kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Жердің құрылысы мен құрамын атау"

Нажмите, чтобы узнать подробности

открытый урок для учителям по естетствознание

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Жердің құрылысы мен құрамын атау"»

Ұзақмерзімдіжоспардың

Бөлімі: 2 бөлім. Ғалам. Жер. Адам

Сынып: 5

Мектеп: «№1 Жамбыл атындағы орта мектебі» МКМ

Мұғалімнің аты-жөні: Жанатова Айдын Исахановна

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жердің құрылысы мен құрамын атау

Осы сабақтақол

жеткізілетіноқу мақсаттары(оқубағдарламасына

сəйкес)

5.2.2.2. Жер туралы жалпы мағлұмат алады

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы:Жер құрылысын біледі.

Басым бөлігі: Географиялық қабық құрамын анықтайды және ажырата алады

Кейбір оқушылар: Жердің сыртқы қабығының құрамын және оларды құрайтын бөліктерін сипаттама бере алады.

Бағалаукритерийі

  • Жердің ішкі құрылысын айтады

  • Сыртқы қабығын сипаттайды

Тілдікмақсаттар

Жер сілкінісі – Землетресение – crustEarthquake. Ядро – Core, Мантия –Mantle, Литосфера – Lithosphere, Геофизика – Geophysics, Цунами – Tsunami сөз тіркестерінде көрсету

Құндылықтарға баулу

Жер қыртысының маңыздылығын ұғындыру. Өзара қарым-қатынас жасау арқылы адамгершілікке баулу.

Пəнаралықбайланыс

Экология, физика, геофизика

Алдыңғы білім

Жер шарының пайда болуы туралы мағлұмат алған


Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

Дереккөздер,

ресурстар

Сабақтың басы

1.Амандасу. шаттық шеңберін құру. «Бір-біріне бүгінгі күннің көңіл күйін білдіру»

Оқушыларды «Заттар бойынша бөліну» тәсілін қолдана отырып 3 топқа бөлу Әр оқушы өзінің ұсақ затын маған тапсырады, мәселен қаламсабын, дәптерін, кілтін, көзілдірігін т.б. Бұл заттар портфельге салынып, үш партаға таратылып қойылады. Оқушылар өзінің заты қойылған партаға отырады.

2. Үй тапсырмасын бекіту. «Шындық, жалған» әдісі арқылы.

1. Жер дамуының алғашқы кезеңі протерозой (Жалған

2. Жердің пішіні шар тәрізді? (Шындық

3. Грек тілінде «орта» немесе «аралық өмір» деген мағына беретін кезең палеозой? (Жалған

4. Адамдар пайда болған кезең кайназой? (Шындық

5. Мыңдаған немесе миллиондаған жылдарға созылған ерекше күнтізбе геохронологиялық кесте деп аталады? (Шындық

6. Жер Ай жүйесіндегі планета? (Жалған

7. Жердің серігі Марс? Жалған

8. Жер Күнді бір жылда айналып өтеді? (Шындық

9. Жер газды-шанды бұлттылықтардан пайда болды? (Шындық

10. Кайназой кезеңін диназаворлар дәуірі деп те атайды? (Жалған.

Видео ролик арқылы сабақтың тақырыбын ашу. «Жердің құрылысы мен құрамы туралы»


Сабақтың мақсатымен тақырыбын таныстыру

Оқытудағы интер белсенді әдіс-тәсілдер оқу құралы.А.Қ.Әлімов


Топқа бөлу заттар бөлу


Оқулық
















АКТ





Таныстырылым


Сабақтың ортасы


«Жигсо» (оқулық бойынша әр топқа тақырыпша бөліп беру)

І топ: Литосфералық қабық (постер қорғау)

ІІ топ: Жер қабығының апаттары («эссе жазу»)

ІІІ топ: Мантия және Ядро (Сурет салу)


Бағалау критерийлері

Дескрипторлары

1.Жердің литосфералық құрылымын айта алады

Жердің литосфералық құрылымын айтады, анықтайды

2.Жер сілкінісінің себептерін біледі,анықтай алады

Жер сілкінісінің себептерін анықтап, жазады.


3.Жердің ішкі құрылысын көрсете алады және ажырата алады

Жердің ішкі құрылысын көрсетеді және ажырата алады


«Есте сақта» әдісі бойынша терминдерді дәптергежазып, мағынасын түсіну.

Ядро


Мантия


Литосфера


Геофизика


Жер сілкінісі


Цунами




Бағалау критериі

Дескриптор

Терминдердің нақты мағынасын түсіндіре алады

Терминдердің нақты мағынасын түсіндіреді


«Сандар сөйлейді» әдісі

4,5-4,6 млрд- 5-75 км- 1200 км-

45 км- 2800 км- 2900 км-

20км- 2300км – 30000с-




Оқулық


Ресурс парақтары, маркерлер, стикерлер.





Интерактивті тақта


Сабақтың соңы

1 «Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушы ортаға шығып орындыққа отырып, сынып оқушылары қойған сұрақтарға жауап беру

2.Оқушылар өздерін бағалау парағы бойынша бағалайды. Белсенді қатысқан оқушыларды басбармақ арқылы мадақтау Деңгейіне сәл жетпеген оқушыларды ынталандыру.

3.Рефлексия Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі оқушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегінен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп , салынған саусақтарына жазады.

- Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

- Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза жасадым?

- Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай біліммен тәжірибе алдым.

- Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

- Кішкене бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?

Үй тапсырмасы:Эссе жазып келу.

Оқу

Карточкалар, парақшалар








Саралау – Сіз оқушыларға

қандай тəсілмен көмектесесіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалдыигеру

деңгейінқалайтексеруді

жоспарлапотырсыз?

Пəнаралықбайланыстар.

Денсаулықжəне

қауіпсіздіктехникасын

сақтау. Ақпараттық-

коммуникациялық

технологияларды

қолдану

Баяу оқитын оқушылар Жердің ішкі құрылысын сызба суреттен қөрсету,сұрақтарға жауап береді


Жақсы оқитын оқушылар "Жер қабығының ерекшеліктері" тақырыбына эссе жаздыру

Қалыптастырушы бағалау.

Өзара бағалау.

Кері байланыс ұсыну

Бақылау,қадағалау

АКТ




Жер сілкінісі кезіндегі қауіпсіздік ережесі




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Естествознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ашық сабақ "Жердің құрылысы мен құрамын атау"

Автор: Жанатова Айдын Исахановна

Дата: 27.03.2018

Номер свидетельства: 463794
