kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кванттық физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Жасанды серіктердің қозғалысы.

Мақсаты : Білімділік: а) Жасанды серіктер туралы түсінік беру.

                                      б) Жасанды серіктер туралы алған теориялық білімін пайдалана отырып  әлемдегі қозғалысты көз алдына елестетіп, өз бетінше қорытынды жасауын қалыптастыру.

                    Тәрбиелік:     Патриоттық сезімін ашу, іздемпаздыққа бағыттау, жасанды спутниктердің маңыздылығын және олардың құрылысымен түсіндіру. Этнопедагогикалық  тәрбие беру. 

                    Дамытушылығы: Оқушылардың білімге, өнерге деген қызығушылығын көтеріп, жауапкершілік пен ұйымшылдыққа, ұлттық ғылыми жетістіктерге деген құрметке, адамгершілік танымдарын өмірмен байланыстыра отырып арттыру.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, баяндау, демонстрациялау.

Көрнекілік құралдар: интерактивті тақта, слайдтар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

1.1. Оқушылардың  құрал-жабдықтарын алғызу.

1.2. Көңілдерін сабаққа аудару.

1.3. Оқушыларды психологиялық дайындау.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. 13-жаттығу.
  2. Сұрақ-жауап арқылы алған білімдерін тексеру.

ІІІ. Өткенді еске түсіру.

  • V. Жаңа сабақты меңгеру.
  • . Жаңа сабақты бекіту.
  • . Қорытындылау.
  • .Үйге тапсырма.
  • . Бағалау.
  • 13-жаттығу.

Берілгені:                   Формуласы                       Шешуі:

m=6                 g             g

R

т/к  g-?

 

ІІІ. Өткенді еске түсіру.

 

Формула

Атауы

1

Үйкеліс күші

2

Ньютонның ІІІ заңы

3

Тректің реакция күші

4

Серпімділік күші

5

Теңәсерлі күш

6

Ауырлық күші

7

Ньютонның ІІ заңы

 

  • V. Жаңа сабақты меңгеру.

 

 

                Г.Галилей.                                      И.Ньютон.

Жасанды серіктердің қозғалысы - Бүгінгі таңда бірнеше мыңдаған жасанды серіктер Жерді айналуда. Зымырандардың көмегімен белгілі бір орбитаға шығарылған серіктер сол алған жылдамдығы есебінен орбиталар бойымен қозғалады. Жасанды серіктердің қозғалысы денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуының маңызды әрі ерекше жағдайы болып табылады.

Денелердің ауырлық күшінің әрекетінен қозғалуының қарапайым түрі — денелердің Жер бетіне вертикаль бағытта нөлге тең бастапқы жылдамдыкпен еркін түсуі. Бұл кезде дене Жердің центріне қарай g еркін түсу үдеуімен қозғалады.

Егер дененің бастапқы жылдамдығы нөлден үлкен болса және Жер бетіне жанама бойымен бағытталса, онда дене қисық траектория бойымен қозғалады. Бастапқы жылдамдықтың белгілі бір мәнінде Жер бетіне жанама бойымен лақтырылған дене (атмосфера болмаған жағдайда), ауырлық күшінің әрекетінен Жерді айнала дөңгелек орбита бойымен қозғала алады.

Бүкіләлемдік тартылыс күші әрекетінен дененің дөңгелек орбита бойымен қозғалысы жүзеге асатын жылдамдық бірінші ғарыштық жылдамдық деп аталады.

Жерден ұшатын дене үшін бірінші ғарыштық жылдамдықты аныктайық. Ауырлық күшінің әрекетінен дене Жер айналасында радиусы R шеңбер бойымен қозғалсын. Бұл кездегі еркін түсу үдеуі центрге тартқыш үдеу болады, яғни . Ал бұдан   немесе 

Бұл — бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласы. Жердің радиусын 6400 км, ал g = 9,8 м/c2 деп алып, осы жылдамдықты есептейік: 

Жердің жасанды серіктеріне мұндай жылдамдықты тек қуатты ғарыш зымырандары ғана бере алады.

