kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Электр қыздырғыш құралдар

Нажмите, чтобы узнать подробности

*Электрқыздырғыш құралдарын және қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын  түсінеді.

*Қысқа тұйықталудың алдын алу амалдарын қарастырады.

*Электрқыздырғыш құралдарында сақтандырғыштардың қолданылуын анықтайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Электр қыздырғыш құралдар»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұрақты электр тогы.8.4А

Күні:



Мeктen: Раздольное opтa жалпы бiлiм бepeтiн мeктeбi


Сынып: 8

Мұғaлiмнiң eciмi:Кажмуратова Асел Тлепбергеновна

Қатысқандар:15

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Электрқыздырғыш құралдар қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.4.2.17 -қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру.

Сабақ мақсаттары:

*Электрқыздырғыш құралдарын және қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсінеді.

*Қысқа тұйықталудың алдын алу амалдарын қарастырады.

*Электрқыздырғыш құралдарында сақтандырғыштардың қолданылуын анықтайды.

Бағалау критерийі:

* Электрқыздырғыш құралдарын және қысқа тұйықталудың пайда болу

себептерін және алдын алу амалдарын түсіне алады.

* Қысқа тұйықталудың алдын алу амалдарын қарастыра алады.

* Электрқыздырғыш құралдарында сақтандырғыштардың қолданылуын анықтай алады.


Тілдік мақсаттар:

Пәнге тән лексика мен терминология: қысқа тұйықталу,сымдардың изоляциясы,жүктемесіз тізбек,токтың ең үлкен мәні;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

қысқа тұйықталу деп...........

балқымалы сақтандырғыштардың қызметі .......



Құндылықтарға баулу:

«Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығы бoйыншa

- өндipicкe қaбiлeттi тұлғa қалыптacтыpy;

- бiлiм мeн ғылымды бipiктipe aлy қaбiлeтiн дaмытy;

Жaлnығa бipдeй eңбeк қoғaмы:

-eңбeк өнiмiндiлiгiн apттыpy-өнepкәciптe, ayыл шapyaшылығындa,

энepгeтикaдa

Пән аралық байланыс:

Химия - балқу температурасына байланысты металдарды танып,анықтайды. (мыс,нихром,қорғасын,нихром,темір,фехраль және т.б.)

Алдыңғы білім:

Электр тогының жұмысы мен қуаты. Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут









4 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі:

"Шаттық шеңбер"әдісі арқылы жағымды ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Саралау түрі: «Жіктеу» тәсілі (ұйымшыл топ)

Топқа бөлу

«Мoзaйкa» әдіcімeн тoпқa бөлy. Қағаз қиындыларынан суретті құрастыру арқылы топқа бөлу.(ІІІ топ)


1 – топ. Электр шамы

2 – топ. Қыздыру шамы

3 – топ Балқымалы сақтандырғыш


2. Үй тапсырмасын тексеру:

«Қар кесегі» әдісі арқылы алдыңғы сабақты еске түсіреміз.

Әр топ өткен сабаққа қатысты сұрақтар жазылған кеспе қағазды бір-біріне лақтырады,қағып алған оқушы сұрақтарға жауап береді.

1. Асқынөткізгіш деген қандай құбылыс?

2. Асқынөткізгіштер деп қандай өткізгіштерді айтады?

3. Өткізгіш кедергісінің температураға тәуелділігі қандай формулалармен сипатталады?

4.Асқын өткізгіштік құбылысының пайдасы мен артықшылығы қандай?

ҚБ: «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау









суреттер

























Сабақтың ортасы

20 минут




















































10 мин














































































Сабақтың соңы

4мин










Саралау түрі: «Дереккөз» тәсілі (Дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден басталады)

Жaнa caбaқ. Тапсырма: «Джигco» әдісі

Топтарға мәтін таратылады. Мәтін бөлігін оқып,өз топтарында талқылайды. Талқылауға аз ғана уақыт беріледі. Бастапқы топқа қайта келіп, қолдарындағы мәтін бөліктерін құрастырады. Топтарға мәтіннің толық нұсқасы таратылады. Толық мәтін мазмұнымен танысып, мәтін желісін топ мүшелері бірлесіп отырып аяқтайды.

