kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Линзадан кескін алу"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім

Мектеп: Мунайлы ауданы № 6 орта мектеп КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Усенова Малика

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:  

Сабақ тақырыбы

Линзада кескін тұрғызу.            

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 8.5.1.12- Жұқа линзада  сәулелердің жолын салып, алынған кескінді сипаттау

Сабақ мақсаттары

Линзаның көмегімен 3 сәуле арқылы кескін алу  тәсілін қолдана отырып масштабтық дәл салу                                                  іскерліктерін және нәтижеге сапалық талдау жасау                                                      қабілеттерін дамыту.

Бағалау критерийлері

  • Дөңес линзада дененің 3 сәуле арқылы кескінін сала біледі;
  • Пайда болған кескінді сипаттай біледі;
  • Ойыс линзада дененің 3 сәуле арқылы кескінін сала біледі;
  • Пайда болған кескінді сипаттай біледі;

Тілдік  мақсаттар

Тілдік мақсаттарды жүзеге асыру үшін  физикалық терминдерді, негізгі ұғымдарды ағылшын тілінде CLIL әдістерін қолдану.

Пәнге тән лексика мен терминология:  Оқушыларға ағылшын тіліндегі тапсырмаларды ұсыну арқылы пән көмегімен тілдік қорларын кеңейту.

Ағылшынша

Орысша

Қазақша

Parallel beam

Параллельный пучок

параллель шоқтар

Light rays

Лучи света

жарық сәулесі

Real

Реальный

шынайы/ақиқат

Virtual

Виртуальный

жалған

Magnified

Увеличенный

ұлғайтылған

increases

Повышается

Артады

decreases

Уменьшеатся

кемиді

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  1. Оптикалық центр арқылы өтетін сәуле сынбайды (бағытын өзгертпей линзадан өтеді).
  2. Бас оптикалық оске параллель түскен сәуле сынғаннан кейін фокус арқылы өтеді (сынғаннан кейін сәулелердің созындылары жалған фокус арқылы өтеді).
  3. Фокус арқылы түскен сәуле, бас оптикалық оске параллель өтеді.

Кескін салуда осы үш сәуленің екеуін пайдаланса жеткілікті.

 

Құндылықтарды дарыту

Жүйелі іс-әрекеттерінің алынатын нәтижеге әсерін  бақылату арқылы (кескін салудағы дәлдік) жауапкершіліктері мен өзін-өзі бағалауларын қалыптастыру

 

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, сызу пәндері

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар интерактивті тақта көмегімен тақырыпқа сай әртүрлі сайттар арқылы жаңа ақпаратты тез ұғып, түсіну дағдыларын дамыта алады.

Бастапқы білім

Сфералық айнада кескін салу

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың зейінін оңай шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісімен тапсырма беру.

Берілген үш құралдың беретін кескіндері қандай болатындығын сұрау.

Сабақ мақсаты мен оқу мақсатымен таныстыру.

Телескоп, микроскоп, фотоаппарат

5 минут

Үй тапсырмасын тексеру:

Оқушыларды 2 топқа бөлу:

Венн диаграммасында линза түрлерін ажырату, ұқсастығын табу.

Сөздіктен 3 тілде терминдерді допты бір-біріне лақтырып, еске түсіру.

(Қосымша 1)

Сабақтың ортасы 

 15 мин

15 мин

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Линзадан кескін алу"»



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім

Мектеп: Мунайлы ауданы № 6 орта мектеп КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Усенова Малика

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Линзада кескін тұрғызу.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 8.5.1.12- Жұқа линзада сәулелердің жолын салып, алынған кескінді сипаттау


Сабақ мақсаттары

Линзаның көмегімен 3 сәуле арқылы кескін алу тәсілін қолдана отырып масштабтық дәл салу іскерліктерін және нәтижеге сапалық талдау жасау қабілеттерін дамыту.

Бағалау критерийлері

  • Дөңес линзада дененің 3 сәуле арқылы кескінін сала біледі;

  • Пайда болған кескінді сипаттай біледі;

  • Ойыс линзада дененің 3 сәуле арқылы кескінін сала біледі;

  • Пайда болған кескінді сипаттай біледі;

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсаттарды жүзеге асыру үшін физикалық терминдерді, негізгі ұғымдарды ағылшын тілінде CLIL әдістерін қолдану.

Пәнге тән лексика мен терминология: Оқушыларға ағылшын тіліндегі тапсырмаларды ұсыну арқылы пән көмегімен тілдік қорларын кеңейту.

Ағылшынша

Орысша

Қазақша

Parallel beam

Параллельный пучок

параллель шоқтар

Light rays

Лучи света

жарық сәулесі

Real

Реальный

шынайы/ақиқат

Virtual

Виртуальный

жалған

Magnified

Увеличенный

ұлғайтылған

increases


Повышается


Артады

decreases

Уменьшеатся

кемиді



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  1. Оптикалық центр арқылы өтетін сәуле сынбайды (бағытын өзгертпей линзадан өтеді).

