kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Судың еріткіштік қасиеті

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаратылыстанудан "Судың еріткіштік қасиеті" тақырыбында ашық сабақ. Сабақ барысында оқушылар тәжірибе жасай отырып, судың еріткіштік қасиетіне көз жеткізеді.  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Судың еріткіштік қасиеті»

Бөлімі:

Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су.

Педагогтің аты-жөні:

Джалимбетова Раушан Дюйсембековна


Күні:

14.12.2021ж.

Сыныбы: 4 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Судың еріткіштік қасиеті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.3.3.4 судың еріткіштік қасиетімен таныстыру

Сабақтың мақсаты:

Судың еріткіштік қасиетімен танысады.

Тапсырмаларды топтық , жеке, жұптық жұмыстарда бірлесіп орындай алады.

Заттарды суда ерігіштігі бойынша ажыратады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


2 мин





7 мин







5 мин

Сынып ішінде «Психологиялық дайындық» орнатамын.




Алдыңғы білімдерін тыңдау

« Жедел жауап» әдісі.

« Жауын-шашынға не жатады?» тақырыбы бойынша сұрақтар қоямын.

Білім алушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

1-тапсырма.

Тәжірибе. ӨЖ

Судың еріткіштік қасиетіне көз жеткізу үшін бүгінгі сабақта тәжірибе жасалатындығы ескертіледі.

2-тапсырма.

«Ерітінділер» медицинада қолданылатын ерітінділерге тоқталу. ҰЖ


Балалар қонақтармен амандасып, тілек білдіреді:

Тілейміз біз әр адамға –денсаулық,

Тілейміз біз әр отбасына – амандық,

Тілейміз біз елімізге - тыныштық,

Тілейміз біз бар әлемге – жақсылық.



Оқушылар жауын-шашынның астында қалмас үшін мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жылдам, әрі дұрыс жауап беруге тырысады.

Жауын-шашын түрлеріне қатысты сәйкестендіру жұмысын жасайды, бірін-бірі тақтадағы дайын жауаптар бойынша тексереді.


1-тәжірибе.

Оқушылар алдында тұрған заттармен тәжірибе жасап, судың еріткіштік қасиетіне көз жеткізеді.

1-қатардағы оқушылар- қантпен;

2 -қатардағы оқушылар-акварель бояуымен;

3-қатардағы оқушылар-тұзбен тәжірибе жасайды.




Медицинада қолданылатын ерітінділер туралы білетіндерін айтады.

«Мадақтау сөз» арқылы бағалау.







ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы








Дескриптор:

  1. Берілген затқа суды құяды.

  2. Қасықпен араластырады.

  3. Өзгерісін талқылайды.

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы

Дескриптор:

  1. Медициналық ерітіндіні атайды.

  2. Қолданыс аясын айтады.

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы










Алдын-ала дайындалған сұрақтар тізбесі.


Таратпа қағаздар.

Сәйкестендірудің дұрыс жауабы жазылған плакат.



Қант, тұз салынған стақандар, акварель бояуы, су құйылған ыдыстар, қасықтар.

.







Бриллиант көгі, сутегінің асқын тотығы, йод.



Ортасы


5 мин.

3-тапсырма.

Тәжірибе.ЖЖ

Судың температурасының әсеріне қатысты тәжірибе жасату.


2-тәжірибе.

Оқушылар алдында тұрған заттармен тәжірибе жасап, суда кейбір заттардың жақсы еруіне судың температурасы әсер ететіндігіне көз жеткізеді.

1-қатардағы оқушылар-кофе;

2 -қатардағы оқушылар-шай;

3-қатардағы оқушылар-какаомен тәжірибе жасайды.


Дескриптор:

  1. Берілген затқа су құяды.

  2. Араластырады.

  3. Өзгерісін байқайды.

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы

Кофе, какао, шай салынған стақандар, су, қасық.



6 мин.












6 мин

4-тапсырма. «Ойлан!» ҰЖ

  1. Оқушыларға сұрақ қоямын:

Газ суда ери ме?