Егер Жердің жасанды серігінің Жерден һ биіктігін ескермеуге болмаса, һ биіктіктегі еркін түсу үдеуі   формуласымен анықталады.

Бұл жағдайда бірінші ғарыштық жылдамдықты есептеуге арналған   формула   немесе   түріне ие болады.

 формула бойынша кез келген планета серігінің бірінші ғарыштық жылдамдығын есептеуге болады. Мұнда Жер радиусы мен массасы мәндерінің орнына берілген планетаның сәйкес шамаларының мәндері қойылады.

Параболалық траекторияға сәйкес келетін жылдамдық екінші ғарыштық жылдамдық деп аталады.

Жерден ұшатын дене үшін екінші ғарыштық жылдамдықтың мәнін қорытып шығара аламыз:   Серік мұндай жылдамдықпен парабола бойымен қозғала отырып, Күннің немесе басқа планетаның жасанды серігіне айналады.

 мен   арасындағы аралық жылдамдық (   ) кезінде серік Жерді созылыңқы эллипс бойымен айнала қозғалады.

Жердің алғашқы жасанды серігі 1957 жылдың 4 қарашасында ұшырылған болатын. Ол жұлдыздардың арасында жылдам қозғалып бара жатқан кішкене жұлдыз сияқты еді. Бүгінгі таңда жасанды серіктердің көмегімен көптеген пайдалы жұмыстар атқарылады, мысалы, Жер төңірегі кеңістігіндегі ғылыми зерттеулер, астрономиялық бақылаулар, байланыс (радио, теледидар), ауа райын болжау, Жердің табиғи қорларын зерттеу және т.б.

Планетааралық станциялар Марс пен Шолпанды, Меркурий мен Юпитерді зерттеді. Қазіргі кезде бір станцияның көмегімен бірнеше планеталарды зерттеу жүзеге асырыла бастады.

Қазіргі кезде Жерден 36000 км қашықтықтағы экваторлық орбитаға жаңа байланыс серіктері ұшырылады. Мұндай серіктердің Жерді айналу периоды 24 сағатка тең, яғни серік әр уақытта Жер бетінің белгілі бір нүктесінің үстінде болады. Мұндай серіктер телекоммуникацияда (телефондық байланыс, теледидар), дөл уақытты анықтау қызметінде кеңінен қолданылып отыр

Жердің жасанды серігі — аспан кеңістігінде өзінің белгіленген орбитасы бойымен қозғала ұшатын ғарыш аппараты.

Әдетте, жасанды серіктер жерді эллипс пішіндегі орбита арқылы айнала ұшып жүреді. Орбитаның мұндай түрі ғылыми тілде геоцентрлік орбита деп аталады.

“Жердің жасанды серігі” мен “Жердің серігі” деген атаулар мүлдем бөлек. Алғашқысы адам қолымен жасалатын ғарыш аппараты болса, екіншісі — Жер планетасының табиғи серігі — Ай.

Жасанды жер серіктерінің қозғалыс орбиталары бесеу: Төменгі Жер орбитасы, Ортаңғы Жер орбитасы, Полярлы орбита, Геостационарлық орбита және Жерлеу орбитасы. Әрине, Жер серіктерінің әр орбитада атқаратын қызметтері әртүрлі. Бірақ барлығы да телекоммуникация, ауа райын болжау, ғылыми зерттеу, астрономиялық бақылау, ғаламдық коммуникация, навигация, метеорология, телеарналар хабарларын тарату тәрізді алуан түрлі шаруаларды орбитаның ерекшеліктері мен өз тапсырмаларына қарай бөлісіп атқарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Жаңа сабақты бекіту.

Тест жұмысы. 5 минут.

  1. Серіктің дөңгелек орбита бойымен Жерді айнала қозғалуы кезіндегі жылдамдығы мен үдеуі қалай бағытталған.

