kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

К?ш. Ньютонны? екінші за?ы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

М??алім – болаша?ты? білім н?рін себушісі. Б?гінгі ?о?амда м??алім беделін к?теру басты ма?саттарды? бірі болып отыр. ?азіргі кейбір ата - ана к?з?арасымен ?араса?, м??алім а?ша жинаушы, саба?ын д?рыс о?ытпайтын, баласы тентек болып бір н?рсе б?лдірсе де со?ан м??алімді кіналайтын болып алды?. Осындай жат ?ылы?тарды мектеп ?мірінен аластау ?шін м??алімні? ерен е?бегі мен т?зімділігі, сауаттылы?ы, е?бекс?йгіштігі, мы?ты ?станымы керек. Сонда ?ана біз м??алім беделін к?тере аламыз деп ойлаймын.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«К?ш. Ньютонны? екінші за?ы.»

9- сынып. Физика.

Сабақтың тақырыбы. Күш. Ньютонның екінші заңы.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік;

1. Динамика бөліміндегі негізгі физикалық шамалардың мағынасын ашу. Ньютонның екінші заңымен танысу. Күнделікті кездесетін жағдайларды физикалық түрғыдан түсіндіру;

2. Оқушылардың эксперименттік дағдыларын дамытуды жалғастыру;

а) Күш векторларына қосу ережелері;

Дамытушылық;

Сабақ жадығатын талдау барысында оқушылардың монологтық және диалогтық сөйлеу мәдениетін дамытуға күш салу, топтық жұмыстар кезінде өзгенің пікірін сыйлау, өз көзқарасын ұтымды жеткізе алу машығын дамытуға жағдай жасау;

Тәрбиелік:

Ұқыптылыққа, өз ойын дәйекті баяндай білуге, өзін ұйымдастыра білуге баулу.

Көрнекіліктер: диагностикалық карталар, демонстрациялық тәжірибелер көрсетуге арналған приборлар

Тәжірибелер:

Инерция

Дененің үдеуінің дене массасына тәуелділігі

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Көрнекілігі:

Инерция құбылысын көрсетуге арналған шар, қағаз;

Арбашалар, тірек жолы, секундомер, жүктер жиыны;

Тапсырмалар және бағалау крийтерилері жазылған карточкалар.

Сабақ жоспары:

“Миға шабуыл” сұрақтарға жауап беру;

Түсіну, талдау, салыстыру, сараптама жасау;

Графикалық диктант, “Қатені тап” ойыны, есеп шығару арқылы білімді жүйелеу;

Рефлексия. Өзіндік бағалау.

Кезеңі

Ұзақтығы, мин.

Оқыту түрі мен әдісі

Үй жұмысын тексеру, оқушылардың білімін белсендіру, (актуализация)

10

Жалпы сұрақ-жауап

Сабақтың мақсатын қою, жаңа тақырыпты ашу

5

Дене инерттілігі дегеніміз не?

Дене жылдамдығының өзгеруіне не себеп болады?

Жаңа материалды игеру

15

Мұғалімнің әңгімесі, оқушылармен сұқбаттасу, тәжрибелер көрсету,

Оқылған материалды бекіту

10

Тақтада есеп шығарып, оның кезеңдерін талдау

Сабақты қорыту

5

Бағалау, үйге тапсырма, т.б хабарламалар.

Сабақтың барысы

Бөлімі

Мұғалімнің әректі

Оқушының әрекеті

Білім (2)

І. Ұйымдастыру

Бағалау жүйесімен таныстырады. Диагностикалық картаға өз фамилияңды жаз. Сабақ бөлімдеріндегі тапсырманы орындаған оқушы диагностикалық картаға өзіне тиісті ұпайын қойып отырады. Оқушыларға таратылады.

Денгейі

баға

ұпай

жоғары

«5»

21-42

жеткілікті

«4»

10- 20

ауытку

«3»

2 - 9

төмен

«2»

0-1



1. Үй тапсырмасымен жұмыс.

Жалпы сұрақтар.

1. Үйге берілген тақырыпты қайталау.

Автомобиль жазық горизонталь жолмен моторын сөндіріп бірқалыпты қозғала алады ма?

Су тамшысы бірқалыпты түсіп келеді. Қандай күштердің әсерлері теңгеріледі?

Сең жүрген кезде неліктен мұз кесектері бұрылыстарда кептеліп қалады?

Үстел үстінде ағаш кесегі жатыр. Оған қандай күштер әрекет етеді? Ағаш бірқалыпты және түзусызықты қозғалғанда ше?

