kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Семинар 2

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты: Балалардың  ойыншықтар туралы білімдерін толықтырып, тиянақтап, пысықтау.  Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс, анық, таза айта білуге 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Семинар 2»



СҚО. Петропавл қаласы. «Ивушка» балабақшасы МКҚК

Қазақ тілі мұғалімі: Гульбану Жанабаевна Қасенова

Ересектер тобында ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

Білім беру саласы: « Коммуникация, әлеуметтік орта, таным»

Ұйымдастырылғсн оқу қызмет түрі: қазақ тілі.

Тақырыбы: Менің сүйікті ойыншықтарым.

Мақсаты: Балалардың ойыншықтар туралы білімдерін толықтырып, тиянақтап, пысықтау. Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс, анық, таза айта білуге үйрету.

Дамытушылық: Балалардың сөздік қорларын, есте сақтау, ойлау, сөйлеу қабілеттерін, тірек сызбалар арқылы жұмбақтар, монолог құрастыра білуін дамыту.

Тәрбиелік: Балаларды мемлекеттік тілге деген қызығушылықтарын арттыру. Жалпы ойыншықтарға ұқыптылықпен, сүйіспеншілікпен қарай білуге тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар: Тірек сызбалар, тақырып бойынша суреттер, компьютерге түсірілген Жалмауыз кемпірдің бейнесі.

Әрекет

кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың

іс- әрекеті

Мотивация-

лық қозғау-шы


















Іздену ұйымдасты-рушылық












































































































Рефлексив-ті түзетушілік















Амандасу

шеңбер ұйымдас-тыру

















Сыйлық кезеңі.

Компью-терге түсірілген Жалмауыз кемпірдің бейнесі.










1.Тірек сызбалар арқылы сүйікті ойыншық-тарын сипаттау.












































2. Балалар-дың ойнап жүрген

суреттері.



























Сергіту сәті




3. Тірек сызбалар арқылы жұмбақ құрастыру.
















.










Балалар бүгін бізге көп қонақтар келген екен.

Қонақтармен амандасайық!

Ал енді шеңберге тұрып, көңіл-күйімізді көтерейік

Арайлып атты күн бүгін!

Шашып бізге шапағын!

Тілейміз сізге ақ таңның!

Қуанышын шаттығын!

Қайырлы таң!

Қайырлы күн!

Қуанышты күн бүгін!

Балалар көңіл-күйлерің қалай?

Жарайсыңдар, балалар!

  • Балалар, сендер ойнағанды ұнатасыңдар ма?

Сөреге жақындап, ойыншықтарды алып келе қойыңдар. (балалар шулай бастайды)

Балалар, не болды?

- Ойыншықтарың қайда?

- Бұны кім істегенін білемін, бұл Жалмауыз кемпірдің ісі.

- Ха- Ха – Ха.....

- Мен балалардың ойыншықтарын, күлгендерін, қуанғанын ұнатпаймын.

Сендер мен сияқты жауыз, жалмауыз боласыңдар.

- Ха- Ха – Ха.....


Менің білуімше, жақсылық жамандықты, тек қана ертегіде ғана жеңіп қоймай, біздің білімдерімізде Жалмауыз кемпірдің жаман қылықтарын жеңуге көместеседі.

- Ойыншықтарды қалай қайтарып аламыз, отырып ойланайық..

1). Өздеріңнің сүйікті ойыншықтарың туралы жақсылап, әңгімелеп берсеңдер. сөреде ойыншық пайда болады.

- Доптың түсі қандай?

- Доптың пішіні қандай?

- Допппен қалай ойнайсың?

- Жарайсың!


  • Шашы қандай ?

  • Түсі қандай?

  • Қуыршағың неден жасалған?


- Жарайсың!






  • Түсі қандай?

  • Қошақаның қандай?

  • Қошақан неден жасалған?


- Жарайсың!












- Айта ғой.

-Балалар, мен сендерге қызықты суреттер дайындап қойдым.

- Мұқият қарайықшы.

Балалар қандай ойыншықтармен ойнағанды ұнатады екен. Көрейік.

Не деген шу?

Не болып қалды? (Менде таң қаламын)

Мындада Жалмауыз кемпір болған екен.

- Не істейміз?

-Балаларға ойыншықтарын қайтарып беруге көмектесесіңдер ме?

Қараңдаршы, балалар!



-Суреттен кімді көріп тұрсыңдар?

- Атын кім деп қоямыз?

- Ұл бала немен ойнап жүр?

Жарайсыңдар!

Жақсылап сөйлем құрастырайық..








  • Ал, мына суреттен кімді көріп тұрсыңдар?

-Қыз баланың атын кім деп қоюға болады?

  • Қыз бала не істерін білмей тұр? Қандай ойыншықтармен ойнауға болады?

  • - Көмектесейікші. Әдемілеп сөйлем құрастырайық.

  • Жарайсыңдар!

Құмда балалар қандай ойыншықтармен ойнайды?

Балалар сендерге өте риза, ойыншықтарын қайтарып бердіңдер.






Іші толған бөлмемнің

Ойыншығым мол менің

Босқа тізіп қоймайық

Келе ғой, достар ойнайық.

  • Балалар жұмбақтарды жақсы көресіңдер ме?

- Өздерің құрастыра аласыңдар ма?

  • Мына тірек сызбаларды біз өткен сабақтарда қайталап өткенбіз.

Сондықтақтан тоқтамасақта болады.

Балалар конверттерді алып, ішіндегі суеттерден жұмбақ құрастырып, орындарына отырып, ойланады.

  • Кім дайын ?

  • ..... айта ғой.

  • Тағыда айтып шықшы.

  • ... Сен қалай ойлайсың?











Қонақтарымызда жұмбақ шешіп көрсін.
















Балалар біз Жалмауыз кемпірді жеңіп шықтық. Ойыншықтарымызды сөрелерге толтырдық.

Жарайсыңдар, балалар барлығыңда жақсы қатыстыңдар!

Құрметті қонақтарымызға ән сыйлайық.

Амандасады.

Сәлеметсіздер ме құрметті қонақтар!

Сіздерге зор денсаулық, мол бақыт, ашық аспан, сәттілік, қуаныш тілейміз.

«Жақсы, тамаша, керемет, өте жақсы!» деп бас бармақтарын көрсетеді.

Балалар көтеріңкі күйде, қимыл-қоғалыс жасап, бір-біріне сәлем береді.

Иә, ұнатамыз.





Сөреде ойыншықтар жоқ екен. Сөре бос. Ойыншықтар жоқ.

Таң қалады.






Әжем маған доп әперді.Оның түсі қызыл, көк жолағы бар. Ол домалақ, үлкен. Доп резинадан жасалған. Допты лақтырып ойнаймын, аяқпен теуіп ойнаймын.


Менің Менің қуыршағым бар.Оның аты – Лиза..Оның шашы ұзын, түсі қара, мөлдір қара көзді. Әдемі, көк көйлегі бар.Қуыршағым үлкен.Ол пластмассадан жасалған. Қуыршақты ұйықтатамын, киіндіремін, тамақ беремін



Менің қошақаным бар.Оның аты. «Аққоян»

Түсі қара, ақ жолақтары бар.Ол кішкентай, сүйкімді.Қошақаным жұмсақ, матадан жасалған.Мен қошақанмен ойнаймын., оны өте жақсы көремін.

Мен ән айтқым келеді.

«Қошақан» әнін орындап береді.


Таң қалады, бір-бірімен сөйлесіп, бармақтарымен көрсетеді.

Ойыншықтар жойылып кеткен.







Көмектесетіндерін айтады.




Ұл баланы көргенін айтады.Атпен, машинамен, пойызбен, трактормен, арбамен.....

Азамат арбамен ойнап жүр.

Самат тракторды сүйреп барады.

Сережа атпен ойнап жүр.



Қыз баланы көргенін айтады.




Атпен,

Қуыршақ, шар, аю, қоян,текше.....

Айжан қуыршақпен ойнайды. София аюмен ойнағанды ұнатады.

Аня қоянмен ойнап жүр.



Күрекпен, тырнауышпен, шелекпен, су құйғышпен......

Арман құмда күрекпен ойнап отыр.

Катя шелегін құмға толтырып алды. Никита тырнауышпен құмды тырмалап отыр.

Иә, жақсы көреміз.



Иә. Біз білеміз, құрастырғамыз






Басында мүйізі бар, бұғы емес.

Үстінде киізі бар, қой емес. Ол не?(сиыр).

Секіреді қоянша

Жүгіреді балаша.

Домалайды оңаша.

Ол не?(доп).

Құс сияқты, құс емес

Қанаты бар самғайды.

Ол не?(ұшақ).

Керемет тым, сақ құлақ,

Оған ұқсас жоқ құлақ.

Ол не? (қоян).

Пырылдар көкте ,инелік

Инелік емес, үйделік.

Олне?(тік ұшақ).


Сағат емес, бірақ уақытты айтады. Ол не?

(Әтеш).


Төртбұрышты, бірақ теледидар емес.

Көп білім аласың, бірақ кітап емес.Ол не? (компьютер)


Құсс емес, жүзеді,

Қанаты бар, ұшпайды.

Ол не? (балық)


Балалар жеңістеріне қуанып, риза болады.

Балалар қонақтармен қоштасады.



Күтілетін нәтиже:

Білуі: Үлкен, кішкентай, сүйкімді, әдемі, ойнап жүр, ойнағанды ұнатады, ойнаймын, қызыл, қара, ақ, жолақтар сөздерін білуі.

Меңгеруі: ойыншықтар туралы әңгімелеп айта алуы.

Қолдана алуы: тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, жұмбақтар құрастыра алуы.





























Әрекет кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың

іс- әрекеті

Мотивациялық

қозғаушы



















Іздену ұйымдастыру-шы












































































































Рефлексивті коррекциялау-шы















Амандасу,

шеңбер ұйымдастыру


















Сыйлық кезеңі.













































































Сергіту сәті




















.










Балалар бүгін бізге көп қонақтар келген екен.

Қонақтармен амандасайық!

Ал енді шеңберге тұрып, көңіл-күйімізді көтерейік

Арайлып атты күн бүгін!

Шашып бізге шапағын!

Тілейміз сізге ақ таңның!

Қуанышын шаттығын!

Қайырлы таң!

Қайырлы күн!

Қуанышты күн бүгін!

Балалар көңіл-күйлерің қалай?

Жарайсыңдар, балалар!

(Экраннан Жалмауыз кемпір пайда болады) Ха-Ха Мен балалардың күлгендерін, қуанышты болып жүргендерін ұнатпаймын. Мен ойыншықтарыңды жойып жіберемін. Ойнай алмайсыңдар. (компьютер сөнеді)

Балалар мен сендерге ойыншықтарды дайындап қойдым. (компьютерде гі ойыншықтар шкафының сөрелері бос болады)

- Балалар ойыншықтарың қайда, неге алып келмедіңдер?


Балалар, енді не істейміз? Мен бір жерден оқып едім, жақсылық жамандықты жеңеді.Жалмауыз кемпірді .......

- Көмектесесіңдер ме, балалар?































- Айта ғой.

-Балалар, мен сендерге қызықты суреттер дайындап қойдым.

Не болып қалды? (Менде таң қаламын)

-Көмектесеміз бе, балалар?

Қараңдаршы, балалар!



-Ұл бала немен ойнап жүр?

Жарайсыңдар!










Қыз бала не істерін білмей тұр? Жалмауыз кемпір ойыншықтарды ұрлап алып кетті.Что она может взять? Қандай ойыншықпен ойнауы мүмкін? ....Қыз баланың атын кім деп қоюға болады? Спросить ...


Жарайсыңдар!

Құмда балалар қандай ойыншықтармен ойнайды?

Чем можно играть в песочнице?

Балалар сендерге өте риза, ойыншықтарын қайтарып бердіңдер.






Іші толған бөлмемнің

Ойыншығым мол менің

Босқа тізіп қоймайық

Келе ғой, достар ойнайық.

  • Балалр сендер жұмбақтарды жақсы көресіңдер ме?

  • Жұмбақты ойдан шығарғанды ұнатасыңдар ма?

  • Үйренгілерің келе ме?

  • Бізге мына тірек сызбалар көмек көрсетеді. Нам помогут наши таблицы.

1 Загадку с детьми разобрать с детьми.

