kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мектеп жасына дейінгі балалардың еңбек тәрбиесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту мамандығы бойынша Мектепке дейінгі педагогика пәнінен "Еңбек тәрбиесі" тақырыбы бойынша ашық сабақ ҚМЖ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мектеп жасына дейінгі балалардың еңбек тәрбиесі»

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Мектепке дейінгі педагогика

Тобы: 3МДТ-15 б/б

«Каспий» педагогика және салалық технологиялар колледжі

Оқытушының аты-жөні: Хайруллаева А.Б.



Сабақтың тақырыбы

Еңбек тәрбиесі

Сабақ мақсаттары

1. Білім алушылардың мектеп жасына дейінгі балаларға еңбек тәрбиесінің мақсаты мен міндеттері және ерекшеліктері туралы білім, дағдыларын кеңейту, пысықтау, мектеп жасына дейінгі балалардың даму ерекшеліктерін айқындап, мектепке дейінгі кезеңдегі балалардың даму мазмұнын ашу, меңгерту.

2. Қалыптасып келе жатқан жеке тұлғаға шығармашылық тапсырмалар бере отырып, білім алушының ой-өрісін, танымдық қабілеттерін, сөйлеу мәдениетін жетілдіріп, оны жан-жақты үйлесімді етіп дамыту.

3. Білім алушыларды ұйымшылдыққа, ұжымның намысын қорғауға, сыйластыққа, тапқырыққа, өзара жақсы қарым-қатынастағы көңіл-күйге, алғырлыққа тәрбиелеу және өмірде тиімді пайдалана білу.

Бағалау критерийлері

Еңбек тәрбиесінің мақсаты, міндеттері және ерекшеліктерімен танысады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану, меңгеру

Сөздік қор

Іскерлік, дағды, дербестік,

Құндылықтарды дарыту

Топпен жұмыс істеу және өз көзқарасын білдіру, басқа адамдардың пікірін құрметтеу.

Пәнаралық байланыстар

жалпы психология, мектепке дейінгі педагогика, мектепке дейінгі психология, жас ерекшелік педагогикасы,жас ерекшелік психологиясы, анатомия, физиология

Алдынғы меңгерілген білім

Педагогикалық жағдаяттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс – әрекет



Ресурстар



Ұйымдастыру кезеңі

Фишбоун әдісі

Сұрақтар:

  1. Ситуация дегеніміз не?

  2. Неміс философы К.Ясперс жағдаяттарды нешеге жіктеді?

  3. Жағдаят бұл құндылықтар жиынтығы деген ғалымдар - ?

  4. Баланың әлеуметтік ортадағы даму жағдаяттарын екі түрлі бағытта көрсеткен орыс психологы- ?

Педагогикалық ситуациялар

1 топ: Балабақшаға таңертең келген Қанат терезе алдында тұрған гүлді көтеріп басқа жерге қоймақшы болып оны құлатып, сындырып алады. Ол қобалжып, тәрбиешіге болған жағдайды айтып берді. Тәрбиеші мұқият тыңдап алып, былай дейді: «Жақсы, Қанат, сен бүлдіріп алып айтып бердің. Қазір біз оны екі қызбен бірге ретке кетіреміз». Тәрбиеші баланың қылығына басқа балалардың назарын аударып, өзі кінәсін мойындағанын айтып берді.

Сұрақ: Педагогтың тәрбиелік тәсіліне баға беріңіз. Құрбыларының ортасында Қанаттың қылығын мадақтау арқылы тәрбиеші не мақсат көздеді.

2 топ: Айгүл балабақшаға екі күн ғана келді. Тамақтануға отырған кезде Айгүл тек қана компотты ішетінін айтты. Тәрбиеші онымен келісті, бірақ қыз өзі алып келген қуыршағын тамақтандыруды ұсынады. «Қуыршағым кеспе ішпейді. Ол да компотты жақсы көреді», - деді. Педагог не істеу керек?

Ұсыныс: Айгүлді өз еркімен қалдыру, кешке ата-анасымен сөйлесу.

Айгүлді қызықтыру мақсатымен басқа балалардың тамақтанғанын көрсетеді. Ауырып қалмас үшін тамақ ішу керектігіне көзін жеткізеді.

3 топ: Үш жасар Марал серуенге шығуға өзі киіне бастады. Бірақ, жейдесін, колготкиін айналдырып кигенше басқа балалардан қалып қойды.

