kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ тақырыбы: "Үй жануарлары"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: « Үй жануарлары»

Мақсаты :

Білімділігі:        балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту,тереңдету.Адамзатқа      тігізетін пайдасы туралы,олардың алынатын өнімдер жайлы мағлұмат беру.

Дамытушылығы:    тіл байлықтарын,ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбіелігі:  уй жануарларын қорғауға,оларға қамқорлық жасауға,еңбексүйгіштікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер: ойын ойнау,суреттер,әңгіме,жұмбақтар,сұрақ-жауап,топтастыру

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Көрнекілігі: төрт түліктің,төлдерінің суреттері,тыйым сөздер,сандық.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.-Үй жануарларына, үй құстарына не жатады? (буклет көрсету)

 2.Қызылушығын ояту.

 Жұмбақтар

 Қойдын пайдасы- Біз қойды сойып етін жейміз. жүнінен көрпе жасайды, терісінен тон жасайды.

Түйенің пайдасы:

- Түйемен жүк тасиды. Бұрын адамдар түйемен көшкен. Түйенің сүті шұбат деп аталады. Өзге жануарлардан ерекшелігі шөлге, аштыққа төзімді.

Ешкінің пайдасы:    - Ешкінің түбіті, терісі, сүті, еті өте пайдалы. Ертеректе ешкі терісінен сусын құятын ыдыс жасалған, оны « мес »деп атаған.

Жылқының пайдасы:   - Жылқының мінеміз. Бәйгеге шабамыз. Жылқының еті өте дәмді, қазы-қарта, қымыз аламыз. Қымыз денсаулыққа өте пайдалы.

Сиырдың пайдасы:Сиырды сауамыз. Сойып етін жейміз. Сиырдың сүтінен жасалатын ұлттық тағамдар өте көп.

      3.  Тірек-сызба

                                                                    Сиырдың пайдасы:  (сиырдың суреті)

               Сүт                                     Құрт                             Май                                   Айран

                                                                       Ірімшік

4. Тыныштық сәті:

- Көзімізді жұмып қөз алдымызға өрістегі төрт түлік малды елестетейік. Таңертең жайлауда қой, сиыр, жылқылар жайылып жүр. Айнала тып – тыныш алыстан қозының маңырағаны, бұзаудың мөңірегені, құлыншақтардың дауысы естіліп қояды. Сол сәтте төлдердің енелерді жан – жағына қарайды, бірақ төлдері көрінбейді. Кешкілік өрістен ауылға қайтады.(көзімізді ашамыз). Көз алдарыңа қандай жануарларды елестетіңдер?

5.Сергіту сәті:     (музыканың сүйемелдеуімен қимылдар жасайды)

                                 Тіктеп титтей құлағын, ботам былай жүреді.

                                 Сыртылдатып тұяғын, бұзау оған ереді.

                                 Алға созып мойнын, ойнақтайды ботақан,

                                 Көкке қарай мұрынын шүйіреді бұзауқан.

6. Венн диаграмма: «Жабайы және үй жануарлары»

                         Үй жануарлары            Жабайы аңдар

Сиыр

Қой

Ешкі

Жылқы

Түйе

Түлкі

Қоян

Аю

Қасқыр

Тиін

7. Жаңылтпаш:  - Түйе маған шұбат берді.

                                 Шұбат маған қуат берді.

8. «Екі лақ» ертегісін оқып беру.   (Сұрақ – жауап)

9. Рөлдерге ойнату

10. Дидактикалық ойын: «Үй жануарлары»

11. Қорытынды:

а).  Үй жануарларына не жатады?

ә).  Неге үй жануарлары деп атаймыз?

б).  Үй жануарларынан біз не аламыз?

        Мадақтау. Бағалау.                                                               

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ тақырыбы: "Үй жануарлары"»

Тіл дамыту

Тақырыбы: « Үй жануарлары»


Мақсаты :

Білімділігі: балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту,тереңдету.Адамзатқа тігізетін пайдасы туралы,олардың алынатын өнімдер жайлы мағлұмат беру.

Дамытушылығы: тіл байлықтарын,ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбіелігі: уй жануарларын қорғауға,оларға қамқорлық жасауға,еңбексүйгіштікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Әдіс-тәсілдер: ойын ойнау,суреттер,әңгіме,жұмбақтар,сұрақ-жауап,топтастыру


Сабақтың түрі: аралас сабақ.


Көрнекілігі: төрт түліктің,төлдерінің суреттері,тыйым сөздер,сандық.


Сабақтың барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі.-Үй жануарларына, үй құстарына не жатады? (буклет көрсету)


2.Қызылушығын ояту.

Жұмбақтар

Қойдын пайдасы- Біз қойды сойып етін жейміз. жүнінен көрпе жасайды , терісінен тон жасайды .

Түйенің пайдасы:

- Түйемен жүк тасиды. Бұрын адамдар түйемен көшкен. Түйенің сүті шұбат деп аталады. Өзге жануарлардан ерекшелігі шөлге, аштыққа төзімді.

Ешкінің пайдасы: - Ешкінің түбіті, терісі, сүті, еті өте пайдалы. Ертеректе ешкі терісінен сусын құятын ыдыс жасалған, оны « мес »деп атаған.

Жылқының пайдасы: - Жылқының мінеміз. Бәйгеге шабамыз. Жылқының еті өте дәмді, қазы-қарта, қымыз аламыз. Қымыз денсаулыққа өте пайдалы.

Сиырдың пайдасы:Сиырды сауамыз. Сойып етін жейміз. Сиырдың сүтінен жасалатын ұлттық тағамдар өте көп.


3. Тірек-сызба


Сиырдың пайдасы: (сиырдың суреті)



Сүт Құрт Май Айран


Ірімшік

4. Тыныштық сәті:

- Көзімізді жұмып қөз алдымызға өрістегі төрт түлік малды елестетейік. Таңертең жайлауда қой, сиыр, жылқылар жайылып жүр. Айнала тып – тыныш алыстан қозының маңырағаны, бұзаудың мөңірегені, құлыншақтардың дауысы естіліп қояды. Сол сәтте төлдердің енелерді жан – жағына қарайды, бірақ төлдері көрінбейді. Кешкілік өрістен ауылға қайтады.(көзімізді ашамыз). Көз алдарыңа қандай жануарларды елестетіңдер?


5.Сергіту сәті: (музыканың сүйемелдеуімен қимылдар жасайды)

Тіктеп титтей құлағын, ботам былай жүреді.

Сыртылдатып тұяғын, бұзау оған ереді.

Алға созып мойнын, ойнақтайды ботақан,

Көкке қарай мұрынын шүйіреді бұзауқан.


6. Венн диаграмма: «Жабайы және үй жануарлары»


Үй жануарлары Жабайы аңдар


Сиыр

Қой

Ешкі

Жылқы

Түйе



Түлкі

Қоян

Аю

Қасқыр

Тиін











7. Жаңылтпаш: - Түйе маған шұбат берді.

Шұбат маған қуат берді.


8. «Екі лақ» ертегісін оқып беру. (Сұрақ – жауап)


9. Рөлдерге ойнату


10. Дидактикалық ойын: «Үй жануарлары»


11. Қорытынды:

а). Үй жануарларына не жатады?

ә). Неге үй жануарлары деп атаймыз?

б). Үй жануарларынан біз не аламыз?

Мадақтау. Бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Сабақ тақырыбы: "Үй жануарлары"

Автор: Звонова Наталья Генадиевна

Дата: 05.12.2016

Номер свидетельства: 365881
