Мектеп: Ғани Мұратбаев атындағы №17 орта мектеп |
Сабақ тақырыбы: Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар. |
Күні | Мұғалімнің аты- жөні: Азмуратова Айгуль |
Сынып 8 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 8. 3.1. 5 Молекула кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау; 8 .3 .2 .13 - Заттың булану және конденсация үдерісі кезінде төменгі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау. 8 .3 .2 .14 – Су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдайды, қанығу күйін сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі: Булану, кебу, конденсация құбылыстарын молекулалық құрылымы тұрғысынан түсіндіреді. Кейбір оқушылар: №5 эксперименттік тапсырманы орындайды ішкі энергияның берілу заңдылықтарын анықтайды. (4 сұрақ) |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | Заттың булану және конденсация үдерісін толық түсінеді. Су буының қанығу күйін анықтайды. Заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: Буланудың конденсациялануға және кері үдерістің қалай өтетіндігін түсінеді және су буының қанығу графигін сипаттай алады. |
Терминология: булану, кебу, конденсациялану, қаныққан бу, қанықпаған бу, атмосфера |
Сөз тіркестері: Сұйықтың буға айналу процесі ... деп аталады. Конденсациялану булануға ... процесс. Өз сұйығымен динамикалық тепе теңдікте болатын бу ... бу. Қанықпаған буда сұйықта ... тепе-теңдік сақталмайды. Қаныққан бу қысымы ... тәуелді. Атмосфера қабаттары: ... |
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» құндылығы негізінде сын тұрғысынан ойлау және білімді шығармашылық тұрғыдан қолдана білу қабілетін қалыптастыру, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болу. |
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану, биология, математика |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану. |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Меншікті балқу жылуы. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы 5 минут | «Досыңа бөлінетін уақыт» ойыны бойынша психологиялық ахуал туғызу. ( 3 минут) Физикалық өлшеу құралдары арқылы (термометр, психрометр, гигрометр) топтастыру. (2 минут) | |
Ортасы 32 минут | 1. «Миға шабуыл» әдісі бойынша суреттегі бейнелер арқылы сабақтың тақырыбын ашу. (3 минут) 2. Ашық сұрақ қою арқылы оқушылардың белсенділігін арттыру. 1-тапсырма «Джигсо» әдісін қолдану (G) (10 минут) Оқулықтағы берілген ақпаратты ІІІ топқа бөліп беремін. Термометр тобына : будың түзілуі Психрометр тобына: конденсациялану үдерісі Гигрометр тобына : су буының қысымы қаныққан бу, қанықпаған бу Әр топ өз тапсырмалары бойынша зерттеушілік – әңгіме жүргізіп, талқылайды. ҚБ: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы топтар тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем айтады. 2-тапсырма Жұптық жұмыс (P) (5 минут) ҚБ: «Көзқарас» әдісі бойынша Оқушылар екі жауырынын бір-біріне тигізіп, тың ақпарат алғандығын айтады. 3-тапсырма : Жеке жұмыс «Аквариум» әдісі арқылы (I) (10 минут) Графикте мұздың еріп буға айналғандығын көрсету | | | | | | | | Дескриптор | | | | Білім алушы №5 Эксперименттік тапсырма: Булану кезіндегі салқындау процесін бақылау. №4 сұрақ: 1) Термометрдің шарын мақтамен (немесе матамен) орап, оған эфир (немесе салқын су) құйыңдар. Бұдан нені байқасыңдар? Осы құбылысты түсіндіріңдер. Бос шыны стаканды ағаш білеуше үстіндегі су құйылған ыдысқа орналастырыңдар. (46-сурет) Стаканның үштен бір бөлігін ұшқыш сұйық (эфир) толтырыңдар. Медициналық су бүріккіш немесе резеңкенің көмегімен эфирдің бетін бөлме температурасындағы ауаны үрлеңдер. Осының нәтижесінде эфирдің булануы жеңілдейді. Шамалы уақыттан соң стаканның бөлігін ұлпа қар жабады, ал оның астындағы су қабаты қатады.Осы бақылау нәтижесін түсіндіріңдер. «ҚАҚ» (Қосу-Азайту-қызықты) әдісі Қосу (+) | Азайту (-) | «?» - қызықты | «Не жақсы?» «Несімен жақсы?» деген сұрақтарға жауап беретін айғақтарды жазамыз. | «Не жаман?» деген сұрақтарға жауап беретін айғақтар мен ойларды жазамыз. | «Несімен қызықты» деген сұраққа жауап беретін оқушыны түрлі ойға салатын ойлар мен айғақтарды жазуға арналған. | | | | | | | | | | |
| ҚБ: «ҚАҚ» (Қосу-Азайту-қызықты) 4-тапсырма. Бекіту мақсатында «Болжау әдісі» жүргізіледі. (5 минут) Интербелсенді тақтадағы суретке қарап, ойтолғау жазу. ҚБ |
|
Аяқталуы 2 минут | Үйге тапсырма: §16, 17 | |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | Топтық жұмыс сабақты ұйымдастыру кезеңіндегі физикалық өлшеу құралдары арқылы (термометр, психрометр, гигрометр) сыныпты үш топқа бөлу кезінде «Джигсо» әдісін қолдануда көрініс табады. Бұнда саралаудың жіктеу, тапсырма, қорытынды, бағалау тәсілдері жүзеге асырылады. Жұптық жұмыс сабақ барысындағы «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісін қолданғанда саралаудың қарқын және қолдау көрсету тәсілі арқылы байқалады. Жеке жұмыс сабақ барысындағы «Аквариум» әдісі пайдаланғанда , бекіту бөлімінде «Болжау» әдісін қолданғанда саралаудың қарқын, қорытынды, бағалау тәсілдерімен сипатталады. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | ҚБ - «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі ҚБ - «Көзқарас» әдісі Бағалау критерийлері, Дескриптор арқылы СМС арқылы рефлексия ҚБ - «ҚАҚ» (Қосу-Азайту-қызықты) тәсілі |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |