С дыбысы мен оның әріп таңбасы туралы түсінік беру. С дыбысын сөз ішінен таба білу, дауыссыз дыбыс екенін түсіндіру.C дыбысына мысалдар ойлату арқылы сөздік қорларын молайту. Дидактикалық ойындарды ойнатып, баланың ойлау қабілетін, қиялдарын, зейіндерін дамыту
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«С дыбысы мен әріпі»
Күні:
Сыныбы: 0 «Б»
Пәні: Сауат ашу және жазу
Сабақтың тақырыбы: С с дыбысы мен әрпі Сабақтың мақсаты: Сс дыбысы мен оның әріп таңбасы туралы түсінік беру. С дыбысын сөз ішінен таба білу, дауыссыз дыбыс екенін түсіндіру. С дыбысына мысалдар ойлату арқылы сөздік қорларын молайту. Дидактикалық ойындарды ойнатып, баланың ойлау қабілетін, қиялдарын, зейіндерін дамыту. Әдемі - көркем жазуға қолдарын жаттықтыру. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, оқулық, дәптер, киіз үйдің суреті. Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: «Сәлемдесу» Сәлем бердік, Ашық аспан!
Сәлем бердік, Алтын күн! Сәлем бердік, Жер - ана!
Сәлем бердік, баршаңа!
Балалар шаттық шеңберінде бір-біріне жағымды тілек білдіріп, жарқын көңіл-күй, достық сезімін сыйлайды.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау.
- Балалар, өткен сабағымызда қандай дыбыспен танысып едік? (Бб) - Ол қандай дыбыс? (Дауыссыз)
- Дауыссыз дыбысты қандай белгімен белгілейді? (Көк белгімен)
- Сөздің қандай бөлігінде кездеседі? (Басында және ортасында) - Басында келетін сөз ойлайық. (Балта, бала, балапан, бақа, балға, бота) - Ортасында келетін сөз ойлайық. (таба, сабын, қарбыз, арба, дорба, жаңбыр)
IІІ. Жаңа сабақ. - Балалар қазір жылдың қай мезгілі? (Қыс)
- Аптаның қай күні? (Дүйсенбі).
- Аптаның алғашқы күнінде бүгін біз С дыбысымен танысамыз.
С дыбысы айтылған кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреле отырып белгілі кедергі арқылы шуылдап шығады.
С дыбысы дауыссыз дыбыс, көк текшемен боялады.
С дыбысы сөздің басында, ортасында және аяғында да кездеседі.
Дидактикалық ойын. Өткен әріптермен және С әрпінен басталатын сөзжұмбақты сурет арқылы шешу, оларға сөйлем құрау.
Тіл ұстарту жаттығуы.
Са-са-са
Ызыңдайды маса
Сергіту сәті:
Би билегім келеді,
Бірақ қалай бастаймын
Бір оңға, бір солға
Өз өзімді айналам
Бас аяқты топ – топ – топ
Шапалақта хоп – хоп – хоп
****
Бір, екі, үш Бойға жинап күш
Қолға қалам аламыз Әдемі етіп жазамыз.
Дәптермен жұмыс "С" әрпін жазу. Ауада жазу, тақтаға жазып көрсету . Арнайы дәптерге "С" әрпінің үлкен және кіші әрпін жаздыру.
Мақсаты: С с әрпінің жазба таңбасын үлгідегідей етіп бастыру, жазуға үйрету. Қол қимыл - қозғалысын дамыту.
Тақтамен жұмыс.
Тақтада ілінген қызыл және көк киіз үйге осы уақытқа дейін өткен әріптерді ішінен дауыстыларды қызыл киіз үйге, дауыссыздарды көк киіз үйге орналастыру қажет. (дауысты – А, О. дауыссыз – Т, П, Н, Ғ, Р, Л, Ш, Й, Қ, Д, М, Б, С. У – дауысты, кейде дауыссыз дыбыс)
VI. Қорытындылау.Сұрақ-жауап арқылы.
- Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
- С дыбысы қандай дыбыс?
- С дыбысы кездесетін қандай сөздер білеміз?
- Дұрыс айтасыңдар. (сабақта жақсы қатысып, белсенділік танытқан балаларға житон беру арқылы мадақтау). Сонымен балалар біздің бүгінгі сауат ашу сабағымыз аяқталды.