Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 0.1.3.1 Лексикалық тақырыптар бойынша жиі қайталанатын сөздердің мағынасын түсіну 0.2.1.1 Лексикалық тақырыптар бойынша сөйлеу барысында жаңа сөздерді қолдану 0.4.1.1 Тыңдалған мәтіндегі ақпараттың мазмұнын сурет, сызбанұсқа, белгілер арқылы жеткізу 0.5.1.2 Сөйлеу барысында жіктік жалғауын педагогтің көмегі/үлгісі бойынша қолдану |
Сабақ мақсаттары | Барлық тәрбиеленушілер: Сөйлеу барысында лексикалық тақырып бойынша жаңа сөздерді қолдана алады.«Сен неше жастасың?» сұрағын түсінеді, сұраққа мұғалімнің көмегімен жауап бере алады. тәрбиеленушілердің басым бөлігі: Сөйлеу барысында жіктік жалғауын мұғалімнің көмегі/ үлгісі бойынша қолдана алады. Тақырыпқа қатысты сөйлеу/сөйлесу үлгісін түсінеді, сол үлгі бойынша сөйлесе алады. Кейбір тәрбиеленушілер: ҰОҚ-да үйренген сөйлеу/сөйлесу үлгілерін өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады, өз пікірін білдіре алады. |
ҰОҚ барысы ҰОҚ кезеңдері ҰОҚ ортасы ҰОҚ соңы (26–30 минут) | (ПК) Тәрбиеленушілердің ҰОҚ-ға дайындығын тексеру. ҰОҚ басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. ҰОҚ мақсатымен таныстыру. (пК,Ұ) Әліппе-дәптермен жұмыс 1-тапсырмада педагог тәрбиеленушілердің назарын суреттегі екінші баланың қолындағы шарға аударады. Баланың қолында неше шар бар екенін сұрау арқылы сандарды қайталатады, ал түсін сұрау арқылы түстерді еске түсіреді. Осыдан кейін балалардың назарын тапсырмада берілген сөйлесу үлгісіне аударады. Тәрбиеленушілерді өзінің жасын айта алуға байланысты сөйлесу үлгісімен таныстырады, берілген үлгіні тыңдату, қайталату жұмыстары жүргізіледі. Алғашқыда балалар педагогтің сұрағына жауап бере алуды үйренеді. Содан кейін ғана диалогті балалар арасында жүргізуге болады. ҰОҚ-дағы ең басты мақсат – балалардың берілген сұраққа жауап бере алуы. (ПК, Ұ) 2-тапсырмада педагог балаларға келесі тапсырмада үйренетін жаңылтпашқа дайындық жұмысын жүргізеді. Балаларға сурет бойынша көп сөзі түсіндіріледі. Тапсырмада берілген үлгі бойынша доптың орнына текше, алма, қарындаш, кітап, қалам сөздерін қолдануға болады. (ПК,Ұ) 3-тапсырмада педагог балаларды жаңылтпашпен таныстырады, мазмұнын түсіндіреді. Ол үшін жаңылтпаш мазмұнына сәйкес төрт суретті (шарлардың суреті) пайдалануға болады. Суреттер бойынша жаңылтпашты тыңдату, қайталату жұмыстары жүргізіледі. Содан кейін педагог балаларға төрт шардың суретін бастырып шығуды тапсырады, сол арқылы сандарды қайталатады, ал шарларды жаңылтпашта айтылған түстерге бояту арқылы түстер қайталанады. Балалар өздерінің қалауы бойынша екі шарды көк түске бояйды (екі шарды боямайды), содан кейін шарлардың түсін айтады. Мысалы: көк шар, ақ шар, көк шар, ақ шар. (Ұ) 4-тапсырмада балалар негізгі диалогті тағы бір қайталайды, педагогтің сұрағына әр бала жауап береді. Содан кейін суретте берілген орынға өзінің жасына сәйкес шардың суретін салады. Мәселен, алты жас та болса, алты шардың суретін салуы керек. Содан кейін оларды бояту арқылы түстерді қайталатуға болады. (Ұ) 5-тапсырмада балалар бір, екі, ақ, көк, көп, төрт сөздерін тыңдайды, қайталайды. Қазақ тіліне тән і, ө, қ дыбыстарын қайталайды. (Ө) лексикалық тақырыпқа сәйкес үлестірмелі материалды (ҮМ:№6 кесте) қолдану арқылы өткен материал бекітіледі, балалардың өз бетінше жұмыс істеу және қол қимылы дағдылары қалыптастырылады. (Қ) ҰОҚ-ны қорытындылау мақсатында педагог балалармен кері байланыс орнатады. Тәрбиеленушілер ҰОҚ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. | Әліппедәптер. Аудиодиск: 3.3.1 3.3.2 3.3.3 Аудиодиск: 3.3.5 ҮМ: №6 кесте. |