Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Күні:17.04.2017ж
Білім беру саласы: Таным. Әлеуметтік орта.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің түрі: Экология негіздері.
Тақырыбы: Пияз отырғызу.
Мақсаты: Пияздың әртүрлі болатындығы, өсуі, тұқымы туралы түсінік беру. Өсімдікті отырғызудың және себудің күтіп баптаудың жолдарын көрсете отырып, өсімдіктерді өсіруге, оларды күтіп-баптауға талпындыру. Зерттеу, тәжірбие жасау қортындысын шығару. Өзіне, өзінің мүмкіншілігі мен күшіні сенуіне жағдай жасау, белсенділігін арттыру, өзін және өзінің бағалауға дағдыландар.
Көрнекілктер:пияздың бірнеше түрі бейнеленген сурет. Өсу жолы бейнеленген сурет.
Қажетті құрал-жабжықтар: барлық бала санына жететіндей пиязды отырғызуға арналған топырақ салынған ыдыстар, пияз тұқымы, тұқым себуге арналған сәл үлкенірек топырақ салынған жәшікг, бос жәшік су, балалардың қолына киетін жұмыс қоғабы, алғашқы т.б.
Алдына ала жасалатын жұмыстар:көкөністерге байланысты әңгіме жүргізу.
Әдіс-тәсілдері:сөздік, көрнекілік, практикалық.
Оқу іс-әрекетінің кезеңдері
Педагогтің іс-әрекеті
Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық-
қозғаушылық
Тәрбиеші балаларды шаттық шеңберге шақырады.
Балалар шаттық шеңберін құрып, өздеріне таныс өлең жолдарын айтады.
Ұйымдастырушылық ізденістік
Миға шабуыл:
Балалар қазір жылдығң қай мезгілі?
-Көктем мезгілінде ауа-райы қандай болады?
Неше ай болады?
-Балалар, мен сендерге бір ғажайып қорапшаны ала келдім. Бұл қорапшаның ішінде бір зат бар. Сендер осы қорапшаның ішіндегінің атын тапсаңдар, біздің бүгінгі әңгімеміз соған байланысты болады. Ол не екен, кім таба алады?
Дымбілмес столдың астынан шығады.
Тәрбиеші балалар бұл кім екен?
Мен дымбілмеспін.
Сәлеметсің бек дымбілмес,сен үстелдің астында не істеп жүрсің?
Мен мына әдемі қорпшаны көріп қызығып кеттім менде білгім келіп тұр мұнда не бар екенін мен сіздер мен қалайыншы.
Балалар қалсын ба бізбен.
Қорапшада балалар бізге арналған сұрақтар жазылған, егер біз мына сұрақтарға жауап берсек сиқырлы қорпшамыз ашылады.Жұмбақ оқу
Ол жанды табиғатқа жатады.
-Оны адамдар көп пайдаланады.
Ол көкөністер тобына жатады. Оны шикідей де жеуге болады және тамаққа қосады.
Ол өзі бірнеше қабат киім киген.
Ол туралы мынандай жұмбақ та бар.
Ұрмай-соқпай жылатады,
Әркім бірақ ұнатады. Ол не?
Дымбілмес мен айтайыншы,айтайыншы.
Дымбілмес сен асықпа мүмкін балалар білетін шығар.
Әрине, ол –пияз. Ендеше біз бүгін пияз туралы әңгімелесеміз. Жұмбақта не үшін ұрмай-соқпай жылатады делінген?
Кәне, пияз туралы кім айтып береді?
Педагог балалардың жауаптарын пияздың бірнеше түрі бейнеленген суреттерді көрсетіп, қосымша сұрақтар қоя отырып толықтырады.
Пияздың түсі қандай болады екен. Суретке қараңдаршы.
-Жапырақтары қандай болады?
-Пияздың бірнеше түрі болады екен.
Мысалы, жыл сайын тамырланып өздегінен өсе беретін көпжылдық түрлері бар, олардың жер бетіндегі бөлігі тамаққа пайдаланады. Бұндай пияздар тұқым арқылы өседі. Сол сияқты көшете арқылы өсетін пияздар болады. -Пияз көкөніске жата ма, әлде жеміске жата ма?
-Ол бақшада өсе ме, әлде бақта өсе ме?
Дымбілмес маған ащы пияз керегі жоқ.
Пияз денсаулыққа өте пайдалы.Онда дәрумендер өте көп ол дәрумендерді біз өзіміз де отырғыза аламыз.