а) үдеуі мен жылдамдығы центрге қарай

б) үдеуі жанама бойымен, ал жылдамдығы центрге қарай

в) үдеуі центрге, ал жылдамдығы жанама бойымен

г) үдеуі де, жылдамдығыда жанама бойымен

2.  Бірінші ғарыштық жылдамдық берілген серік қалай қозғалады?

а) дөңгелек орбита бойымен

б) парабола бойымен

в) шексіз ұзын соленоид бойымен

г) түзу сызық бойымен

3.  Жердің жасанды серігінің  айналу периоды 24 сағатқа тең болуы үшін ол      Жерден қандай қашықтықта болуы керек?

          а) 28000 км

          б) 30000 км

          в) 36000 м

          г) 36000 км

4. Орбита бойымен  айналатын  Жер серігіне  қандай күш әрекет етеді?

         а) ауырлық күші

         б) бүкіләлемдік тартылыс күші

         в) серпімділік күші

         г) үйкеліс күші

5. Айналу периоды 24 сағатқа тең серіктер қандай мақсаттарда қолданылады?

        а) басқа планеталарды анықтау үшін

        б) телекоммуникацияда, дәл уақытты анықтау үшін

        в) пайдалы қазбаларды анықтау үшін

        г) ауа –райын болжау үшін

 Есептер шығару. 14-жаттығу.

  1. . Қорытындылау.
  2.  Жасанды серік неліктен Жерге құламайды?
  3. .Үйге тапсырма.

    §17; 14-жаттығу(4,5);

  1. . Оқушыларды  бағалау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«кванттық физика»

Фотоэффект

Фотоэффект

Сабақтың құрылымы:

Сабақтың құрылымы:

  • 1. Ұйымдастыру кезеңі
  • 2. Үй тапсырмасын сұрау
  • 3. Жаңа материалды баяндау және бекіту
  • 4. Есептер шығару
  • 5. Электронды оқулықпен жұмыс
  • 6. Қорытындылау, бағалау
2.Үй тапсырмасы   1-сұрақ Кванттық физиканың негізін салушы кім?  А:  И.  Ньютон B: Столетов  D : Гюйгенс  С : М.Планк

2.Үй тапсырмасы

1-сұрақ

Кванттық физиканың

негізін салушы кім?

А: И. Ньютон

B: Столетов

D : Гюйгенс

С : М.Планк

Кванттық физиканың негізін қалаушы Макс Планк Әйгілі неміс физигі – теоретик, кванттық теорияның негізін қалады – микроскопиялық бөлшектердің қозғалысы, әсерлесуі және түрленуі туралы қазіргі теорияны жасаған.

Кванттық физиканың негізін қалаушы Макс Планк

Әйгілі неміс физигі – теоретик, кванттық теорияның негізін қалады – микроскопиялық бөлшектердің қозғалысы, әсерлесуі және түрленуі туралы қазіргі теорияны жасаған.

Макс Планк атомдар энергияны порциялармен – кванттармен шығарады деген болжам жасады.  Бір кванттың энергиясы: Е = h ν   h = 6,63*10-34 Дж*с – Планк тұрақтысы  v – жарық жиілігі

Макс Планк атомдар энергияны порциялармен – кванттармен шығарады деген болжам жасады.

Бір кванттың энергиясы: Е = h ν

h = 6,63*10-34 Дж*с – Планк тұрақтысы

v – жарық жиілігі

2-сұрақ  Фотон дегеніміз не ? А: Жарық бөлшегі B: Жарық C: Жарық көзі D: Жарық қысымы

2-сұрақ

Фотон дегеніміз не ?

А: Жарық бөлшегі

B: Жарық

C: Жарық көзі

D: Жарық қысымы

3-сұрақ  Люминесценция дегеніміз не? А: Суық жарық көздері B: Антикстік сәулелену C: Сәулелену  қабілеті D: Жоғарғы температурада  жарық шығару

3-сұрақ

Люминесценция

дегеніміз не?

