kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қуыршыққа арналған ыдыс- аяқ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қуыршаққа арналған ыдыс аяқ тақырыбындағы ересек балаларға арналған сабақ конспектісі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қуыршыққа арналған ыдыс- аяқ»

Ересек «Балбөбек» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Білім беру саласы: «Шығармашылық»

Пән: Мүсіндеу

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Қуыршаққа арналған ыдыс-аяқтар

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Ұлттық бұйымдарды құрметтей білуге тәрбиелеу

Дамыту:Ұлттық тағылымын дамыту

Оқыту:Балаға ожау мен кесе жасауды үйрету

Ұйымдастырушылық кезеңі:

Арайлап таң атты

Алтын сәуле таратты

Жарқырайды күніміз.

Жарқырайды даламыз.

Қайырлы таң бақшамыз.

Қайырлы таң достарым.

-жақсы,балалар орнымызға отырайық.

-балалар бүгін топтан қандай өзгешелікбайқап отырсыңдар.

Қуыршақ келіпті,оның аты кім екен, ол біздің топқа не үшін келген айтып берсін.

Қуыршақ: сәлеметсіңдер ме балалар? Менің атым- Айгүл.

Мен сендердің шебер,тату балалар екендеріңді естіп көмек сұрап келдім. Мен үйіме достарымды қонаққа шақырайын деп едім,бірақ менің тәрелке,қасық,кеселерім жетіспейді.Мен сендерден көмек сұрай келдім.

Көмектесесіңдер ме?

-балалар қуыршаққа көмектесеміз бе?

Көмектеспес бұрын тақтадағы суреттерді атап шығайықшы.Бұларды біз сөзбен қалай атаймыз?

Ыдыстар :шыны ыдыс,ағаш ыдыс,пласмас ыдыстар деп бөлінеді.

Бұрында біздің ата-әжелеріміз ағаштанжасалған, әдемі қазақтың ұлттық ою-өрнегімен безендірілген ыдыстарды қолданған.

-Ендеше балалар қуыршақ қандай ыдыстар керек деп еді есімізге түсірейікші. Керек ыдыстарды екі тілде атап көрейік. Кесе-чашка Қасық-лошка, кәрелке-тарелка.

-Қуыршаққа керек ыдыстарды біз ермексаздан жасап берейік

Балалар қуыршаққа ыдыстарды мүсіндеуді екі топқа бөлініп,жарысып орындайық.Қайсы топ бірінші тез,мұқият орындаса Айгүл қуыршақтың мынандай жұлдызшасы бар екен. Ал қайсы топ жұлдызшаны көп жинаса сол топқа арнайы сыйлығы бар екен.Оны тапсырманы орындап болған соң көреміз.

Ермексазды алдымызға алып,тақтайшасын,пышағын дайындап алайық.

Тақтадағы үлгіге қараймыз.

-Бірінші қасықты жасап берейік.Ермексазды бөліп аламыз,бөлінген ермексазды алақанға салып,сопақша етіп илейміз.Бір жақ ұшын бас бармағымызбен жалпайтып,ішін қуыстаймыз.

Сабын жалпайтып,басқа

түстерден өрнектер саламыз.

-балалар ойымызды сергітіп «кім шапшаң?» ойынын ойнап алайық.

Мақсаты:қиындылар беремін,сол қиындылардан ыдыстар құрастырып атын атауларың керек.

Келесі ыдыстың түрін жасайық.

Ермексазды алып домалақтаймыз. Домалақтап алған соң бас бармақпен ортасын дөңгелектеп ,кеңейтіп, ашамыз.Кәдімгі кесе жасаймыз.Кесенің сыртын бисермен безендіреміз.

-Балалар,орнымыздан тұрып бойымызды сергітіп алайық.

Орнымыздан тұрайық.

Құс боп қанат қағайық.

Иілейік оңға бір,

Иілейік солға бір.

Жоғары томен қарайық.

Орнымызды табайық.

Жақсы балалар бойымызды сергітіп алдық әрі қарай жұмысымызды жалғастырайық.Ең соңғы ыдысымызды мүсіндейік.Бұл бізде тәрелке.Мүсіндеу үлгісіне қарайық.

Ермексазды алақанымызға салып,домалақтаймыз.Домалақтап алған соң оны дөңгелек етіп жазамыз.Бас бармақпен басып қуыстаймыз.Жандарын пышақпен кесіп әдемілейміз.