Дымбілмес балалармен сергіту сәтін өткізеді.Көкөністер туралы.
- -Пиязды өсіру үшін не керек?
-Дұрыс айтасыңдар кез-келген өсімдіктің өсуіне қажетті топырақ, су, жарық керек екен. Пияздың да басқа өсімдіктердегі сияқты тамыры, жапырағы болады.
-Кім айтады, пияздың қай жақ бөлігін топыраққа отырғызамыз, тамыры бар жағын ба, әлде жоғарғы жағын ба?
-Қазір біз пиязды отырғызамыз.
Балалар екі топқа бөлінеді. Балалар топырақ пиязқа кқректену үшін керек.Балалар топырақтарын күрекпен ыдысқа салады.Дымбәлмес қалай оңай екен пиязды отырғызу,балалар дұрыс салды ма дымбілмес сен асықпа бізге қарап ал.Тәрбиеші пиязды қалай отырғызу керектігін көрсетеді.Топырақ таза құрғақ болу керек. Енді топырақтын ортасын ашу крекпіз пиязды салғанда оның жан-жағыеа қарау керекпіз пияздын үші бар жағын топыраққа салу керекпіз.Сонда ғана пиязымыз өседі,үстінен кішкентай сабағы шыға бастайды.Балалар енді тағы не істеу керек?Енді балалар прияздарынды салыңдар.
Дымбілмес мені де үйретіңдерші балалар,тәрбиеші ең алдымен өзі көрсетіп алады.Дымбілмес пен балалар пиязды отырғызуға бастайды бөлек ыдысқа.
Дымбілмес сен енді пияздарымызға орын тауып қой.ол жер жылы таза құрғақ болу керек.
Дымбілмес;Балалар пиязымыз өсу үшін оны күту керек мен сендерге сызғыш сыйлаймын олардың биіктігін осы сызғышпен бақылап жүріңдер.Пияз өскесін седер оны қайшымен қиып алып тамаққа қосуға болады.
Дымбілмес қоштасады!
Ойыншық.
-Қарандаш т.б. заттардың атын айта бастайды.
-Гүл, шөп.
-Алма, алмұрт т.б.
-Сәбіз.
-Картоп.
-Орамжапырақ.
-Пияз.
Өйткені иязді қабыршағынан аршығанда, турағанда көзіңнен жас шығады.
Балалар пияз туралы білетіндерін айтады.
-Дәмді болу үшін қосады.
-Көкөніске жатады.
-Бақшада өседі.
Балалар тәжірибелеріне сүйеніп жауап береді.
-Топырақ, су, жарық, жылу керек.
-Тамыры бар жағын.
Балалар пиязды алып аударыстырып қарап, жасыл өскіні мен топыраққа отырғызатын жағын тауып алады.
-Тамырынан білеміз.
Балалар тәрбиешінің жасаған әрекетін қайталады.
Балалар жауап беруге тырысады.
Дәптерде берілген тапсырманы орындайды.
Суару керек
Рефлекциялық-түзетушілік
Педагог балалрдан бүгінгі жиыннан алған әсерлерін, көңіл күйлерін, немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды. Бүгінгі жиынның түйінді ойы немесе тақырыбы жайлы естеріне түсіріп сұрақтар қоя отырып пысықтайды.Бүгінгі сабақ несңмен қызықты болды?
Іс-әрекеттегі көңіл күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.
Қойылған сұрақтарға жайап беріп, ой бөліседі.
Пияз отырғыздық.
Күтілетін нәтиже:
Жаңғыртады: пияздың да басқа өсімдіктердегі сияқты тамыры, жапырағы болатындығын, олардың тұқым және көшет арқылы көбейетіндігін, бақшада өсетіндігін, көкқніс тобына жататындығын, өсуі үшін су, топырақ, жарықтың қажеттілігін.
Түсінеді: пияздың әртүрлі болатындығын, сортына қарай тәтті, жартылай ащы, болатындығын, пияздың тұрмыста, медецина қолданылуын, оларды өсіру үшін су, топырақ, жарық және күтім керектігін, бақшада өсетіндігін.
Қолданады: өсімдікті отырғызудың және себудің қарапайым түрін; күтіп-баптауды, пияды отырғызу барасында құралдарды ұқыпты пайдалануды.
Тәрбиеші:Бектемирова Ж.О