m/M*RT 
5.Авогадро тұрақтысы неге тең? 
А) N = 6,02 *10 23моль-1 Б) K= 1,38 * 10 -21 Дж/ моль 
В) N = 6,02 *10 -23моль С) 6,02 
6. Больцман тұрақтысы неге тең? 
А) N = 6,02 *10 моль Б) K= 1,38 * 10 Дж/ моль 
В) N = 6,02 *10 моль С) 6,02 

7. Газ тығыздығы 7 10 Кг/м 3 молекулалардың орташа квадраттық 
жылдамдығы 500м/с. Газдың ыдыс қабырғасына түсіретін қысымын тап 
А) 10 Па Б) 5 *10 па 
В) 7 *10 Па С) 12 *10 Па 
8. МКТ - өрнегімен анықталатын физикалық шама. 
А) Идеал газдың қысымы 
Б) Идеал газдың температурасы 
В) Идеал газдың ішкі энергиясы 
С) Идеал газ молекулаларының орташа кинетикалық энергиясы 

9. Қысымы 3,2 кПа газ молекуласының орташа жылдамдығы 40 м/с-қа тең. Газдың тығыздығын есепте 
А) 28кг/м Б) 6кг/м 
В) 16кг/м С) 10кг/м 
10.Механикадағы жұмыс 
а )A=F*S Б)A=F/S В)A=F*SćcosА С)A=F*S2 

 

А4 форматтағы қағаз

Оқулық,

АКТ

 

 

Оқулық,  дәптерлері

Формула

   

А4 форматтағы қағаз

Оқулық,

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

А4 форматтағы қағаз

 

   

 

   

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау:

Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды;

Жұмыс барысында олар жазатын (қаламсап) құралдарды пайдаланады;

Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды;

Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады.

   
             
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс»

ВКО, Уржар

КГУ «Средняя школа-сад имени Ш. Уалиханова»

Даурембеков Ербол Маликович

учитель физики

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Термодинамика негіздері


Күні:


Сынып: 10


Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс туралы түсінік беру, үйрету, формуласымен таныстыру, есептер шығаруда қолдану

Оқу дағдысы

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс біледі

Көпшілік оқушылар: Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс түсінеді

Кейбір оқушылар:есептер шығаруда формуланы қолдана алады


Тілдік мақсаттар

Стефан – Больцман және Виин заңдары

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қазақ тілі

Русский язык

English

1

жұмыс

работа

wоrk

2

күш

сила

forсe

3

аудан

область

area

4

Қысым

Давление

Pressure

5

Термодинамика

Термодинамика

36. Thermodynamics

6

көлем

объем

voliume


Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

-механикадағы жұмыс дегеніміз не?

- термодинамикадағы жұмыс дегеніміз не?

Құндылықтарға баулу

Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру

АКТ қолдану дағдылары

tarbie.org

Алдыңғы білім

7- сынып қысым , 8- сыныпта термодинамиканың 1- ші заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы




3 мин








5-минут


1.Ұйымдастыру:

а) Оқушылармен амандасу психологиялық ахуал

б) сабақтың негізгі мақсатын түсіндіру

өткен тақырыптарға шолу жеке жұмыс

тест «ойлан тап!»
1.Салыстырмалы молекулалық масса 
А) Мr =m/1/12m Б) M=m *Na 
В) v-m/M С) v=N/Na 
2. Зат мөлшерін молекулалар массасы арқылы өрнектеп жаз 
A) Мr =m/1/12m Б) M=m * Na 
В) v=m/M С) v=N/Na 
3. Мольдік массаның формуласын жаз. 
A) Мr =m/1/12m Б) M=m *Na 
В) v=m/M С) v=N/Na 
4. Температура орташа кинетикалық энергияның өлшеуіші. 
А) p=1/3 m nv Б) E=3/2kT 
В) PV/T=const С) PV=m/M*RT 
5.Авогадро тұрақтысы неге тең? 
А) N = 6,02 *10 23моль-1 Б) K= 1,38 * 10 -21 Дж/ моль 
В) N = 6,02 *10 -23моль С) 6,02 
6. Больцман тұрақтысы неге тең? 
А) N = 6,02 *10 моль Б) K= 1,38 * 10 Дж/ моль 
В) N = 6,02 *10 моль С) 6,02 

7. Газ тығыздығы 7 10 Кг/м 3 молекулалардың орташа квадраттық 
жылдамдығы 500м/с. Газдың ыдыс қабырғасына түсіретін қысымын тап 
А) 10 Па Б) 5 *10 па 
В) 7 *10 Па С) 12 *10 Па 
8. МКТ - өрнегімен анықталатын физикалық шама. 
А) Идеал газдың қысымы 
Б) Идеал газдың температурасы 
В) Идеал газдың ішкі энергиясы 
С) Идеал газ молекулаларының орташа кинетикалық энергиясы 

9. Қысымы 3,2 кПа газ молекуласының орташа жылдамдығы 40 м/с-қа тең. Газдың тығыздығын есепте 
А) 28кг/м Б) 6кг/м 
В) 16кг/м С) 10кг/м 
10.Механикадағы жұмыс 
а )A=F*S Б)A=F/S В)A=F*SćcosА С)A=F*S2 



А4 форматтағы қағаз

Оқулық,

АКТ




Оқулық, дәптерлері

Формула

Сабақтың ортасы


7 мин


































7 мин



























15 мин

Термин сөздерді жазу және оқулықпен жұмыс

Механикада макроскопиялық денелердің қозғалысы қарастырылады. Егер күштің әрекетінен дене орын ауыстырса, онда шамасы:

Термодинамикада дененің тұтастай қозғалысы емес, макроскопиялық дененің ішіндегі дара микробөлшектрдің бір-біріне қатысты салыстырмалы орын ауыстырулары қарастырылады.










формула бойынша газдың тұрақты қысымда атқарған жұмысын ғана, яғни изобаралық процесс кезінде атқарылатын жұмысты есептеуге болады.

Газ қысымының көлемге тәуелділік графигін изобаралық процесс үшін салайық:



Демек газдың атқаратын жұмысы болып жатқан процеске тәуелді.

Газдың атқаратын жұмысы:

Газ көлемі өзгергенде ғана жұмыс атқарылады.

Егер , онда газ оң жұмыс атқарады. Бұл жағдайда газдың өзі жұмыс атқарады.

Егер, онда газдың жұмысы теріс болады. Сыртқы күш жұмыс жасайды.



Боялған фигураның ауданы газдың жұмысына тең.




Тұрақсыз қысымда жұмыс мына графикпен шектелген боялған фигураның ауданына тең, бірақ фигура басқаша болады.






  • Жұптық жұмыс

  • Механиадағы жұмыс А=FS

  • F

  • S

  • Термодинамикадағы жұмыс А=P(V1-V2)

  • P

  • V1

  • V2

  • A= PS(h2- h1)

  • P=

  • S=

  • h1=

  • h2=



  • Механиадағы жұмыс А=FS

  • F

  • S

  • Термодинамикадағы жұмыс А=P(V1-V2)

  • P

  • V1

  • V2

  • A= PS(h2- h1)

  • P=

  • S=

  • h1=

  • h2=

  • Есептер шығару деңгейлік тапсырма

  • 1. 105Па қысымдағы ауаның көлемі 0,8 м3 , ауаның көлемін 0,2 м3 – ке дейін азайтқан кезде атқарылатын жұмыс.

  • 2. Қысымы 100кПа , ал бастапқы көлем 0,8 м3 , 60 кДж жұмыс жасағандағы соңғы көлем нешеге тең.

  • 3.Бастапқыда қысымы 200МПа , ауданы 10 см2 , биіктігі 4 м соңғы көлемді табыңыз.

А4 форматтағы қағаз

Оқулық,

АКТ











Аяқталуы

3 минут





әр басбармақтың тұсына стикер парақтарын немесе А4

парағына сабақтан алған әсерлерін жазып өткізеді

  • Бүгін сен не үйрендің..........

  • Бір екі сұрағым бар.........

  • Түсіну барысында қиналдым........


А4 форматтағы қағаз


Келесі сабаққа тапсырма

2 минут

Үйге тапсырма: Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс Венн диаграмасын қолданып айырмашылығын мысыл келтіру арқылы талдау


Саралау:

Саралап оқыту математикалық дайындықтың әртүрлі деңгейін талап ететін, сонымен қатар оқушылардың жас ерекшеліктерін және ойлау жылдамдықтарын ескеретін тапсырмалар түрінде көрінеді.

Бағалау:

Оқушылардың танымдық және білімділік қабілеттері, белсенділігін ескере отырып бағалау. Әр топқа сабақ барысында білімдері мен белсенділігі үшін берілген мақтау сөздермен бағалау.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау:

Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды;

Жұмыс барысында олар жазатын (қаламсап) құралдарды пайдаланады;

Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды;

Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады.






Сабақ бойынша рефлексия







Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?


Бүгін оқушылар не білді?


Сыныптағы ахуал қандай болды?


Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Жалпы бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1:

2:









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Механикадағы және термодинамикадағы жұмыс

Автор: Даурембеков Ербол Маликович

Дата: 02.06.2018

Номер свидетельства: 471935