  2. Бас оптикалық оске параллель түскен сәуле сынғаннан кейін фокус арқылы өтеді (сынғаннан кейін сәулелердің созындылары жалған фокус арқылы өтеді).

  3. Фокус арқылы түскен сәуле, бас оптикалық оске параллель өтеді.

Кескін салуда осы үш сәуленің екеуін пайдаланса жеткілікті.


Құндылықтарды дарыту



Жүйелі іс-әрекеттерінің алынатын нәтижеге әсерін бақылату арқылы (кескін салудағы дәлдік) жауапкершіліктері мен өзін-өзі бағалауларын қалыптастыру


Пәнаралық байланыстар

Геометрия, сызу пәндері

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар интерактивті тақта көмегімен тақырыпқа сай әртүрлі сайттар арқылы жаңа ақпаратты тез ұғып, түсіну дағдыларын дамыта алады.

Бастапқы білім


Сфералық айнада кескін салу

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың зейінін оңай шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісімен тапсырма беру.

Берілген үш құралдың беретін кескіндері қандай болатындығын сұрау.

Сабақ мақсаты мен оқу мақсатымен таныстыру.

Телескоп, микроскоп, фотоаппарат

5 минут


Үй тапсырмасын тексеру:

Оқушыларды 2 топқа бөлу:

Венн диаграммасында линза түрлерін ажырату, ұқсастығын табу.

Сөздіктен 3 тілде терминдерді допты бір-біріне лақтырып, еске түсіру.



(Қосымша 1)

Сабақтың ортасы

15 мин































15 мин

Презентация ұсыну: Құралдарда алынатын кескіндердің қалай пайда болатындығына көз жеткізу үшін кескін салу әдісімен танысатындығымызды баяндау.

Зерттеу жұмысы:

Линзаларды кескін алу тәсілін практика жүзінде көрсете отырып оқушылардың масштабтық дәл салу іскерліктерін жетілдіру. Алынған нәтижеге 3 сипаттағы сапалық талдау жасау.

Кескін тұрғызуда сызғышты пайдаланып өте дәл салулар болмаса, кескін өз орнында байқалмайтындығын ескерту.

Шашыратқыш линза әрқашан бірдей кескін беретіндігін демострация көмегімен дәлелдеу.

Ал жинағыш линзамен жалған, үлкейтілген және тура кескінді де алуға болатындығын сызбалық суретте көрсету. Әр түрлі линза түрлерін қолдана отырып, олардан өтетін жарық сызықтарын бейнелеп көрсету

Сызбада нәрсенің дөңес және ойыс линзадан түрлі арақашықтықта орналасқандағы кескіндерін тұрғызу.

І топ d=2F

ІІ топ d3F

ІІІ топ d

Жауаптарын презентациядан тексеру ұсынылады. Зерттеу жұмыстары бойынша нәтижелер мен қорытындыларды жинақтай отыра, дәптерлеріне әртүрлі жағдайларды талдап жазу, кескіндеп сызу.

Көрсетілім :

Бейне материал ұсыну. Линзадан алынатын кескіндерді талдау.

Сабақты бекіту кезеңі :

Өзіндік жұмыс. Әр оқушы 15 сұрақтық тапсырманы орындайды. №1-13 жабық сұрақты, ал №14-15 ашық сұрақтар.

Презентация (Қосымша 2)





Оптика 1 құралдар жиынтығы: жарық көзі, ток көзі, линзалар түрлері, дене.


Дифференцация: қажет болған оқушыларға теориялық материал ұсыну

(Қосымша 4)














(Қосымша 3)

http://www.bilimmedia.kz/kk/#lesson=10913

(Қосымша 5)



Соңы

5 мин

Рефлексия: Оқушылар оңай және қиын тапсырмалардың нөмірін жазып қоржынға салады.

Үй тапсырмасы: Бір дененің 3 түрлі кескінін алу жолын сызбада көрсету.





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Барлық оқушы: дөңес және ойыс линзада кескін сала алу қажет

Өзара бағалау.

Марапаттау, бағалау критериі бойынша бағалау.

Өзін-өзі бағалау.


Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету

Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут



2 минут



Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың зейінін оңай шоғырландыру үшін «Миға шабуыл» әдісімен тапсырма беру.

Үйге жерлестіру жүйесін орнату үшін қай материалды таңдап, қалай орнатуға болады?

Жаңа сабақ мақсаты мен оқу мақсатын анықтау.



ОМ тізімі



Макет.

Презентация


5 минут


Үй тапсырмасын тексеру: 32-тақырып,

15-жаттығу №4-7

Әр қатардан 1 көмекші оқушылардың жұмысын тексеру. Мұғалім қадағалау, көмек беру.




