Заттар және материалдар | Мектеп: №4 Балжан Бөлтірікова атындағы мектеп-лицей |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Турумбетова Г.М. |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Неліктен біз иісті қашықтықтан сеземіз? |
Оқу мақсаты | 5.3.1.1-бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру |
Сабақтың мақсаттары | «Диффузия» ұғымын қалыптастыру, Заттарды түрлі агрегаттық жағдайдағы диффузия үдерісінің ағу жылдамдығын анықтау, Тәжірибе нәтижесінде алынған ақпараттарға талдау жасай алады |
Жетістік критерийлері | Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана алады; тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді қалыптастырады; Оқушылар алған білімдерін тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен жұмыс жасай білуге үйренеді; Қосымша ізденуге, қорытынды жасауға дағдыланды. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | Физика |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба |
Тілдік құзыреттілік | «Ғылым әлемі» «Адам. Жер шары. Ғалам» тараулары бойынша қорытынды тапсырмалар |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 7-8минут | Мұғалім жағымды эмоция тудырады: Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын – деп жылу лебіздерін бір-біріне білдіреді (3 мин) Үйге берілген тапсырма: (5 минут) Өткенді пысықтау топпен | Шаттық шебері |
Сабақтың ортасы 15-20 минут | Жаңа тақырыпты меңгеру (7-9 минут) Білімдерін белсендіру үшін, мен оқушыларға «Идеиялар себепті» стратегиясының тәсілі көмегімен дәптеріне айналадағы заттарды түгелдей 2 бағанға: «денелер», «заттар» деп бөліп жазуды ұсынамын. Содан кейін жұппен немесе топпен ақпарат алмасу жүзеге асады. Талқылау үш минуттан аспайды. Бұдан оқушылар заттар мен денеге анықтама береді Бағалау критерий | Дескриптор | Балл | тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, ашады | «Денеге» анықтама бере алады | 1 | «Заттар» ұғымына анықтама бере алады | 1 | «Диффузия» ұғымына анықтама бере алады | 1 | «Кестемен жұмыс» (5 минут) Заттардың күйі Бағалау критерий | Дескриптор | Балл | Заттарды түрлі агрегаттық жағдайдағы диффузия үдерісінің ағу жылдамдығын анықтау | Заттардың агрегаттық күйін анықтайды | 1 | Заттардың агрегаттық күйлеріне байланысты диффузияның жүру жылдамдығын анқтайды | 1 | | | Таныстырылым, оқулық пен жұмыс |
|
Сабақтың соңы 10 минут | Тәжірибе жасау ( 5-6 минут) Ыстық және суық суы бар екі стақан беріледі. Екі стақанға қара шай қалташасын салып, олар судың қоңыр түске боялу уақытын анықтайды. Бағалау криттерий | Дескриптор | Балл | Тәжірибе нәтижесінде алынған ақпараттарға талдау жасай алады | Диффузияның жылдамдығы температураға байланысты қалай өзгеретіні туралы айта алады | 2 |
| Оқулық, дәптерлер |
Бағалау (1-2 минут) | Жалпы балл: 7-6 балл – өте жақсы, жарайсың 5-4 балл – жақсы 3-тен төмен - талпын | |
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім | Смайликтер |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Математика сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |