Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:«Мамай атындағы негізгі орта мектебі» КММ Денелердің өзара әрекеттесу Күні: 16.06.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Ғалымбекқызы Іңкәр Сынып: 7 Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы: | Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. |
Оқу мақсаты: | 7.2.2.10 салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату. |
Сабақтың мақсаты: | «Тартылыс құбылыс, ауырлық күші және салмақтың» физикалық мағынасын, басқа планеталардағы ауырлық күші туралы біледі. Барлық оқушылар: Салмақ, күш пен массаны ажыратады, бағытын анықтайды, таңбалайды. Басым бөлігі: Салмақ пен ауырлық күшінің түсу нүктелері арқылы ажыратады. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді шығарады. |
Бағалау критерийі: | Тартылыс құбылысы мен ауырлық күшінің айырмашылығын анықтайды Формуланы есеп шығаруда қолданады. Өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді |
Тілдік мақсаттар: | Пәндік терминдер бойынша сөздік : Физикалық тілмен сөйлеу мәдениетін дамыту Қазақша | Орысша | Ағылшынша | Күш | Сила | force | Салмақ | Вес | Weight |
|
Құндылықтар: | Қоғамдағы ұлттық бірлік. |
Пәнаралық байланыс: | Математика |
Алдыңғы білім: | Күш, динамометр |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақ басы 5 мин | 1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру «Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. Геометриялық фигураларды таңдап алып,сәйкесінше өз тобын тауып отырады.Топ басшылары сайланады. ІІІ.Үй жұмысын тексеру. (топпен жұмыс) F | Күш (F)– денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама | Н | Н – күш бірлігі | | Динамометр – грекше динамис – күш, метрео – өлшеймін.Күшті өлшейтін құрал. | ҚБ : Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды, «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. | Геометриялық фигуралар Сөздікпен жұмыс |
Сабақтың ортасы 20 мин | «Ой қозғау».Сурет бойынша өз ойларыңды айтыңыздар. І топ ІІ топ ІІІ топ Тапсырма 1. «Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ» мәтінді оқи отыра кестені толтырыңыздар: Деңгей | Тапсырма | Білу | Анықтамасы, белгіленуі | Түсіну | Ауырлық күшінің формуласы қандай | Қолдану | Ай бетіндегі массасы 20 кг дененің ауырлық күшін табыңдар? | Талдау | Жер бетіндегі мен Ай бетіндегі ауырлық күштерін салыстыр? | Жинақтау | Дене салмағының туындау себебін түсіндір? | Бағалау | Дене салмағын білу біздің өміріміз үшін маңызы неде? | | Қосымша 1 Концептуалдық кесте |
| ҚБ: Топтар жауап кестесімен алмасады, бас бармақ әдісімен бағалайды | |
1 мин | Сергіту сәті: жаңбыр тамшысы жаттығуы | |
10 мин | «Саралау » тапсырмалары Тапсырма №2 А.Әрбір оқулықтың массасы 1 кг болса, үш кітаптың үстелге түсіретін ауырлық күшінің мәні қандай болады? Еркін түсу үдеуін шамамен 10 Н/кг-ға тең деп алыңдар. В.Массасы 250 г бақаға әсер ететін ауырлық күші неге тең? (Жауабы: F=2,45Н) С. Ауырлық күші 980 Н болатын арыстанның массасы қандай болады? (Жауабы: 100 кг) ҚБ: Әр топтың жұмысы бойынша бірін-бірі бағдаршам әдісі бойынша бағалайды | Оқулықпен жұмыс |
5 мин | Тапсырма № 3 . Венн диаграммасы Ауырлық күші мен тартылыс күшінің айырмашылығы мен ұқсастығын жазу. | Қосымша 2 |
ҚБ | Әр топ жұмыстарын шапалақ әдісі арқылы бағалау | |
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма: Қандай да бір дененің Жерге тартылуын анықтаңдар. Мектеп динамометрінің өлшеу шегі-4 Н екенін ескеру қажет. | |
3 мин | Кері байланыс. «Сен-маған, мен-саған» сұрақ жауап. 1.Қандай күш ауырлық күші деп аталады? 2.Ауырлық күші мен массаның арасында қандай байланыс бар? 3.Неліктен денелердің Айға тартылуы Жердегіге қарағанда аз? | |
1 мин | Рефлексия: «Алма ағашы» Сабақ соңында үш түсті “алма” беріледі.Оны алма ағашына ілу керек. Қызыл түсті алма – «Сабақ өте қызықты, бәрі түсінікті болды, көңіл күйім көтеріңкі» Сары түсті алма- «Маған сабақ ұнады, мәлімет аз болды., көңіл-күйім орташа.» Жасыл түсті алма – «Бүгінгі сабақты меңгере алмадым, көңіл – күйім жоқ.» | Қызыл,сары, жасыл түрлі алма |
