kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Түзу сызықты теңайналмалы қозғалыс. Үдеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

физика пәнінен 9 - сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Түзу сызықты теңайналмалы қозғалыс. Үдеу»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: «Суықбұлақ орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Темирбеков Қайрат Ахметқанович

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Түзу сызықты теңайналмалы қозғалыс. Үдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.4.Уақыттан тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды,жылдамдықты,үдеуді анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы:. орын ауыстыруды ,жылдамдықты,үдеуді ажырата алады.

Көпшілігі: орын ауыстырудың ,жылдамдықтың,үдеудің формуласын пайдаланып есеп шығара алады.

Кейбіреуі: графиктен орын ауыстыруды ,жылдамдықты,үдеуді анықтайды

Бағалау критерийі

Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс. Үдеу туралы түсінік қалыптасады.

Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру формулаларын есеп шығаруда қолдана біледі.

.

Тілдік мақсаттар


Арнайы пәндік лексика және терминология.

Үдеу,бірқалыпты қозғалыс., айнымалы қозғалыс, теңаййнымалы қозғалыс, теңүдемелі, теңбаяулайтын.

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының 5 құндылығы негізінде оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Математика, геометрия.

Алдыңғы білім


9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;

9.2.1.3 вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1мин-8мин

Ұймдастыру бөлімі:

Сәлемдесу. Позитивті көңіл күй қалыптастыру, «Көрші» әдісі

Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

Нұсқаулық:

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі тренинг барысы,

Біз үлкен отбасы.

-Сабақтың мақсаттарымен таныстыру.

-тақырыпқа байланысты «орын ауыстыру», «жылдамдық» «үдеу» арқылы сыныпты топқа бөлу.

І топ - орын ауыстыру . ІІ топ- жылдамдық. ІІІ топ- үдеу.

Өткен тақырыпты қайталау.

«Таза тақта» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Тақтаға стикерге жазылған сүрақтарды жапсырып , оқушылар сұрақтарды таңдап алып жауап береді.

1.векторлық шама дегеніміз не?.

2. скаляр шамалар дегеніміз не?

3. векторларға амалдарды қалай қолданамыз?

4.векторлар проекциясы дегеніміз не?

(ҚБ) Мадақтау арқылы бағалау





(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)







Топ аттары жазылған парақ

Сабақтың ортасы


8мин-10мин


10мин-13мин












13мин-23мин























































23-25 мин










25-35











Білу және түсіну

«Бейнеталдау» әдісі

І. Уақыттан тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды,жылдамдықты,үдеуді анықтау. туралы көрсетілім көрсету.

Ортақ сұрақ.

1.Теңайнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтуға болады.

2. Теңайнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді?

3. Үдеу дегеніміз қандай физикалық шама?

4. Үдеу қандай формуламен өрнектеледі

5.Теңүдемелі қозғалыс жылдамдығы графигінің бірқалыпты қозғалыс графигінен айырмашылығы неде?

Сұхбаттасу барысында теңайнымалы қозғалыспен үдеудің айырмашылығы туралы қортынды жасайды.

(1ТЖ)Топтарға тапсырма.

І топ. «Денотантты граф» әдісі. Түзусызықты теңайнымалы қозғалысты бейнелейтін сызбанұсқа құрыңдар.



Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс





Бірқалыпты қозғалыс Айнымалы қозғалыс





Теңайнымалы қозғалыс





Теңүдемелі теңбаяулайтын



Критерий

Дескриптор

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыстың түрлерін біледі.



Түзусызықты теңайнымалы қозғалыстың түрлерін біледі.

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыстың түрлерін ажырата алады

Түзусызықты теңайнымалы қозғалысқа мысал келтіре алады.







ІІ топ Постер құру. Тақырыпты оқи отырып жылдамдықтың өзгеру шапшаңдығын сипаттау шамасы үдеуді сипаттаңыз.

Дескриптор. Білім алушы

-үдеуді сипаттайды

-Формулаларын жазады

ІІІ топ. «теріп алу» әдісі арқылы. Берілген мәтіннен тақырыпты ашатын мағлұматтарды жинақтау.



Критерий

Дескриптор

Үдеудің формуласын пайдалана отырып жылдамдықты таба алады.

Үдеудің формуласын біле отырып жылдамдықты таба алады.





ҚБ:«Қолмен белгі беру» әдісі. Оқытушы оқушылардан айтылып жатқан тақырыпты түсінгенін немесе түсінбегендерін сұрау. Бұл үшін ұстаз алдын-ала оқушыларға қолмен белгі көрсетулерді үйретеді.

Мен түсініп отырмын_____ және түсіндіре аламын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады)

Мен әлі түсінбей отырмын_____(қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды)

Мен түсінгеніме сенімді емеспін_____(қолды бұлғау)

Оқытушы белгілерге қарап кейбір оқушыларға орнынан тұрып айтуын сұрайды.

Түсінбегендерден: «Нақты не түсініксіз екендігін» сұрайды.

Сөз нақты түсінгендеріне сенімсіз оқушыларға беріледі.

Сөз сабақты жақсы түсінгендерге беріледі. «Олар нақты нені түсінді?» соны оқытушы қадағалайды. Бірнеше жауап міндетті түрде тыңдалуы тиіс.

(С)2 тапсырма. «Конверттегі сұрақ» жеке жұмыс. Есептер шығару

1- тапсырма: автобус орнынан қозғалған сәтте –ақ 1,5 м\с тұрақты үдеуге ие болады. Ол қанша уақыттан кейін54км \сағ жылдамдық алады.

Дескриптор

1. есептің шартын жазады

2. ХБЖ келтіреді

3. Үдеудің формуласын пайдаланып уақытты есептейді

2- тапсырма: 36 км\сағжылдамдықпен қозғалып келе жатқан тролебус тежелгеннен кейін 4 с ішінде тоқтайды. Тежелу басталғаннан кейін ол қандай тұрақты үдеумен қозғалады.

Дескриптор

1. есептің шартын жазады

2. ХБЖ келтіреді

3. Үдеудің есептейді

3- тапсырма:Жүк мәшинәсі тұрақты үдеумен жүріп келе жатып , жолдың бір бөлігінде өзінің жылдамдығын 15 м\сек тан 25м\с қа дейін арттырады. Егер жүк мәшинәсі 1,6м\с² үдеумен қозғалса , жылдамдықтың осы артуына қанша уақыт кеткен болар еді?

Дескриптор

1. есептің шартын жазады

2. ХБЖ келтіреді

3. Үдеудің формуласын пайдаланып уақытты есептейді





ҚБ Геометриялық пішіндер арқылы



Bilim land kz.






сұрақтар жазылған слайд.








Оқулық физика 9-сынып

А4 қағазына жазылған кесте. А3 қағазы. маркер




































































Тапсырмалар жазылған карточкалар.













Геометриялық пішіндер



Сабақтың соңы

35 -40 мин

(С) «Ашық микрофон» әдісі

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.

ҚБ «Үш шапалақ әдісі» арқылы


«Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

Бағалау парағы арқылы

Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 4 есепті шығару

Микрафон немесе әр түрлі ойыншықтар. т.б














оқулық

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Түзу сызықты теңайналмалы қозғалыс. Үдеу

Автор: Темирбеков Қайрат Ахметқанович

Дата: 30.11.2021

Номер свидетельства: 593096
