Сабақтың тақырыбы: Мақтақыз бен мысық
Сабақтың мақсаты: Ертегі мазмұнын түсінуге мүмкіндік туғызу, қызығып тыңдауға машықтана отырып, шығармашылық қиялдары ұшталады.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақ ертегілері, маркер, парақтар.
Типі: жаңа сабақты меңгерту.
Түрі: Сыни тұрғыдан ойлау арқылы дамыта оқыту.
Сабақтың барысы:
1. Қызығушылықты ояту.
Сергіту сәті.
Бас бармағым - әкем,
Балаң үйрек – шешем,
Ортан терек – ағам,
Шылдыр шүмек апам,
Кішкентай бөбек – мен.
Бір үйде біз нешеуміз?
Бір үйде біз бесеуміз.
І. Топқа бөлу. «Мақтақыз, мысық» сөздеріне бөлініп екі топқа отырады. Осы ертегілердің аттарының сөздері алдын-ала жазылып, қиылып қойылады. Сөздерді алып, орындарына отырады.
ІІ. Ой ашар.
- Балалар, сендер қандай топтарға бөліндіңдер. Өз атауларыңды топтастырыңдар. Мақтақыз бен мысық туралы не білетіндерін ортада талдап, ақ параққа жазады.
Әр топтың оқушылары Мақтақыз бен мысық туралы не блетіндерін жеке- жеке топтастырып, ортаға әкеліп іледі. Жазғандарын топ басшылары қорғайды.
Мақтақыз бен мысық ертегісін нақышына келтіріп айтып беремін.
Сұрақтар қоя отырып түсінгендерін сұраймын.
- Мысық неліктен Мақтақыздң қатығын төгіп тастады?
- Мысық нелерге кездесті?
- Мысыққа нелер көмектесті?
ІІІ. Сахналық қойылым. Партаның үстіне қағаз парақтарына жазылған ертегі атауларын әр топтан бір-бір оқушы шығып алып, сол ертегілерді орындарында отырып дайындалып, кезек-кезек шығып, сахналап қояды.
1. «Қорқақ қоян» ертегісі
3. «Қу түлкі» ертегісі.
ІҮ. Ой толғау.
Өздеріне ұнаған ертегі кейіпкерлерінің суреттерін топта ермексазбен бейнелейді.