10 мин












Оқушыларды қатарлар бойынша 3 топқа біріктіру. Механикалық жұмыс пен потенциалдық энергияның анықтамалары мен формуласын еске түсіру үшін оқушыларға құралдар жиынтығын беру.

І. Механикалық жұмысты есептеуді демонстрациялау.

ІІ. Потенциалдық энергияны өзгерту тәсілдерін демонстрациялау.

ІІІ топ. Ешбір құралсыз А мен Еп арасындағы байланысты дәлелдеу.

Топтар бір-бірінің жауабын тыңдап, келіспейтін жерлері болса пікір айтуға немесе көмек беруге болатындықтары ескертіледі.

Негізгі ұғымдарға терминдік талдау жасау.

Электр өрісінің жұмысы мен потенциал және потенциалдық энергия ұғымдарын Жердің тартылыс өрісіне аналогтық тәсілді қолдана отырып түсіндіру. Шамалар арасындағы байланысты формулалар көмегімен жазып түсіндіру.

(CLIL) Формуладағы әр шаманың 3 тілде айтылуына назар аударттыру. 3 формуланы ағылшынша әр оқушыға өзбетінше айтуға жетелеу.

Өлшем бірліктерін оқушылар оқулықпен бағдарлы жұмыс жасап өздері жазуларын ұсыну.


Механикалық демонстрациялық құралдар жиынтығы









https://bilimland.kz/en/#lesson=10504

1-5 беттер




Сабақтың ортасы

2 минут



15 минут














(CТО+дифференцация)

Кинестетик оқушыға – генератор көмегімен шарды зарядтау; Визуал оқушыларға

Ван-де-Графф генераторы көмегімен зарядталған шардың потенциалы ең көп және ең аз нүктелерін анықтату. Аудиал оқушыларға эквипотенциал бетті түсіндірулерін сұрау.


Сабақты бекіту:

ОМ бойынша тапсырмалар орындату.

Интерактивті тақтадан пысықтау жаттығуларын ұсыну.

(Деңгейлік тапсырма) Оқушыларға түрлі іс-әрекеттерге арналған тапсырмаларды беріп, ішінен қалаған 2-уін орындауларына рұқсат беру.

А –білу және түсіну №1

В-қолдану №2

С –талдау №3

Бағалау түрі: 2-3 оқушы электрондық оқулықтағы тапсырманы кезегімен орындап, қалған оқушылар дұрыс жауап арқылы өзін-өзі бағалайды.









https://bilimland.kz/en/#lesson=10504

6-бет









Сабақтың соңы:

3 минут


Рефлексия: «Бұрыш рефлексиясы» тәсілімен оқушылар оқу мақсатын қалай түсінулеріне сай түрлі бұрыштарға барып тұрады. Орташа және төмен түсінген бұрыштағы оқушылар келесі сабақта есеп шығарып талдауға көбірек қатыстырылатындықтары ескеріледі. Мұғалім дәптеріне белгілеп алу.



2-сабақ

10 минут


20 минут














5 минут

Оқушыларға өзіндік жұмыстарын таратып беру.

Есептер шығару. Соңғы 2 бұрышта қалған оқушыларға тақтамен жұмыс жасату - І бөлім есептері

Қалған оқушылар І-ІІІ бөлім ретімен орындайды. Мақсаты: потенциалдар айырымы мен кернеулікті анықтауға есептер шығару.

Бағалау критерилері:

  • Оқушылар есептеулерде бірлік зарядты қозғалысқа келтіретін жұмыстың өлшем бірлігін вольтпен байланыстыра алады.

  • Электр өрісіндегі кулондық күш жұмысының гравитациалық өрістегі ауырлық күшінің жұмысына ұқсастығы мен айырмашылығын қарастырады.


Бағалау түрі: оқушылар парталастарының жұмыстарымен алмасады. Марк схема бойынша бір-бірінің жауабын тексеріп бағалайды. Соңында мұғалімге қысқаша есеп береді.




Қосымша -2


Сабақтың соңы



5 минут



















Рефлексия: оқушылар қайтадан бұрыштық рефлексия жасайды. Алғашқы сабақтағыдан өзгерістерді бақылау.

Үй тапсырмасы: 33-тақырып,

16-жаттығу есептері. №2-8

Шығармашылық тапсырма: қауіпті потенциалдан сақтанудың 3 шараларын анықтау.


125 бет. Б. М. Дүйсембаев, Г. З. Байжасарова,

А. А. Медетбекова «Физика және астрономия» 8класс.

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/f4815690-e9e8-4d11-8ce6-abb7a7c0912e/8_197.swf


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Өзара бағалау.

Марапаттау, бағалау критериі бойынша бағалау.

Өзін-өзі бағалау.


Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын

Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету

Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Батарейкаларды дұрыс пайдалану ережелеріне тоқталу

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
"Линзадан кескін алу"

Автор: Усенова Малика Рахмановна

Дата: 14.05.2019

Номер свидетельства: 510113