Балалар сендер Айгүлдің керек ыдыстарын мүсіндеп бердіңдер.

Айгүл қуыршақ сендерге ойын алып келіпті .

Ойынның аты «көлеңкесін тап.»

Мақсаты:Ыдыстың көлеңкесін тауып,орналастыру.

Балалар қуыршаққа тосын сый жасайық Мына қазақы ою-өрнектермен безендірілген жер үстелді сыйға берейік.Достарына осы үстелдің үстіне тамақ әзірлеп қарсы алсын.Балалар сендердің жасаған ыдыстарыңды осы үстелдің үстіне әдемілеп қойып беріңдер.Қонақтарға кесе,қасық,тәрелкені қалай қояды?

-Жарайсыңдар балалар,Айгүл саған балалардың жасаған ыдыстары ұнады ма?

Қуыршақ :ұнады.Көмектескендеріңе көп-көп рахмет балалар.

Үстелдерің ,жасаған ыдыстарың әдемі екен.Балалар екі топта тапсырманы жақсы орындадыңдар сыйлықты барлығыңада беремін..Бұл дәмді печенье.Астарың дәмді болсын.

Балалар қуыршаққа не айтамыз ?

Балалар қайталайды.

Арайлап таң атты

Алтын сіуле таратты

Жарқырайды күніміз.

Жарқырайды даламыз.

Қайырлы таң бақшамыз.

Қайырлы таң достарым.

Балалар жауабы.

Көмектесеміз.

Ыдыстар деп атаймыз





























Ересек «Балбөбек» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 24.09.2018ж

Тәрбиеші: Молдахметова Г.М

Білім беру саласы: «Қатынас»