А: Суық жарық көздері

B: Антикстік сәулелену

C: Сәулелену

қабілеті

D: Жоғарғы температурада

жарық шығару

Люминесценция Хемилюми несценция   Катодолюминесценция Электро люминесценция Фотолюминесценция

Люминесценция

Хемилюми

несценция

Катодолюминесценция

Электро

люминесценция

Фотолюминесценция

Фотоэффект

Фотоэффект

Сабақты ң мақсаты: Білім беру : Фотоэффектінің кванттық теориясына арналған заңдылықтар мен формулаларды талдай отырып, есеп шығаруға үйрету. Теориялық алған білімдерін практикалық түрде қолдануға үйрету.  Дамыту: Фотоэффектінің заңдарын еске түсіре отырып, Эйнштейннің фотоэффект үшін жазған теңдеуінің физикалық мағынасын аша отырып, фотоэффектінің заңдарына, фотонның импульсін, массасын, энергиясын есептеуді үйрету.

Сабақты ң мақсаты:

  • Білім беру : Фотоэффектінің кванттық теориясына арналған заңдылықтар мен формулаларды талдай отырып, есеп шығаруға үйрету. Теориялық алған білімдерін практикалық түрде қолдануға үйрету.

  • Дамыту: Фотоэффектінің заңдарын еске түсіре отырып, Эйнштейннің фотоэффект үшін жазған теңдеуінің физикалық мағынасын аша отырып, фотоэффектінің заңдарына, фотонның импульсін, массасын, энергиясын есептеуді үйрету.

  • Тәрбиелеу: Т абиғат заңдарының жүйелілігін саралай келіп, басты мақсат ғылым жетістігін дұрыс ұғына отырып, оны пайдалана білуге тәрбиелеу. Мысалдар келтіру арқылы, фотоэффектінің қолданылуымен таныстырып, оқушыларды ізденімпаздыққа, мақсатқа жетуге ұмтылуға, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
1887 жылы Г.Герц фотоэффект құбылысын ашты

1887 жылы Г.Герц фотоэффект құбылысын ашты

1839-1896 ж.  Фотоэффектіні зерттеген  А.Г. Столетов – орыс физигі. Фотоэффектіні зерттеу оған әлемдік атақ әкелді. Столетов фотоэффектінің практикада қолданылу жолдарын көрсетті. Ол Мәскеу университетінің жанынан физика институтын ашу ту р алы бастама көтерді .

1839-1896 ж. Фотоэффектіні зерттеген

А.Г. Столетов – орыс физигі. Фотоэффектіні зерттеу оған әлемдік атақ әкелді. Столетов фотоэффектінің практикада қолданылу жолдарын көрсетті. Ол Мәскеу университетінің жанынан физика институтын ашу ту р алы бастама көтерді .

ν 1 =  ν 2

ν 1 = ν 2

Фотоэффект деген не?   Фотоэффект дегеніміз– түскен жарықтың әсерінен заттан (металдан және сұйықтардан) электрондардың ұшып шығу құбылысы

Фотоэффект деген не?

Фотоэффект дегеніміз– түскен

жарықтың әсерінен заттан (металдан

және сұйықтардан) электрондардың

ұшып шығу құбылысы

Столетов заңдары:

Столетов заңдары:

  • Фотоэлектрондардың максимал жылдамдығы түскен жарықтың интенсивтігіне тәуелді емес, ол тек жарықтың жиілігіне тәуелді.
  • Қанығу фототок күші (фотоэлектрондар саны) түскен жарықтың интенсивтігіне пропорционал өседі, бірақ жарықтың жиілігіне тәуелді емес
  • Әр металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы, яғни одан төменгі жиілікте фотоэффект байқалмайтын шекті ең аз жиілік бар.
1905 жылы Фотоэффект құбылысын теориялық тұр ғыда түсіндірген Альберт Э й нштейн  (1879-1955) – XX ғасырдың ұлы физигі. Ол уақыт пен кеңістік туралы жаңа ғылым – арнайы салыстырмалылық теориясын жасады. Эйнштейн жарық бөлшектері – фотондар туралы ұғым енгізді, фотоэффект құбылысын түсіндірді, броундық қозғалыстың теориясын жасады.