Пойыз станциядан шығып, жылдамдығын үдетті. Осы кезде ауыр қолсандықты еден бойымен қай бағытты жылжыту оңайырақ?

Үлкен жылдамдықпен жүріп келе жатқан велосипедшіге кенет тоқтау қажет болған жағдайда неліктен алдыңғы доңғалақты емес, артқы доңғалақты тежеу қажет?

Көшеге су себетін автомашинаның цистернасы бетіне дейін толтырылған. Машина кілт тоқтаған кезде қақпағы ашық тұрған цистернадағы су шайқалып қалай қарай төгіледі?

ІІ. Жаңа сабақ.

Мұғалім: (Проблемалық ситуация)

Дене жылдамдығының өзгеруіне не себепші? Дене инерттілігі дегеніміз не?

Бүгінгі сабағымызда «Күш. Масса. Ньютонның екінші заңы» тақырыптарын қарастырамыз


INSERT – түртіп алу

Не білемін?

Нені білгім келеді?



Күш деп бір дененің екінші денеге әрекетінің қарқынын сипаттайтын шаманы айтамыз. Денелердің арасындағы өзара әрекеттесу: түйіскен (жалғасқан) және өріс арқылы жүзеге асырылады.

Күш әрекетінің әсері төрт факторға тәуелді: күш модуліне, күш бағытына, әрекет ету уақытына, күштің түсу нүктесіне.

Ауырлық күші; Серпімділік күші ;

Үйкеліс күші ; Архимед күші





Оқулықтары мен дәптерлерін дайындайды.


Сұрақтарға жауап беру.


Инерция құбылыстарын зерттейді.


Дене тыныштықта тұрғанда және қозғалыста болғанда, оған әрекет ететін күштерді таба білу, белгілеу.











Ғалымның атын жеңілдік арқылы табу:

Оны “сэр” деп атаған.

Оны классикалық механиканың атасы деп атаған.

Оның құрметіне күштің өлшем бірлігіне аты берілген.

Ньютонның бірінші заңынан мынандай салдарлар шығарып алуға болады:

Денеге әрекет ететін күштер теңеспеген жағдайда ғана дене _____________ қозғалады.

Барлық денелер ____________, олар сыртқы қүштердің әсерінсіз өз жылдамдықтарын өзгерте алмайды.

________ – дененің үдеумен қозғалуына жалғыз ғана себепші.













Оқушылар өз сөздерімен білгендерінше жауап береді.








Түсіну (4)


Ньютонның екінші заңы

Қозғалыстағы дене үдеуінің шамасы денеге әрекет ететін қорытқы күшке тура пропорционал және дененің массасына кері пропорционал, ал үдеудің векторы қорытқы күштің әрекет ету жағына бағытталған.







(жақсы түсінгендер және белсенді қатысып отырғандар өздеріңе 2-4 ұпай жазыңдар)


ІІІ. Графикалық диктант .

1. Қоян қуып келе жатқан түлкіден қашқанда, бағытын қалт өзгертіп, жиі бұрылыстар жасайды. Бұл тәсіл инерттілікпен түсіндіріледі.

2. Қозғалмай тұрған автомашинаға үйкеліс күші әрекет етпейді.

3.Денеге түсірілген күш, ол дененің жылдамдығының өзгеруіне себепші болады.




Графикалық диктантта берілген анықтамалар бойынша






Қолдану (6)

4. Күштің өлшем бірлігі

5. Дене инерттілігін сипаттайтын шама – векторлық шама.

6. Бұлттан пайда болған бұршақ Архимед күшінің әсерінен жерге жауады.

7. Ойыншық машинаның тарту күшін динамометрмен өлшеуге болады.

8. Ішінде суы бар шелек орындықтың үстінде тұр. Шелекке орындықтың тарапынан күш әрекет етеді.

9. Ньютонның екінші заңы динамиканың негізгі теідеуі

10. Теңіз кемесінің асханасында үстел бетіндегі крахмалданған дастарханды кеме шайқалған кезде әдейі дымқылдайды.


графиктік белгілеулер жасайды, өз қателерін табады, түсіндіреді

Синтез (10-12)

Берілген сурет бойынша есептер құрастырады

ІV. Оқушыларды сабаққа қатысу картасы б/ша бағалау.


Үйге тапсырма:

[2]- §11-13

[6]- §7.8

[8]- §2.4-2.8(мех)

[8]- № 8.19, № 8.23, № 8.33





























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
К?ш. Ньютонны? екінші за?ы.

Автор: Махсутова Кунсулу Куанышбеккызы

Дата: 11.02.2016

Номер свидетельства: 292139
