Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы: "Өлі табиғат" экология негіздерінен ұйымдастырған оқу іс-әрекеті»
Ортаңғы «Бәйтерек» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі
Өткізу күні: 10.09.18
Тәрбиеші: Крекеш А.С
Білім беру саласы: «Әлеумет»
Өтпелі тақырып: «Менің достарым»
Кіші саласы: Экология негіздері
Тақырыбы: Өлі табиғат
Мақсаттары:
Білімділік:объектілері - су, жер, ауа, күннің көзі туралы білімдерін бекіту
Дамытушылық: Күн, ауа, су, — табиғат сыйы және олардың маңызы туралы білімдерін кеңейту
Тәрбиелік: Судың денсаулыққа пайдасы жайлы түсінік беру, ойларын дамыту. Қоршаған ортаны қорғауға және тазалығын сақтау қажеттіліге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, көрсету, сұрақ- жауап.
Қолданылатын көрнекіліктер мен қажетті құрал-жабдықтар: әр түрлі материалдар
Сөздік жұмысы: су, ауа
Билингвалдық компонет: табиғат-природа, күн – солнце, ауа – воздух, су – вода.
Іс-әрекет кезеңдері
Ұйымдастырыушылық –ізденістік
Сәндетіп даламыз, Сәулетті қаламыз, Сәулеңмен құлпырды, Сәлем Күн – анамыз!
Балалардың іс- әрекеті
Балалар шаттық шеңберін орындап, өлең жолдарын бірге қайталайды.
Педагогтың іс-әрекеті
Әңгімелесу: – Күн, ауа, су табиғат сыйы екенін түсіндіру. Күн – жер бетіндегі тіршілік көзі. Адамдар, өсімдіктер, жануарлар жарық, жылуды күннен алады. Сондықтан бүкіл тіршілік атаулыға күнсіз өмір жоқ. Бірақ күнге тік қарауға, ұзақ күюге, баскиімсіз жүруге болмайтынын ескерту. Бөлмедегі гүлдердің неге терезе алдында тұрғандығына назар аударту. Жұмбақ жасыру: Жылт – жылт еткен Жылғадан өткен, Құйсаң шығар гүл өсіп, Қатады қыста сіресіп,
Балалардың іс- әрекеті
Балаларға берілген жұмбаққа ойланып отырып жауап береді.
Тыныштық сәті: Денелерін бос ұстап, өздерін өзен жағасында деп сезінеді. Судың шуылы құлақтарына естіледі. Күн қатты ыстық. Су денелеріңді жеңілдетіп, өздеріңді жақсы сезінесіңдер. Судың адам өміріндегі қажеттілігі туралы айту. Сусыз тамақ піспейді, тазалық та болмайды. Сусыз барлық тіршілік өмір сүре алмайды. Жер бетінің көп бөлігін су алып жатыр. Су – түссіз, мөлдір.
Қорытынды: Орындайды: Күн, ауа, су барлық жерде бар екендігін анықтау үшін тәжірибе жұмысын тәрбиешәінің тің көмегімен. Бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін қорытындылайды. Балаларға сұрақ-жауап арқылы берілген тапсырмаларды орындайды.