kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қатынас ыдыстар

Нажмите, чтобы узнать подробности

мысалдар арқылы қатынас ыдыстардың түрлерін және оның қасиеттері қандай қондырғыларда пайдаланылатындығын ұғындыру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қатынас ыдыстар»

Тексерілді:

ОІМ: Г.С.Туралиева

Сыныбы: 7

Күні

Сабақтың тақырыбы

Қатынас ыдыстар

Мақсаты

мысалдар арқылы қатынас ыдыстардың түрлерін және оның қасиеттері қандай қондырғыларда пайдаланылатындығын ұғындыру

Күтілетін нәтижелер



А. анықтамасын тұжырымдап, сапалық тапсырмаларға жауап бере алады

В. Теориялық білімдерін қолдана отырып, өз тұжырымдарын дәлелдей алады

С. Қатынас ыдыстың қасиеттері пайдаланылатын қондырғыларды жасап, жұмыс істеу принципін түсіндіре алады.

Керекті жабдықтар

карточкалар, суреттер, есептер мен жаттығулар жинағы және тәжірибеге қажетті құралдар, бағалау кестесі.

Әдіс – тәсілдер

топта талдау, жуан және жіңішке сұрақтар құрастыру, практикалық жұмыс

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

1. Тұлға аралық байланысты орнату.

2. Сыныппен амандасу.

3. Оқушыларды шеңберге шақыру




-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- шербер құрып орналасады

Тұсаукесер

«Еске түсіру» стратегиясы бойынша үй тапсырмасын қайталаймыз.

№1. Тапсырма:Цилиндр тәрізді әртүрлі екі ыдысқа массасы бірдей су құйылған. Судың ыдыстар табанына түсіретін қысым күші бірдей бола ма?

Жауабы:Бірдей болмайды, себебі қысым күші сұйық бағанының биіктігіне  және тығыздығына тәуелді болады.

№2. Тапсырма:Саңылаулары бар  цилиндрдегі сұйық  ең жоғарғы  саңылаудан жақынға, ал ең төменгі саңылаудан алысқа  шашырайды. Бұл құбылысты қалай түсіндіруге болады?

Жауабы: Сұйық қабаты неғұрлым төмен болса, ондағы ауырлық күші әрекетінен болатын қысым соғұрлым үлкен болады. Сондықтан ең төменгі саңылаудан су алысқа шашырап шығады.

№3. Тапсырма:

Теңіздің 10900 м болатын ең терең жеріндегі су қысымын табыңдар. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м3 ;

Берілгені:          Формуласы:

Һ=10900 м

ρ=1030 кг/м3 ;

g= 10 м/с 2 ;

т/к:  р =

Жауабы: р= 112000 кПа;

№4. Тапсырма:Қысым дегеніміз не?Қысымның өлшем бірлігі:

Жауабы: Қысым дегеніміз белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама р= F/S;  Қысымның өлшем бірлігі: Н/м 2;  Па;

№5. Тапсырма:

Адам суда 9 м тереңдікке дейін жүзіп бара алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеп табыңдар? Теңіз суының тығыздығы: 1030 кг/м3 ;

Жауабы: р =92,7 кПа;

№6. Тапсырма: қатты денелер, газ және сұйықтар арқылы қысым қалай беріледі?

Жауабы: қатты денелерде қысым бір бағытта беріледі. Сұйық пен газдарда қысым барлық жаққа, бірдей қашықтыққа бірдей беріледі.


сұрақтарға жауап береді

әр дұрыс жауапқа 1 баллдан алып бағалау парағын толтырады

Негізгі бөлім

1-топ. Егер шәйнектің шүмегі өте қысқа болса, онда су шүмектен ағып кете берер еді, біз суды еш уақытта қақпағына дейін толтыра алмас едік.  Ал шәйнектің шүмегі аса ұзын болса, онда сәл ғана еңкейткен кезде, су шүмектен емес, оның қақпағынан астынан бұрын ағар еді.Мұның себебі неде?

2-топ. Қатынас ыдыстардың жұмыс принципін қандай?

3-топ. Қатынас ыдыстардың қасиеттері қандай қондырғыларда пайдаланылады?


топ мүшелері бірлесіп, оқулықты пайдаланып мәтінді оқып берілген тапсырманың қорытындысын постер мен берілген құралдар арқылы демонстрациялап көрсетеді

Қортынды

бөлім

Семантикалық карта 

Физикалық шама

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

Формуласы

ρ

υ

р

s

F

м/с

кг/м3

Н

м

Па

υ·t

F/S

m·a

m/V

s/t

Жол

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күш

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қысым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тығыздық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жылдамдық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Тірек схема

F

м

Биіктік

h

кг

тығыздық

р

с

Күш

m

кг/м3

аудан

ρ

Н

қысым

t

м 2

уақыт

s

Па

масса


берілген тапсырманы жеке орындап топ басшы арқылы тексеріп қортындысын шығарып өзін өзі бағалайды

оқушылардың бағаларын топ басшысы бағалау парағына жазып береді




Үйге тапсырма

Міндетті: тақырыпты оқып, өзін-өзі тексеру сұрақтарына жауап дайындау

Мүмкіндік деңгейлі: 18 тапсырма



Аты-жөні: _________________________________________ Уақыты: ________________

 Семантикалық карта 

Физикалық шама

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

Формуласы

ρ

υ

р

s

F

м/с

кг/м3

Н

м

Па

υ·t

F/S

m·a

m/V

s/t

Жол
















Күш
















Қысым
















Тығыздық
















Жылдамдық
















 Тірек схема

F

м

Биіктік

h

кг

тығыздық

р

с

Күш

m

кг/м3

аудан

ρ

Н

қысым

t

м 2

уақыт

s

Па

масса








Аты-жөні: _________________________________________ Уақыты: ________________

 Семантикалық карта 

Физикалық шама

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

Формуласы

ρ

υ

р

s

F

м/с

кг/м3

Н

м

Па

υ·t

F/S

m·a

m/V

s/t

Жол
















Күш
















Қысым
















Тығыздық
















Жылдамдық
















 Тірек схема

F

м

Биіктік

h

кг

тығыздық

р

с

Күш

m

кг/м3

аудан

ρ

Н

қысым

t

м 2

уақыт

s

Па

масса



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қатынас ыдыстар

Автор: Абиев Бердибек Жумагалиевич

Дата: 17.02.2017

Номер свидетельства: 392971