1905 жылы Фотоэффект құбылысын теориялық тұр ғыда түсіндірген

Альберт Э й нштейн (1879-1955) – XX ғасырдың ұлы физигі. Ол уақыт пен кеңістік туралы жаңа ғылым – арнайы салыстырмалылық теориясын жасады. Эйнштейн жарық бөлшектері – фотондар туралы ұғым енгізді, фотоэффект құбылысын түсіндірді, броундық қозғалыстың теориясын жасады.

Эйнштейн эксперимент арқылы жарық жекелеген порциялармен жұтылатындығын дәлелдеп берді   Әрбір порцияның энергиясы :  Ол электрондарды ң шығару жұмысына және электрондарға кинетикалық энергия беруге жұмсалады . Фотоэффектінің қызыл шекарасы:  A ш =h ν

Эйнштейн эксперимент арқылы жарық жекелеген порциялармен жұтылатындығын дәлелдеп берді

Әрбір порцияның энергиясы :

Ол электрондарды ң шығару жұмысына және электрондарға кинетикалық энергия беруге жұмсалады .

Фотоэффектінің қызыл шекарасы: A ш =h ν

Фотоэффект қай жерде қолданылады?

Фотоэффект қай жерде қолданылады?

  • Киноға дыбыс берілді, қозғалатын кескіндер алуға мүмкіндік туды.
  • Бұйымдардың өлшемін анықтау.
  • Маяктар мен көше шамдарының автоматты ажыратылып, қосылуы.
  • Зауыттардағы станоктарды автоматандыру.
  • Метродағы «көретін» автоматтар.
  • Күн батареялары (ғарышкемелерде)
ЭКСПО көрмесі кең- байтақ Еуразия құрлығының жүрегі іспеттес қалада алғаш рет өтеді. “Болашақтың энергиясы” атты бүкіләлемдік көрме жаһандық энергетиканың жаңартылуына куатты серпін береді деп сенемін. Ең бастысы, әлемнің жүздеген еліне энергия, қуат көздерін алмастыратын энергияны іздестіру тәжірибелері өзара ортаға салынады, демек, тәжірибе алмасу ең басты олжамыз болмақ.Екіншіден , инфрақұрылымдардың дамуы: жолдар, қоғамдық көлік, коммуналдық шаруашылық, әуежай, вокзал, ЭКСПО обьектілерінің құрылысы жүргізіледі. Жаңа жұмыс орындары ашылады.

ЭКСПО көрмесі кең- байтақ Еуразия құрлығының жүрегі іспеттес қалада алғаш рет өтеді. “Болашақтың энергиясы” атты бүкіләлемдік көрме жаһандық энергетиканың жаңартылуына куатты серпін береді деп сенемін. Ең бастысы, әлемнің жүздеген еліне энергия, қуат көздерін алмастыратын энергияны іздестіру тәжірибелері өзара ортаға салынады, демек, тәжірибе алмасу ең басты олжамыз болмақ.Екіншіден , инфрақұрылымдардың дамуы: жолдар, қоғамдық көлік, коммуналдық шаруашылық, әуежай, вокзал, ЭКСПО обьектілерінің құрылысы жүргізіледі. Жаңа жұмыс орындары ашылады.

4. Есептер шығару   1-топ: №6.4.1, 2013 16-нұсқа №25 2-топ: №6.4.2, 2013 3- нұсқа №19 3-топ: №6.4.3, 2013 7-нұсқа №19  5. Үйге тапсырма. § 6.4

4. Есептер шығару

1-топ: №6.4.1, 2013 16-нұсқа №25

2-топ: №6.4.2, 2013 3- нұсқа №19

3-топ: №6.4.3, 2013 7-нұсқа №19

5. Үйге тапсырма. § 6.4


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
кванттық физика

Автор: Туленгутова Асель Бакытбековна

Дата: 09.11.2016

Номер свидетельства: 356914