Не істеу керек?

Ұсыныс: Маралға тез киінуге көмектесу. Өзі киінгенше күте тұру. Топта күтушімен қалдыру. Сіздің ұсынысыңыз?

Интерактивті тақта, ситуациялық сұрақтар

Негізгі кезең

Еңбек тәрбиесі



  1. Purpose of labour education

  2. The task of labour education

  3. Features labour education

Білімгерлерлер келесі тақтадан әріптерді таңдап алып, сөз құрастырады.

Жоспарды 3 топ ағылшыншадан қазақшаға аударып, жоспарын да өздері табады.

ЖОСПАРЫ:

  1. Еңбек тәрбиесінің мақсаты

  2. Еңбек тәрбиесінің міндеті

  3. Еңбек тәрбиесінің ерекшеліктері

Интерактивті тақта, слайд, сөздіктер

Ж.Қараевтың деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы бойынша деңейлік тапсырмалар

№1



Оқушылық деңгей «Ғажайып үштік»

(15 минут)

1-деңгей:

3-топқа үш түрлі тапсырма беріледі.

Мектеп жасына дейінгі балаларды еңбекке тәрбиелеудің маңызы.

1-топқа Эссе жазу

2-топқа «Кластер» әдісі

3-топқа «Кубизм»

Қажетті құралдар: ақ қағаз, қалам, журналдар, кубик



№2

2-деңгей: (Kahoot.it ойыны)

Алгоритмдік деңгей «Тест жұмысы» (5 минут)

Студенттер тақырыпқа байланысты жеке тест жұмысын орындайды.

Карточкалар

№3

3-деңгей: Эврестикалық деңгей «Стикердегі диалог». (4 минут)

Әр топтағы студенттерге стикерлер таратылады, стикерлердегі сұраққа жауаптар төңірегінде топтастырады.

1 сұрақ: Балалар еңбек арқылы өзіне-өзі қызмет етуге, шаруашылық-қызметіне т.б. арқылы неге үйренеді

Жауап: өзіне қажетті түрлі дағдылар мен іскерлікке үйренеді, қиыншылықтарды жеңе білуге т.б.

2 сұрақ: Ұжымдық еңбекте тәрбиелеуді ерекше бағалаған педагог?

Жауап: А.С.Макаренко

3.Сұрақ: Балалар еңбегенің ерекшелігі қандай?

Жауап: Мектепке дейінгіт ұйымдағы балалар еңбегі ойынме байланысты, ол әр түрлі нысанда көрінеді.

4.Сұрақ: Еңбек тәрбиесінің міндетін атаңыз?

Жауап: Ересектер еңбегімен таныстыру т.б.

5.сұрақ: Балаларды ересектер еңбегімен таныстырғанда қандай ұстанымнан бастайды?

Жауап: «Жақыннан жыраққа»



Қорытынды кезең



Шарттары

Тапсырма


Түсінік, саралау, мысалдар

Білім

Жаңадан қандай білім алдың?


Түсінік, ұғу

Берілген білімді түсіндің бе? Немен дәлелдейсің?


Қолдану

Алған біліміңді неге қолданар едің?


Жұмбақ

Нені ұға алмадың, жете түсінбедің, соны сарала.


Білімгерлердің ой-пікірлері арқылы сабақтың өткен дейгейін анықтауға болады. Сонымен қатар кестедегі мәліметтер арқылы білімгерлердің сабақ барысында жете түсінбеген мәліметтері болса, келесі сабақта қайта қаралады.



Кестені толтыру

Әр топтың жинаған ұпайы шығару

Критерий бойынша бағалау бетшелерін толтырғанын оқыту







Студенттің аты-жөні






Үй жұмысын тексеру нәтижесі

Сабақтағы білім нәтижесі

Қорытынды нәтижесі ұпай







Бағасы

Фишбоун бірін-бірі бақылау жұмысы

Жаңа тақырыптың мазмұнын табу

1-деңгей

«Ғажайып үштік»

2-деңгей Тест жұмысы

3-деңгей

Стикерлердегі диалог













Таратпа бланкалар

Үйге тапсырма

  • Еңбек тәрбиесінің мазмұнын талдау

Дәптер, қалам






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Мектеп жасына дейінгі балалардың еңбек тәрбиесі

Автор: Хайруллаева Алия Базарбаевна

Дата: 07.02.2018

Номер свидетельства: 455332
