kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тиін

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты:    

1.Білімділік: Балаларды жабайы аңдар:аю,қоян,қасқыр,түлкі туралы ұғымдарын қалыптастыруды жалғастыра отырып,тиіннің тіршілігімен таныстыру.Тиіннің қоректенуі,тіршілігі туралы айтып бере білуге үйрету.

2.Дамытушылық: Балалардың ой-өрісін, дүниетанымын, есте сақтау қабілеттерін,ұсақ қол маторикасын  дамыту.

3.Тәрбиелік: Балаларды табиғатты қорғауға,аңдарға  қамқорлық  жасай білуге тәрбиелеу.
 Әдіс-тәсілдер:  Түсіндіру, сұрақ-жауап,  жұмбақ, ойын.

Сөздік  жұмыс: Тиін, үлпілдек

 Билингвальды  компонент: Тиін-белка

Көрнекіліктер: Слайд,бейнетаспа,үнтаспа,аңдардың суреті,сандық штангілер,ағаш бүрі,үлестірмелі 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тиін»

Ұйымдастырылған ашық оқу қызметінің технологиялық картасы

Күні :08.11.2016 ж.

Білім беру саласы: Таным

Тараулары: Жаратылыстану

Тақырыбы: «Тиін»

Мақсаты:

1.Білімділік: Балаларды жабайы аңдар:аю,қоян,қасқыр,түлкі туралы ұғымдарын қалыптастыруды жалғастыра отырып,тиіннің тіршілігімен таныстыру.Тиіннің қоректенуі,тіршілігі туралы айтып бере білуге үйрету.

2.Дамытушылық: Балалардың ой-өрісін, дүниетанымын, есте сақтау қабілеттерін,ұсақ қол маторикасын дамыту.

3.Тәрбиелік: Балаларды табиғатты қорғауға,аңдарға қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Түсіндіру, сұрақ-жауап, жұмбақ, ойын.

Сөздік жұмыс: Тиін, үлпілдек

Билингвальды компонент: Тиін-белка

Көрнекіліктер: Слайд,бейнетаспа,үнтаспа,аңдардың суреті,сандық штангілер,ағаш бүрі,үлестірмелі материал,қарындаш,дәндер,моншақтар,ермексаз.

Сабақ түрі: Сайыс

Пәнаралық байланыс: Әлеумет,коммуникация,шығармашылық.

Қолданылатын технология: Ойын,М.Мантессори тех-ң элементтері,өзін-өзі басқару,деңгейлеп оқыту,ақпараттық техналогиясы.


Әрекет

кезеңдері

Тәрбиешінің әрекеттері

Балалардың

әрекеті

Танымды

Оятушылық


I.Ұйымдастыру кезеңі











II.Өткенді қайталау



Шаттық шеңберге тұрғызу.


Табиғатым тамаша,
Көз тоймайды қараса.
Табиғатты аялап,
Жүрейікші жараса,
Сәлем саған Жер ана!
Сәлем саған Күн ана!
Аман – есен болайық.
Бейбітшілік қалайық!

-Сәлеметсіздерме құрметті, қонақтар, «Білгірлер» сайысына қош келдіңіздер!

Сайыскерлер топтарымен таныстырып өтсін.


1-тапсырма: Д/О: «Дауысынан ажырат»

Балаларға үнтаспадан үй жануарларының дауысын тыңдатып,ажыратқызу.




Балалар қимылмен көрсетеді












Төлдерді дауысынан танып,ажыратады.

Ұйымдастыру-

Іздестіру

III.Жаңа сабақ

1.Кіріспе











2.Негізгі бөлім







Ұйымдастыру-

Іздестіру














I V .Сөздік жұмыс:



V .Сергіту сәті:


































VI.Дидактикалық ойын:


VІІ.Бекіту



2-тапсырма: «Жұмбақ шеше білейік!»

1.Өзі бір қу

Жүрген жері айқай мен шу.

2.Қорбаң,қорбаң етеді

Орман оның мекені

Тәтті балға тойып ап

Қыста ұйқыға кетеді.

3.Сұр түсті

Ақсиған көп тісті.

4.Секең,секең етеді

Орман оның мекені.

Әр жұмбақтың жауабын айтып,қимылын көрсетіп,тақтаға іледі.


3-тапсырма: «Көпірді құрастыр»

Балалар,бұл жай көпір емес ерекше көпір,берілген сандарға сәйкес штангілерді қойып шығу керек.