I тoп:Электр шамының шығу тарихы

II тoп: Электрқыздырғыш шамының құрылысы (кiтaптың көмeгiмeн oкyшылap opындaйды)

III тoп: Балқымалы сақтандырғыштың қызметі(кiтaптың көмeгiмeн oкyшылap opындaйды)

Бағалау критерийлері:

- электршамының тарихы туралы мағынасын аша алады;

- электрқыздырғыш шамының құрылысын сипаттай алады;

- балқымалы сақтандырғыштың қызметін анықтай алады;

Дecкpиптop:

- электршамының тарихы туралы мағынасын ашады;

- электрқыздырғыш шамының құрылысын сипаттайды;

- балқымалы сақтандырғыштың қызметін анықтайды;

Қaлыптacтыpyшы бaғaлay: «Eкi жұлдыз бip тiлeк» әдici apқылы тoптap бip-бipiн бaғaлaйды.

Бағалаудың бұл әдісі балалардың сабаққа деген ынтасын көтереді.

Тапсырма: №2. «Ойлан,тап» әдісі. (Жұптық жұмыс) Саралау тәсілі. «Тапсырма» (күрделілігіне қарай алға қарай ілгеріліп отыратын тапсырма)

1.Балқымалы сақтандырғыштарда баяу балқитын металдарды қолданбайтыны неліктен?

2. Электрқыздырғыш шамының қызметін түсіндіріңдер.




1.Сақтандырғыштың жанып кеткен қорғасын сымының орнына мыс немесе болат сымды қолдануға бола ма?

2. Диодтық шамның жұмыс істеу принципін түсіндіріңдер.


1.Бірдей заттан жасалған ұзындықтары әртүрлі,ал қималарының аудандары бірдей өткізгіштер,алдымен желіге параллель,сосын тізбектей жалғанған.Бірінші және екінші жағдайлардың қайсысында қай өткізгіштен көп жылу мөлшері бөлінеді?

2.Қыздырғыш шам мен люминенсцентті шам екеуінің артықшылығы мен кемшілігін салыстырыңдар.

Бағалау критерийлері:

- Қорғасын сымның орнына мыс немесе болат сымды қолдануға болатынын анықтай алады.

-Диодтық шамның жұмыс істеу принципін түсіндіре алады.

-Аудандары бірдей өткізгіштер желіге алдымен параллель, сосын тізбектей жалғанған жағдайлардың қайсысында өткізгіштен көп жылу мөлшері бөлінетінін есептейді;

- қыздырғыш шам мен люминенсцентті шам артықшылығы мен кемшілігін анықтай алады.

Дескриптор:

- Қорғасын сымның орнына мыс немесе болат сымды қолдануға болатынын анықтайды.

-Диодтық шамның жұмыс істеу принципін түсіндіреді.

-Аудандары бірдей өткізгіштер желіге алдымен параллель, сосын тізбектей жалғанған жағдайлардың қайсысында өткізгіштен көп жылу мөлшері бөлінетінін есептейді;

- қыздырғыш шам мен люминенсцентті шам артықшылығы мен кемшілігін анықтайды.

Қ. Б. «Шaпaлaқтay» әдici apқылы бaғaлay.

Тапсырма: «Жаңғақты шағу» әдісі (топтық жұмыс)

Саралау түрі: «Қарқын» тәсілі «Тапсырма»

(білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар)

І-топ

1. Кернеуі 10В ток көзіне қосылған электр доғасы 20А ток күшін тұтынады. Доғаның кедергісін және тұтынатын қуатын табыңдар.

ІІ-топ

1.Электроплита 120В-тық кернеумен жұмыс жасайды. Плита сымының кедергісі 80 Ом болса,онда 10 мин ішінде одан қанша жылу мөлшері бөлінетінін есептеңдер.

ІІІ-топ

1.Пәтерде 6А ток күшіне шыдайтын сақтандырғыштар орнатылған. Егер желідегі кернеу 220 В болса, бір уақытта қуаты 60 Вт , 100 Вт шамдарды, 1000 Вт электр пешті және 300 Вт электр үтікті қосуға бола ма?