Пән:Сөйлеуді дамыту

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Мен еңбекқор баламын

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу

Дамыту:Еңбек ету дағдыларын дамыту

Оқыту:Балаларға еңбек,еңбексүйгіштік туралы түсінік беру

Ұйымдастырушылық кезеңі:
Педагог балалармен бірге А.Меңжанованың «Болайықшы осындай» өлеңін бірге қайталап айтады.
                         Жақсы бала еңбекшіл, 
                          Ер азамат болады.    
                          Қиындықты жеңіп кіл,
                          Құшағы гүлге толады. 
                          Еңбекшіл осындай
                          Болайықшы, досым-ай.
Еңбекқор бала деп қандай баланы айта аламыз?
Сендер үйде, топта үлкендерге қалай көмектесесіңдер? 
Балалардың жауаптары тыңдалып, педагог төмендегідей қорытындылайды.
Әр бала кішкентай болса да, ата-аналарына, отбасы мүшелеріне, топтғы апайларына        көмектесіп, қолғабыс жасаулары керек. 
Киімдерді реттеп қою,ертеңгі жаттығу жасау, тіс тазалау, ойыншықтарды жинау, гүлге су құю, ыдыстарды жинау, есіктің алдын сыпыру, т.б. жұмыстар, жағымды іс-әрекеттер баланың еңбегіне жатады. Ал  осының бәрін орындайтын баланы еңбекқор, тілалғыш, ұқыпты бала деп атаймыз. Адами жас кезінен еңбекқор,тілалғыш,ұқыпты болса, ондай  балалрды бәрі жақсы көреді, сылайды, үлкендердің батасына ие болып, алғысқа бөленеді.Еңбекке адам жас кезінен ұмтылғаны абзал. 
  Әңгімелесу
Педагог балаларға «еңбек», «еңбексүйгіштік» туралы түсініктерін кеңейту мақсатында М.Т өрежановтың «Ертеңге қалдыруға ьола ма?» атты әңгімесін оқып,талдайды.
                                     Ертеңге қалдыруға бола ма?    М.Төрежанов
  Қалима апай жұмыстан келгенде,қызы ойыншықтарымен ойнап отырған-ды. Шешесі күндегі әдетінше киімдерін аустырып, үй жұмысына кірісіп кетті. Үйді сыпырып, еден жуып жүріп:
    -Қадиша,гүлдерге су құймағансың ба?-деп сұрайды.  
    -Апа,гүлдерге суды ертең құямын ғой.
    -Анасы еденді жуып болып, терезенің шаңын сүрте бастайды. 
    -Қадиша,ойнаған қуыршақтарыңды неге жинап қоймадың, реттей салсаңшы...-деді қызына. 
   -Апа,қуыршактарымды ертең жинармын. Жарай ма? Қалима көйлек-көншек тәрізді жеңіл заттарды жууға ыңғайланып;
   -Қадиша,дүкенге барып,кір  сабын әкеле қойшы,-деді. 
    -Апа,мына көйлегімді жуа салшы,-деді.
   -Қадиша ертең де кір жуамын,сонда бірге жуармын көйлегіңді. 
  Біраздан кейін Қадиша шешесінің жанына келіп; 
     -Апа тамақ істемеисің бе?Қарным ашып кетті,-деді. 
     -Тамақты да ертең істеимін.
     -Апа,теледидир қойып беріңізші, кино көрейін деп едім,-деді Қадиша біраздан кейін.
    -Киноны да ертең қарарсың. Ертең де күн бар. Қадиша:
    -Бәрін де ертең-ертең дейсің,бүгін тамақ ішпеуім,теледидир көрмеуім керек пе?-деп жылап жіберді. 
    -Неге жылайсың?-деді шешесі. Бүгін істейтіннің бәрін ертеңге қалдырып, ертең-ертең дегенді шығарған өзің емес пе? Сенен үйреніп,мен де ертеңге сілтеп отырмын. Әтпесе,бүгін-ақ тындырып тастауға болатын істі ертеңге қалдырудың не қажеті бар? 
  Қадиша қарақат көздерін бір нүктеге қадап, ойланып қалды. Шынында да шешесінің айтқаны орынды екен-ау. 
      Қадишаны қандай қыз деп айтуға болады?
     Сендер Мақұлжан сияқты ата-әжелеріңді, әке-аналарыңды,бір нүктеге қадап, ойланып қалды. Шынында да шешесінің айтқаны орынды екен-ау. 
      Қадишаны қандай қыз деп айтуға болады?
     Сендер Мақұлжан сияқты ата-әжелеріңді, әке-аналарыңды,аға-әпкелеріңді тыңдап, айтқанын өз уақытында орындайсыңдар ма?
   Балалардың жауаптары тыңдалып,педагог төмендегідей қорытындылайды.  
Ата-аналарынның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап, берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбексүйгіш деп атайды. Қадиша сияқты анасының сөзіне құлақ аспай, айтқанын уақытында орындамайтын,аға-әпкелеріңді тыңдап, айтқанын өз уақытында орындайсыңдар ма?
   Балалардың жауаптары тыңдалып,педагог төмендегідей қорытындылайды.  
Ата-аналарынның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап, берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбексүйгіш деп атайды. Қадиша сияқты анасының сөзіне құлақ аспай, айтқанын уақытында орындамайтын,аға-әпкелеріңді тыңдап, айтқанын өз уақытында орындайсыңдар ма?
   Балалардың жауаптары тыңдалып,педагог төмендегідей қорытындылайды.  
Ата-аналарынның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап, берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбексүйгіш деп атайды. Қадиша сияқты анасының сөзіне құлақ аспай, айтқанын уақытында орындамайтын, көмектеспетін,жұмыс істегісі келмейтін балаларды жалқау, тіл алмайтын бала деп айтуға болады. Бірақ Қадиша да өз қатесін түсініп, Мақұлжан сияқты тілалғыш,еңбекқор бала болатын шығар.
    Ойын. «Мен еңбекқор баламын». 
  Балалар дөңгелене тұрып,ойын бастаушы допты бір балаға лақтырады. Допты қағып алған бала үйде не істейтіні жайлы айтып,допты балаға лақтырады.
   Мен ойыншықтарымды жинаймын. 
   Мен гүлдерге су құямын.
   Мен киімдерді реттеймін.
   Мен есіктің алдын сыпырамын
   Мен ыдыстарды жуамын.
 Мен үйді реттеимін.
  Мен еден жуамын,т.б.
  Шығармашылық жұмыс «Еңбек ер атандырады».
Педагог балалармен үйлерінен әкелген заттарды қарап, ата-аналарының, отбасы мүшелерінің қандай және қайда жұмыс істейтіндіктері жайлы әңгімелеседі. 
  Балалар алғыс хаттар,құрмет грамоталар,медальдар мен ордендер ата-аналарына,туған-туыстарына не үшін берілгені туралы айтып,сол заттардан альбом, газет немесе стенд жасап, «Еңбек ер атандырады» атты көрме ұйымдастырады.
 Осы жобаға отбасы мүшелерін қатыстыруға болады. 
  Дәйексөз
Педагог балаларға «Еңбек ер атандырады» деген халық мақалын бүгінгі сабақтың дәйексөзі ретінде түсіндіреді.
 Адамды жақсы оқығаны, спорт жетістіктері,сіңірген еңбегіне қарай ел бағалайды. Еңбек-адамның атақ-даңқын шығарады. Бүкіл елге танымал етеді. Еңбек еткен адам елдің алғысына бқленеді. Еңбектенген адамды жеңісті,қуанышты болады. Сондықтан халық «Еңбек ер атандырады» деп айтады.
 Дәптермен жұмыс Балалар дәптерде берілген суреттер бойынша әңгіме құрастырып,бояды.
   Сергіту сәті    Өлең мазмұнына сәйкес қймыл-қозғалыстар жасалады.
                        Мынау-менің жүрегім,
                        Бәрі осыдан басталған.
                        Мынау-басым ақылды, 
                        Бәрін осы атқарған.
                        Мынау-менің оң қолым,
                        Мынау-менің сол қолым,
                        Барлық істі атқарған.
Венн диограммасы : Жақсы , жаман ойыны .
Жақсы мен жаман істер жасап жатқан суреттер 2 шеңберге жазылады