Екі топтан екі бала шығып, Сандық штангілер арқылы көпір құрастырады.


4-тапсырма: «Көріп,бақылап айтып бер»

Тақтада тиін тіршілігі туралы видео қосылады.

-Бұл қай аң?

-Түсі қандай?

-Құлағы қандай?

-Құлағында несі бар?

-Құйрығы қандай?

-Немен қоректенеді?



-Тырнақтары қандай қызмет атқарады?



Тиін-белка

Тиін,үлпілдек сөздерін бірнеше рет қайталату.


5-тапсырма: «Тиін туралы тақпақ»

Мен тиінмін,тиінмін

Қысқа жылы киіндім

Қоймам толы жаңғаққа

Іші жылы үйімнің.


Балалардың біліміне толықтырулар енгізу.

-Ал мықты тістері мен әдемі құйрығы қандай қызмет атқарады?




-Олар қатты суықтан қалай қорғанады?



-Ұясын қайда салады?



-Тиіндер қысқа қандай дайындық жасайды?




-Оларды қай жерге жинайды?



6-тапсырма: «Миға шабуыл»:

-Балалар,тиіндердің табиғаттың көркеюіне,өсіп-өнуіне көмегі тиеді екен.Олар да адамдар сияқты өсімдіктерді отырғызады.Қане,ойлайықшы,олар өсімдікті қалай отырғызуы мүмкін?


7-тапсырма: Д/О: «Мекеніне орналастыр»

Балалар аңдарды өз мекеніне орналастырады.


8-тапсырма: «Тиінге сыйлық»

А)Дәндерді бөліп салу

Ә)Ермексаздан саңырауқұлақ жапсырмалау

Б)Моншақтан браслет жасап беру

В)Резинкамен саңырауқұлақ бейнелеу.



Түлкі




Аю


Қасқыр


Қоян




Тапсырмаларды орындайды






Балалар видеоны мұқият көреді.


Тиін

Ақшыл сұр,жирен

Ұзын

Шашағы

Ұзын

Саңырауқұлақ,

жаңғақ,ағаштың бүрімен

Ағаштың діңдерін ойып,қуыс етіп жасайды.



Сөздерді қайталап айтады



Өлең жолдарын қимылмен көрсетеді.


Мұқият тыңдайды



Олар ағаштан-ағашқа секіру үшін,қатты жаңғақты кеміріп жей алады. Құйрықтарын жамылғы ретінде пайдаланады.

Ұясын ағаш басына,жартас жарығына салады

Қыста жеу үшін жаңғақтар мен саңырауқұлақтар жинайды.

Ағаштың түбін қазып көміп тастайды.

Тиіндер көмген жаңғақтардың,дәндердің орынын ұмытып қалады,көктемде өсімдіктер өсіп шығады.


Ойынға қызыға қатысады


Берілген тапсырманы орындап,тиінға сыйлық жасап береді.


Рефлексифті

түзету

VII.Қорытынды:







VIII.Мақтап,

мадақтау:




IX.Үйге тапсырма:


Рефлексивті – түзетушілік


- Бұл қай аң екен?

- Түсі қандай екен?

-Тиінға сипаттама жасайықшы?

- Немен қоректенеді?

-Тиінді орысша қалай айтамыз?

- Ұясын қайда салады екен?


Балаларды әр қойылған сұрақтарға жауаптары үшін смайликтер беру.Мақтап-мадақтау.Балаларға үйден төрт түлік мал туралы тақпақ жаттап келулерін тапсыру.


Үйден тиіннің суретін салып келулеріңді сұраймын.





Сұрақтарға жауап береді.







Смайликтер алады.




Үйге тапсырма алады



Күтілетін нәтиже:

Білу керек: Балалар тиіннің жабайы аң екенін,оның жануарлар мен адамдар үшін пайдасын,олардың көбінесе орманда тіршілік ететінін,қыс маусымына қалай дайындалатынын біледі.


Болу керек: Балалар тиіннің тіршілігін,мекенін,құйрығы мен тырнақтарының қызметін,олардың табиғаттың көркеюіне,өсіп-өнуіне тигізетін көмегін түсінеді.


Істей білу керек: Балалар дәндерді бөліп ыдыстарға салады,моншақтан брослет жасайды,ермексазды жапсырмалап және резинкамен саңырауқұлақ жасай алады.



Тәрбиеші: Сапанова.К.А




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Тиін

Автор: Сапанова Кундыз Абдрахманова

Дата: 26.10.2017

Номер свидетельства: 434721