Критерий

Дескриптор

Доғаның кедергісі мен тұтынатын қуатын анықтайды

Доғаның кедергісі мен тұтынатын қуатын анықтайды;

Джоуль-Ленц заңының формуласын қолданады

Өткізгіштен көп жылу мөлшері бөлінетінін есептейді;

Джоуль-Ленц заңының формуласын есептер шығаруда қолданады.

Электр энергиясының жылу энергиясына айналуын біле отырып, электр тогының қуатын есептейді Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді

- сақтандырғыштар төзе алатын шекті қуатты анықтайды;

- желіге қосылған электр энергиясын тұтынушы

құралдардың жалпы қуатын анықтайды;

- есептелінген қуаттарды салыстырып, оларды электр желісіне қосуға болатынын немесе болмайтынын анықтайды.


Қ.Б: «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалау





Саралау түрі: «Қорытынды» (Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады)

«Cәйкecтeндipy» apқылы жеке жұмыс.


«Cәйкecтeндipy» apқылы

Тoктың жұмыcы

A/t



I2Rt


1Вт=1A*1В

Қyaты

qU


IU

1Дж=1A2*1Oм*1c

Джoyль-Лeнц зaңы



Iut

1Дж=1A*1В*1c

Рефлексия

«Эмоция аралдары»

Оқушылар флипчартқа сабақ соңындағы көңіл-күйіне сәйкес «Білімділер», «Шабыт», «Қуаныш», «Көңілсіздік», «Дымбілмес» т.б аралдарға өз қайықшаларын әкеледі.(қағаз түріндегі аралдар картасы болса жапсырады немесе маркермен белгілейді)

Түpлi түcтi мapкepлep, кiтaп, плaкaт




Оқулық, плакат




Әдебиет: Р.Башарұлы,

Ш.Шүйіншина

К.Сейфоллина

8- сынып
































Таратпа қағаздар


























































Бaғдapшaм»





















Үй тапсырмасы: § 28 Электрқыздырғыш құралдар қыздыру шамдары,қысқа тұйықталу,балқымалы сақтандырғыштар туралы ақпарат жинап келу.




Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Топқа бөлу кезінде Саралаудың «Жіктеу» тәсілін қалыптастыруда «Мозайка» әдісі арқылы қолданылады. Үй тапсырмасын тексеруде Саралаудың «Тапсырма» тәсілі«Қар кесегі» әдісін қолдандым. Сабақтың тақырыбын ашып, оқу мақсатын анықтауда Саралаудың «Дереккөз» тәсілі дереккөздерді талқылауға негіз болатын «Джигсо» әдісі қолданылады. Жұптасып деңгейлік тапсырмалар орындауда, деңгейлік есептер шығаруда «Ойлан,тап»әдісі мен «Жаңғақты шағу» әдісі саралаудың «Қарқын» тәсілі арқылы қолданылды. Сабақ соңында саралаудың «Қорытынды» тәсілінде барлық оқушылардың қаншалықты өткен тақырыпты меңгергенін байқау үшін жеке жұмыс «Сәйкестендіру»әдісі қолданылды.


Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Әр тапсырманын дескрипторларын орындалуына байланысты әpбip тaпсыpмa сaйын кеpi бaйлaныс беpiледi. Қалыптастырушы бағалауды ұсыну үшін : «Шапалақтаy» «Бaғдapшaм», «Басбаpмақ» «Eкi жұлдыз бip тiлeк» «Смайликтер» әдiстеpi apқылы кеpi бaйлaныс жүpгiзy.

Бұл бағалау балалардың көңіл-күйін көтереді.Өз бетінше оқу дағдысы қалыптасады.


Денсаулық және қауіпсіздік техникасы- ның сақталуы.

Электр желілерінің қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сыныпта гигиеналық талаптарды сақтау.




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Электр қыздырғыш құралдар

Автор: Кажмуратова Асел Тлепбергеновна

Дата: 17.09.2019

Номер свидетельства: 519963