Ғажайып сөздер
Жақсы бала еңбекқор,тілалғыш,ұқыпты.
Еңбек адамға қуаныш сыйлайды,жақсы еңбегі үшін ел бағалайды .

Қорытынды:
Балалар біз бүгін сабағымызда ата – анамыздың айтқанын тыңдап , бұлжытпай орындап ,тілалғыш , ұқыпты , еңбексүйгіш бала болуды үйрендік . Еңбек етудің қуаныш екенін , еңбектің бізді бірлікке , достыққа , жақсылыққа жетелейтінін білдік .



Ересек «Көгершін» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 26.09.2018ж

Тәрбиеші: Бажиева А.У

Білім беру саласы: «Таным»

Пән: Құрастыру

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Үйді құрастыру

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Балаларды шығармашылыққа, еңбекқорлыққа,бастаған ісін аяқтауға,ұқыптылыққа тәрбиелеу

Дамыту:Құрастыру барысында үлгіге сәйкес талаптарды орындап, құрылыс материалдарын кеңістікте орналастыру дағдыларын қалыптастыру.

Оқыту:Құрылыс материалдарынан ұй құрастыра білуге жаттықтыру.Қажетті құрылыс материалдарын тандауға үйрету.

Ұйымдастырушылық кезеңі:

Мақсаты:

1.Құрылыс материалдарынан үй құрастыра білуге жаттықтыру Қажетті құрылыс материалдарын таңдауға үйрету.

2.Құрастыру барысында үлгіге сәйкес талаптарды орындап,құрылыс материалдарын кеңістікте орналастыру дағдыларын қалыптастыру.

3.Балаларды шығармашылыққа,еңбекқорлыққа,бастаған ісін аяқтауға,ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Керекті құрал:құрылыс материалдары,әліппе-дәптер

Әдіс-тәсілі:Түсіндіру,практикалық,сұрақ-жауап,әңгімелесу

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ

Сабақ барысы: I Ұйымдастыру кезеңі

Балаларды түгендеп,құрал-жабдықтарын алғызып, назарын сабаққа аудару.

IV Мақсат қою

Әліппе -дәптердегі үлгі суреттерге талдау жасау

Үй құрастыратындарын ескерту.

-Техникалық қауіпсіздікті ұмытпаймыз.

V Жаңа сабақ

-Үйдің әрбір бөліктерін мұқиат қарауға үйретіп,құрылыс материалдарын қалай орналастыруға болатынын ойлануға тапсырма беріледі.Бір не месе екі қабатты үйлер құрастыруға болады..Олардың ерекшелігі айтылады.Подъездерін,баокондарын қалай орналастыруға болатынын түсіндіріп,көпсету.

Жаңылтпаш:

Үйде ойыншық үлегім,

Үлегіме үремін.

Үремін де үнемі

Үйіме мен кіремін.

Сергіту сәті: Ұзын құлақ сұр қоян

Қарап еді артына

Естіп қалып сыбдырды

Қиығын салып көзінің

Ойлы-қырлы жерлермен

Келе жатқан томпаңдап

Ытқып-ытқып секірді

Көхегі екен өзінің

VI Пысықтау

Балалар алдындағы құрал-жабдықтарды пайдаланып. көрсеткен үлгімен үй жасау жұмысы орындалады,кейбір балаларға жеке түсіндіріліп,көмек көрсетіледі.