Газдалған суды шайқап көрсетіп, не байқағандарын сұраймын.

Бейнематериал көрсету, сұрақтар қою.


5-тапсырма. ТЖ

«Зертте»

Топқа бөлемін. Судың 3 күйіне қатысты -сұйық, қатты, бу.

Заттардың суда қалай еритіндіктеріне зерттеу жүргізуді топтық жұмыс ретінде ұсынамын.




Тақтамен, дәптермен жұмыс жасату.




Оқушылар өз нұсқаларын айтады.

Дұрыс жауап: Газ суда ериді.


Газдалған сусындар туралы бейнематериал көреді. Бейнематериал бойынша көргендерін талқылайды.





Топқа бөлінеді. Топпен тәжірибе жасай отырып, заттардың ерігіштік қасиетіне зерттеу жүргізеді.

1-топ: сұйық сабын, бор, құм.

2-топ: ас содасы, дәрі, топырақ.

3-топ: ванилин, кір жуғыш ұнтақ, сұйық май.

Зерттеу сұрақтары:

  1. Суда ери ме?

  2. Суда қалай ериді?

  3. Өзгеріс болды ма?


Дәптермен жұмыс жасайды.

Қорытынды шығарады, тақтаға жазады.

Дескриптор:

  1. Сұраққа жауап береді.

  2. Қорытынды шығарады.

  3. Бейнематериал көреді.

  4. Көргендерін талқылайды.

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы

Дескриптор:

  1. Затт ҰЖ армен тәжірибе жасайды.

  2. Берілген заттың суда еритіндігін немесе ерімейтіндігін анықтайды, жазады.

  3. Өзгерісін байқайды, жазады.

  4. Топтық жұмыстарын қорғайды.

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы


Газдалған сусын.

Смартфондар, құлаққаптар, бейнематериал.

https://youtu.be/KXfUn1V5LTU









Сұйық сабын, бор, құм, ас содасы, дәрі, топырақ, ванилин, кір жуғыш ұнтақ, сұйық май салынған стақандар, су, қасық.

Сергіту сәті

2 мин


Заттардың ерігіштігіне байланысты ойын ойнату.

1-қатар : Еритіндер

2-қатар: Нашар еритіндер.

3-қатар: Ерімейтіндер болып бөлінеді.

Аталған затты суда ерігіштігі бойынша ажыратады.

  1. Аталған затты тыңдайды.

  2. Суда ерігіштігі бойынша орындарынан тұрып ажыратады.


3 мин

Оқулықпен жұмыс. ҰЖ


Оқулықтағы мәліметтермен танысады. Сабақ барысында айтылмай кеткен тұсын өздері сыныппен талқылайды.


Дескриптор:

  1. Оқулықтағы берілген мәліметтерді оқиды.

  2. Минералды сулар туралы талқылайды.

  3. Күмістің емдік қасиетіне тоқталады.

ҚБ:

Өзін-өзі бағалау парағы


Оқулық 74-75-бет

Соңы

5 мин.

Үй тапсырмасы: 74-75бет

оқу.


Оқушылар бүгінгі сабақтан не түсінгендерін ортаға салып айтады.

Уақыт қалса тест жұмысын орындайды.


Оқулық, дәптер

Кері байланыс

2 мин.

«Жетістік баспалдағы»


Оқушылар сабақ бойына өзін-өзі бағалау парағындағы дұрыс жауаптардың санын анықтайды.

Жоғарыдағы баспалдақ:

«Түсіндім!»

Ортадағы баспалдақ:

«Сұрағым бар!»

Төменгі баспалдақ:

«Түсінбедім!»


Бағалау

2мин

Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.

Оқушылардың топтық,жұптық,

өзіндік жұмыстары ескеріледі.






























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Естествознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Судың еріткіштік қасиеті

Автор: Джалимбетова Раушан Дюйсембековна

Дата: 02.06.2022

Номер свидетельства: 608714
