kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ою өрнектер сыр шертеді

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақтың ұлттық ою өрнектері жайлы оқу қызметі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ою өрнектер сыр шертеді»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің жоспары


Білім беру саласы: Шығармашылық.

Бөлімі: Сурет салу.

Тақырыбы: ою-өрнектер сыр шертеді.

Мақсаты: Балаларды ою-өрнектермен таныстыру. өрнекті кілемшені қазақтың ою-өрнек элементтерімен әшекейлей білуге үйрету. Кілемшені «Қой ізі» және «ирексу» өрнегімен әшекейлеуді үйрету. Бояуды дұрыс пайдалана білуге, әсемдікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Қолданылатын көнекілік құралдар: демонстрациялық материалдар.

Қажетті құрал-жабдықтар: сурет дәптері, бояулар, қылқалам, картоптан жасалған сұлба.

Іс -әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың

іс-әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Тәрбиеші балалардың назарын үлкен жайлаудың суретіне аударады. Жайлау өмірі жайында түсіндіріп, малдар жайлы, олардың төлдері туралы әңгімелейді. Олардың қалай дыбыстайтынын, таудан ағып жатқан өзеннің шуылын үнтаспадан тыңдатады. Қазақтың ою-өрнектері, олардың түрлері жайлы әңгімелеп, түсіндіреді. Бүгін осындай ою-өрнектер элементтерінің бірі «ирексу» және «қой ізі» өрнектерін салып үйренетіндерін айтады.

Сөздік жұмыс жүргізеді.

Табиғат көрінісін, жайлаудың бейнесін тамашалап, олар туралы өз ойларын әңгімелеп айтады. Төрт түлік малдың қалай дыбыстайтынын салып көреді. Қазақ ою-өрнекрерінің түрлерін қайталап айтады.


«Қой ізі», «ирексу» сөздерін жаңғырық әдісімен айтады.

Ұйымдастырушылық-ізденістік



Тәрбиеші балаларға кілемшенің дайын суреті салынған дәптерлер таратады. Белгілі бір түске боялған жолақшаға «қой ізі»мен «ирексу» өрнегін қалай салудың жолдарын түсіндіреді.

Алдын ала дайындалып езілген қоңыр түсті бояуға қатырмақағаздан жасалған сұлбаны (қой ізінің бейнесі) батырып, жолақшаның төрт бұрышына оның бейнесін түсіруді өзі жасап көрсетеді. Қылқаламның ұшымен жолақшаның ортасына «ирексу» өрнегін қалай сызу керектігін түсіндіреді. Бұдан кейін балалар тапсырманы орындауға кіріседі.

Сергіту сәті:

Ал, балалар, тұрайық,

Ою-өрнек сызайық.

«Түйетабан», «ботакөз»,

«Қой ізі» мен «қос мүйіз»,

«Бүршік» пен «гүл» әдемі,

Ою-өрнек әлемі.

Қылқаламды алайық,

Сәнді өрнек салайық.

Балаларға дайын үлгілерді таратады. Қатырмақағаздан жасалған сұлбаны дайын бояуға батырып, үлгідегі жолақшаның төрт бұрышына сұлбаның бейнесін түсіреді.





Өлең сөздеріне сәйкес қимылдар жасайды


Рефлекциялық - түзетушілік


Дайын болған жұмыстарға талдау жасап, сәтті шыққан жұмыстар мадақталады.

Тәрбиеші балалармен бірге тыныс алу жаттығуларын жасайды.

Балалар өздері жасаған жұмысты талдап, ұнаған суреттерін айтады. Тыныс алу жаттығуларын екі-үш рет қайталайды.

Күтілетін нәтиже:

Біледі: қазақтың ұлттық ою-өрнектерін.

Игереді: «ирексу», «қой ізі» ою-өрнек элементтерін.

Меңгереді: қылқаламмен ирек сызықты түсіруді, біркелкі бояуды.


















































«Ұлттық тағамдар»

Білім беру саласы: Коммуникация.

Бөлімі: Сөйлеуді дамыту.

