kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бүкіләлемдік тартылыс заңы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бүкіләлемдік тартылыс заңы туралы оқушыларға әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар орындата отырып, білім деңгейлерін бақылап, бағалау. Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашқан Исаак Ньютон жөнінде де мағлұмат алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бүкіләлемдік тартылыс заңы»

Пәні: физика


9 «А» сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Бүкіләлемдік тартылыс заңы

Мақсаты

Меншікті кедергі туралы мағлұмат алады

Түсіну: бүкіләлемдік тартылыс заңының ашылу тарихы мен өрнегі қандай шамаларға пропорционал тәуелді екенін біледі.

Қолдану: Бүкіләлемдік тартылыс заңдарының формулалаларын қолдана отырып есеп шығара алады

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

Оқушыларда тақырыпқа байланысты негіз қалыптасады, өзін-өзі және бірін-бірі бағалауы арқылы өз ісін ретке келтіреді, алынған нәтижелеріне сыни көзқарасы, мүмкіндіктерінің деңгейі туралы нақты түсінік пен сенім қалыптасады, сабақ процесіндегі оқушыларының өзара сөйлесуіне, пікір алмасуына жасалған жағдайлар оларды еркін және ерікті түрде ойлауға жетелейді

Сілтеме

Физика 9 сынып, дидактикалық материалдыр 9 сынып Башарұлы, Бақынов, физика есептер жинағы Кронгарт, Тезекеев

Негізгі идеясы

Оқушыларға бүкіләлемдік тартылыс заңының маңыздылығын таныту

Ресурстар

плакат, интерактивті тақта, таратпа материалдар, физикалық құрал -жабдықтар

Қолданылған модульдер

1. оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, 2. АКТ, 3. білім берудегі басқару және көшбасшылық

4. жауап алу үдерісін бағалау; 5. сыни тұрғыдан ойлау 6. дарынды және талантты балаларды оқыту

Сабақтың өтілу уақыты

45 минут

Сабақтың жоспары

Ұйымдастыру: сәлемдесу, түстер арқылы топқа бөлу, мақсат қою

Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

Рефлексия

Үйге тапсырма

§ 15 9 жаттығу №4


















Сабақтың барысы:

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, (түрлі түсті қиындылары арқылы сыныпты жұптастыру бағалау парағын ұсыну)



Білу: «Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді? 4 минут

Динамика бөлімі нені зерттейді? Бұл бөлімде қандай ғалымдардың еңбектерімен таныстық? (Ньютонның өмір баяны, еңбектері)

Түсіну: Неге? Неліктен?



Сұрақтар:

1. Период дегеніміз не?

2. еркін түсу деп нені айтамыз?

3. дененің пішіні мен көлемі өзгерен кезде қандай күш пайда болады?

4. Теңәрекетті күш дегеніміз не?

5. күшті қандай құралмен өлшейміз?

6. инерттілік дегеніміз не?

7. «Білегі күшті бірді жығады, білімі күшті мыңды жығады».«Көптің күші – бірлікте».

Жауабы: Күштің сан мән көп те, аз да болуы мүмкін.

8. Бір секунд ішінде жасалған айналым саны (жиілік)

9. Бір дене екінше денемен жанасқанда, қозғалғанда пайда болатын күш.

10. Денеге басқа денелер әсер еткенде жылдамдығын сақтау құбылысы. (инерция)

11. Салыстырмалылық принципінің тұжырымдаңыз

12. Аса қажет өмірге халық үшін,

Пайдаланамыз күн сайын жарық үшін. (ток, ток, current [каррент])

13. Тар шеңберді айналып, тұр құдықта байланып.

Қаға берер таңдайды,әдетінен танбайды ( сағат,часы, clok [клок]) 14.Қозғалысқа келтіріп,жылдамдығын береді.

Өлшемдерін қарасақ,Ньютонға ол келеді. (күш,сила, strength [стрензсі]) 15.Жоғалмайды ешқашан,түрлендірсек егер де.

Басқа күйге ауысқан, жұмыс істейді әрқашан. (Энергия,энергия,energy [енеджи])

Талдау:


Ньютонның 1 заңы




Венн диаграмасы

Ньютонның 2 заңы




Ньютонның 3 заңы





Жинақтау

Физикалық шама

формуласы

Өлшем бірлігі

1



м\с2

2

Түзусызықты теңүдемелі қозғалыс



3



4

Айналу жиілігі



5



рад\с




Қолдану:



Есептер шығару.

№1. Массасы 1400 кг автомобиль 0,5 м\с2 үдеумен горизонталь бағытта қозғала бастады. Қозғалысқа кедергі жасайтын күш 500 Н-ға тең. Қозғалтқыштың тарту күші

№2. Массасы 15 кг дене 20 Н күштің әсерінен қозғалысқа түседі. Дененің үдеуі

№3. Массасы 80 кг шаңғышы төбеден сырғанап түскенде, етектегі жылдамдығы 8м\с –қа тең болды. Егер шаңғышы сырғанау басталғаннан кейін 20 с өткенде төбе етегіне тоқтаса, қозғалысқа кедергі күштің шамасын анықтаңдар

№4. Массасы 2 т автокөлік тасжолмен бірқалыпты қозғалып барады. Егер дөңгелектерге әрекет ететін үйкеліс коэффициенті 0,02 –ге тең болса, автокөліктің тарту күші неге тең?

№5.Ұшақтың массасы 60 т, қозғалтқыштың тарту күші 90 кН болса, ол ұшар алдындағы жолда қандай үдеу алады?

№6. Массасы 350 кг вагонеткаға әрекет ететін кедергі күші 12 Н. Қандай горизонталь әрекет күш оған 0,15 м\с2 үдеу береді?



Жаңа сабақ

-Жер радиусы

-Жерден Айға дейін қашықтық.

тәулік

; , осыдан ; R мен Т-ның мәндерін қойсақ, онда

; ал ,

осыдан немесе , демек центрге тартқыш үдеу Жердің центріне дейінгі қашықтықтың квадратына кері пропорционал кемиді. Сонымен қатар F~Mm

~ немесе

G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2

Бүкіл әлемдік тартылыс заңы: екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың массаларының көбейтіндісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының квадратына кері пропорционал.

Дарынды оқушымен жұмыс. Г. Кавендиш туралы мағлұмат беру

«Автомобиль» стратегиясы

Оқулықпен жұмыс

Сабақты бекіту

12 –жаттығу №4

Өзін –өзі бағалау, жұпты бағалау



Бағалау парағы

«Блоб ағашы»

Үйге тапсырма

§15. 12-жаттығу.

Есептер шығару. Р: № 172, №173,№169, №170

Оқушыларды бағалау.

Жұптарын бағалайды




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бүкіләлемдік тартылыс заңы

Автор: Әмірбек Айжарқын Әлмияқызы

Дата: 25.01.2017

Номер свидетельства: 383590