|
Саралау, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз? | Бағалау –оқушылардың білімін қалай тексересіз | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында сақтау
|
Барлық оқушылар: Тақырып бойынша керекті мәліметтер мен формулаларды дәптерге түсіреді Кейбір оқушылар Өмірмен байланыстыра өзге де мысалдар келтіреді | Үй жұмысын тексеру кезінде «Үш шапалақ» және «Бес саусақ» әдісімен бағаланады.Жаңа материалды өту барысында «Бас бармақ»,арқылы жүргізіледі,Саралау тапсырмалары «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.Әр берілген тапсырманы орындау кезінде іс-әрекеттерін бағалау тиімді. | Математика, ағылшын тілі пәні алған білімдерін қолданады, күнделікті өмірмен байланыстыра диалогке түсті. Оқушы денсаулығын сақтау мақсатында физминутка жасалып, өздерін партада тік ұстап отыруларына нұсқау берілді. |
Рефлексия Сабақ мақсатына жетуде қолданған әдістер оқушылардың белсенділігін артыруға жұмыс жасады. Өмірден мысалдар келтіру қызықты болды. | |
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:«Мамай атындағы негізгі мектебі» КММ Денелердің өзара әрекеттесу Күні: 16.06.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Ғалымбекқызы Іңкәр Сынып: 7 Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы: | Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. |
Оқу мақсаты: | 7.2.2.10 салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату. |
Сабақтың мақсаты: | «Тартылыс құбылыс, ауырлық күші және салмақтың» физикалық мағынасын, басқа планеталардағы ауырлық күші туралы біледі. Барлық оқушылар: Салмақ, күш пен массаны ажыратады, бағытын анықтайды, таңбалайды. Басым бөлігі: Тақырыпқа байланысты есеп құрастыруды біледі. Кейбір оқушылар: Салмақ пен ауырлық күшін түсу нүктелері арқылы ажыратады. |
Бағалау критерийі: | Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығын анықтайды Формуланы есеп шығаруда қолданады. өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді |
| Тапсырма 1. «Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ» мәтінді оқи отыра кестені толтырыңыздар: Деңгей | Тапсырма | Білу | Анықтамасы, белгіленуі | Түсіну | Ауырлық күшінің формуласы қандай | Қолдану | Ай бетіндегі массасы 20 кг дененің ауырлық күшін табыңдар? | Талдау | Жер бетіндегі мен Ай бетіндегі ауырлық күштерін салыстыр? | Жинақтау | Дене салмағының туындау себебін түсіндір? | Бағалау | Дене салмағын білу біздің өміріміз үшін маңызы неде? | |
| ҚБ: Топтар жауап кестесімен алмасады, бас бармақ әдісімен бағалайды |
Критерийлері | Дескрипторлар |
Шамалардың анықтамасын біледі | Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақты анықтамасын біледі Әр түрлі жағдай үшін тартылыс құбылысы мен ауырлық күштін анықтайды Өмірден мысалдар келтіреді Өзге пәннен алған білімін қолданады |
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:«Мамай атындағы негізгі мектебі»КММ Денелердің өзара әрекеттесу Күні: 16.06.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Ғалымбекқызы Іңкәр Сынып: 7 Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы: | Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. |
Оқу мақсаты: | 7.2.2.10 салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату. |
Сабақтың мақсаты: | «Тартылыс құбылыс, ауырлық күші және салмақтың» физикалық мағынасын, басқа планеталардағы ауырлық күші туралы біледі. Барлық оқушылар: Салмақ, күш пен массаны ажыратады, бағытын анықтайды, таңбалайды. Басым бөлігі: Тақырыпқа байланысты есеп құрастыруды біледі. Кейбір оқушылар: Салмақ пен ауырлық күшін түсу нүктелері арқылы ажыратады. |
Бағалау критерийі: | Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығын анықтайды Формуланы есеп шығаруда қолданады. өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді |
Тапсырма № 3 . Венн диаграммасы | |
Критерийлері | Дескрипторлар |
Тартылыс құбылысы мен ауырлық күшінің айырмашылығын анықтайды | Күштердің түсу нүктесін дұрыс көрсете біледі Суретте әр күштің бағытын анықтай біледі Формуласын жазады |