////////////////////////////////////////////////////////







Балалар конверттерді алып, орындарына отырып, ойланады.

  • Кім дайын ? Кот готов?


Дашу вижу по глазам, составила..










Қонақтарымызда жұмбақ шешеп көрсін.

Загадаем нашим гостям.








Балалар біз Жалмауыз кемпірді жеңіп шықтық. Ойыншықтарымызды сөрелерге толтырдық.

Жарайсыңдар, балалар барлығыңда жақсы қатыстыңдар!

Құрметті қонақтарымызға ән сыйлайық.

Амандасады.

Сәлеметсіздер ме құрметті қонақтар!

Сіздерге зор денсаулық, мол бақыт, ашық аспан, сәттілік, қуаныш тілейміз.

«Жақсы, тамаша, керемет, өте жақсы!» деп бас бармақтарын көрсетеді.

Балалар көтеріңкі күйде, қимыл-қоғалыс жасап, бір-біріне сәлем береді.


Таң қалады, бір-бірімен сөйлеседі, бармақтарымен көрсетеді.



Сөреде ойыншықтар жоқ екен.

Ойланады.



Иә, көмектесеміз.


Әжем маған доп әперді.Оның түсі қызыл, көк жолағы бар. Ол домалақ, үлкен. Доп резинадан жасалған. Допты лақтырып ойнаймын, аяқпен теуіп ойнаймын.


Менің Менің қуыршағым бар.Оның аты – Лиза.Оның шашы ұзын, түсі қара, мөлдір қара көзді. Әдемі, көк көйлегі бар.Қуыршағым үлкен.Ол пластмассадан жасалған. Қуыршақты ұйықтатамын, киіндіремін, тамақ беремін



Менің қошақаным бар.Оның аты....

Түсі қара, ақ жолақтары бар.Ол кішкентай, сүйкімді.Қошақаным жұмсақ, матадан жасалған.Мен қошақанмен ойнаймын., оны өте жақсы көремін.

Мен ән айтқым келеді.



Таң қалады, бір-бірімен сөйлесіп, бармақтарымен көрсетеді.

Ойыншықтар жойылып кеткен.

Көмектесетіндерін айтады.

Атпен, машинамен, пойызбен, трактормен, арбамен.....

Азамат арбамен ойнап жүр.

Самат тракторды сүйреп барады.

Сережа атпен ойнап жүр.


Қуыршақ, шар, аю, қоян,текше.....

Айжан қуыршақпен ойнайды. София аюмен ойнағанды ұнатады.

Аня қоянмен ойнап жүр.



Күрекпен, тырнауышпен, шелекпен, су құйғышпен......

Азамат құмда күрекпен ойнап отыр.

Таня шелегін құмға толтырып алды. Никита тырнауышпен тырмалап отыр.






Иә, жақсы көреміз.



Иә.

















Төртбұрышты, бірақ теледидар емес.

Көп білім аласың, бірақ кітап емес.Ол не? (компьютер)


Пырылдар көкте ,инелік

Инелік емес, үй делік

Ол не? (тік ұшақ)











Балалар жеңістеріне қуанып, риза болады.

Балалар қонақтармен қоштасады.






















































Күтілетін нәтиже:

Білуі: Отан, Қазақстан, Елбасы, елорда, ту, елтаңба, гимн, кең-байтақ, бейбітшілік, байлық сөздерін білуі.

Меңгеруі: Қазақстан – біздің отанымыз, туған жеріміз, еліміз екенін біліп, қойылған сұрақтарға дұрыс, толық, анық жауап бере алуы.

Қолдана алуы: Отанына, туған жеріне, еліне сүйіспешілікпен қарай алуы. Картадан еліміздегі қалалардың аттарын тауып, көрсете алады. Суреттерге қарап, өз еркімен сөйлем құрастырып, әңгімелеп қолдана алуы.

Аяғы бар жүрмейді,

Аузы бар күлмейді.

Айнымайды бөпемнен,

Тек сөйлеуді білмейді.

  • Ол не?


Суға салса батпайды,

Түскен жерде жатпайды.

- Ол не?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Семинар 2

Автор: Касенова Гульбану Жанабаевна

Дата: 14.05.2017

Номер свидетельства: 415220