Сабақтың тақырыбы: «Ұлттық тағамдар»
Сабақтың мақсаты:

Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшелігі мен құндылығын, қазақ халқының қонақжай дәстүрін құрметтеу, тағамдардың жасалу жолдарына түсініктер беру.
Тәрбиелігі: Жаңашылдыққа, әдемілікке, тіл мәдениетіне жаңа заман талабына сай тәрбиелеу.
Дамытушылығы: Балалардың шығармашылығын, , ұйымдастырушылық қабілетін дамыту.
Сабақтың әдісі: іздену, салыстыру, сараптау, талдау, әңгімелеу, сұрақ - жауап.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, мақал - мәтелдер, тағам түрлері, слайдтар.
Сабақ барысы.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Сабаққа әзірлігін тексеру.
3. Кіріспе әңгіме
Балаларды 2 топқа бөліп, сабақ оқу қызметімен таныстыру.
Сабағымыз 4 кезеңнен тұрады.
1. «Бой сергіту»
2. Бұл қандай тағам?
3. Мақал – мәтелдер.
4.«Менің сүйікті тағамым»
- Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Қазақтың ұлттық тағамдары.
Қай халықтың болмасын дастарқаны, сол халықтың тұрмыс салтына, әдет - ғұрпына, тіршілік тынысына орай қалыптасары белгілі. Ғасырлар бойы көшпелі тұрмыс кешкендіктен болар қазақ халқының тағамдары өзге жұрттан өзгешелеу. Оның негізгісі: ет, сүт, қымыз, сары май, құрт, ірімшік секілді өңкей малдан алынатын өнім түрлері.
Қазақ халқы қонақжай, бар тәуірін қонаққа деп сақтаған. Екі - үш қонақ көрпесі, екі - үш қойы тұрмаған шаңырақты қазақ тақыр кедей санаған. Ал бар бола тұра қонаққа қадір құрмет көрсетпеген кісіні «шық бермес шығайбай» атандырған.
Иә қонақжайлылық, мейманды қабылдау, қонақасының жай - жапсарын жетік білу ата - бабамыздан қалған аса қастерлі салтымыз, дәстүріміз.
2. Өз ойларымен бөлісу.
1. Еттен жасалатын тағамдарды таңдап алыңдар.
2. Сүттен жасалатын тағамдарды таңдап алыңдар.
3. Ұннан жасалатын тағамдарды таңдап алыңдар.
1.«Бой сергіту»
Әр командаға 6 сұрақтан құралған карочка беріледі, кейін әрқайсысы жауап береді.
Ет тағамдары командасы.
1. Қазақтың ұлттық тағамдарын ата? (Шұжық,бесбармақ,қазы,қарта т.б.)
2. Қазақтың басты ұлттық тағамы не?(ет)
3. Қымыз ненің сүті?(биенің сүті)
4. Сүт тағамдарын ата?(шұбат, айран, қымыз)
Сусындар командасы.
1. Айран ненің сүтінен жасалады? (сиыр сүтінен)
2. Қазы, қарта, жая ненің еті? (жылқы еті)
3. Бесбармаққа ненің етін салады? (жылқы, сиыр, қой, түйе етін)
4. Құрт неден жасалады? (сүттен)

2. Бұл қандай тағам?
1. Қаймағы алынған немесе алынбай пісірілген сүтке азырақ су қосып ұйытылады. Ол - жеңіл және сусындық тағам. /Айран./
2. Кез келген малдың етінен жасала береді, өкпе - бауыр қосып жасайды. Түрлері көп: соғым, өкпе - бауыр, қарын/ Қуырдақ./
3. Шай дастарханының басты асы. Ең жоғары сапалы ұннан май, ашытқы қосып жасалады. Әр түрлі пішінде, үш - төрт бұрышты, сопақша, домалақ болады. Түрлері көп. Мысалы: бармақ, жол, ақ, той т. б. /Бауырсақ./
4. Сүттен жасалған ұлттық тағам. Мағынасы да құрғатылған, кептірілген сүт деген мағынаны береді. Пісіліп майы алынған айранды қайнатып кенеп дорбада сүзіп алып тұздап өреде кептіріп сақтайтын тағам түрі. /Құрт/
5. Аса кәделі дастарқан дәмі. Ол қыста қатпайтын, жазда бұзылмайтын өте дәмді тағам.. Оған құмшекер, ұнтақталған ірімшік, мүйіз салып араластырады. /Жент/
3. Мақал - мәтелдер.
Досыңның үйінде, су берсе де ішіп кет
Ынтымақты үйдің асы тәтті.
Ат – адамның қанаты, ас - адамның қуаты
Ас үстінен аттама, астан үлкен емессің.
Ас тұрған жерде ауру тұрмайды.
Ас - иесімен тәтті
Алтын, күміс - тас екен, арпа, бидай - ас екен.
4.«Менің сүйікті ұлттық тағамым» атты тақырыпқа, тағамының дайындау тәсілін аитып беруі қажет.
Күтілетін нәтиже:

Біледі: қазақтың ұлттық тағамдарын.

Игереді: тағамдардың неден жасалатынын.

Меңгереді: ұлттық тағамдарының түрлерін.













































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ою өрнектер сыр шертеді

Автор: Ибраимова Гүлшат Қабылжанқызы

Дата: 05.02.2020

Номер свидетельства: 538491