VII Бекіту

-Балалар үй не үшін керек?

-Үйдің қандай түрлері болады?

-Үйді жасағанда қандай құрылыс заттарын пайдаландыңдар?



Ересек «Көгершін» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 24.09.2018ж

Тәрбиеші: Бажиева А.У

Білім беру саласы: «Шығармашылық»

Пән: Мүсіндеу

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Қуыршаққа арналған ыдыс-аяқтар

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Ұлттық бұйымдарды құрметтей білуге тәрбиелеу

Дамыту:Ұлттық тағылымын дамыту

Оқыту:Балаға ожау мен кесе жасауды үйрету

Ұйымдастырушылық кезеңі:

Арайлап таң атты

Алтын сәуле таратты

Жарқырайды күніміз.

Жарқырайды даламыз.

Қайырлы таң бақшамыз.

Қайырлы таң достарым.

-жақсы,балалар орнымызға отырайық.

-балалар бүгін топтан қандай өзгешелікбайқап отырсыңдар.

Қуыршақ келіпті,оның аты кім екен, ол біздің топқа не үшін келген айтып берсін.

Қуыршақ: сәлеметсіңдер ме балалар? Менің атым- Айгүл.

Мен сендердің шебер,тату балалар екендеріңді естіп көмек сұрап келдім. Мен үйіме достарымды қонаққа шақырайын деп едім,бірақ менің тәрелке,қасық,кеселерім жетіспейді.Мен сендерден көмек сұрай келдім.

Көмектесесіңдер ме?

-балалар қуыршаққа көмектесеміз бе?

Көмектеспес бұрын тақтадағы суреттерді атап шығайықшы.Бұларды біз сөзбен қалай атаймыз?

Ыдыстар :шыны ыдыс,ағаш ыдыс,пласмас ыдыстар деп бөлінеді.

Бұрында біздің ата-әжелеріміз ағаштанжасалған, әдемі қазақтың ұлттық ою-өрнегімен безендірілген ыдыстарды қолданған.

-Ендеше балалар қуыршақ қандай ыдыстар керек деп еді есімізге түсірейікші. Керек ыдыстарды екі тілде атап көрейік. Кесе-чашка Қасық-лошка, кәрелке-тарелка.

-Қуыршаққа керек ыдыстарды біз ермексаздан жасап берейік

Балалар қуыршаққа ыдыстарды мүсіндеуді екі топқа бөлініп,жарысып орындайық.Қайсы топ бірінші тез,мұқият орындаса Айгүл қуыршақтың мынандай жұлдызшасы бар екен. Ал қайсы топ жұлдызшаны көп жинаса сол топқа арнайы сыйлығы бар екен.Оны тапсырманы орындап болған соң көреміз.

Ермексазды алдымызға алып,тақтайшасын,пышағын дайындап алайық.

Тақтадағы үлгіге қараймыз.

-Бірінші қасықты жасап берейік.Ермексазды бөліп аламыз,бөлінген ермексазды алақанға салып,сопақша етіп илейміз.Бір жақ ұшын бас бармағымызбен жалпайтып,ішін қуыстаймыз.

Сабын жалпайтып,басқа

түстерден өрнектер саламыз.

-балалар ойымызды сергітіп «кім шапшаң?» ойынын ойнап алайық.

Мақсаты:қиындылар беремін,сол қиындылардан ыдыстар құрастырып атын атауларың керек.

Келесі ыдыстың түрін жасайық.

Ермексазды алып домалақтаймыз. Домалақтап алған соң бас бармақпен ортасын дөңгелектеп ,кеңейтіп, ашамыз.Кәдімгі кесе жасаймыз.Кесенің сыртын бисермен безендіреміз.

-Балалар,орнымыздан тұрып бойымызды сергітіп алайық.

Орнымыздан тұрайық.

Құс боп қанат қағайық.

Иілейік оңға бір,

Иілейік солға бір.

Жоғары томен қарайық.

Орнымызды табайық.

Жақсы балалар бойымызды сергітіп алдық әрі қарай жұмысымызды жалғастырайық.Ең соңғы ыдысымызды мүсіндейік.Бұл бізде тәрелке.Мүсіндеу үлгісіне қарайық.

Ермексазды алақанымызға салып,домалақтаймыз.Домалақтап алған соң оны дөңгелек етіп жазамыз.Бас бармақпен басып қуыстаймыз.Жандарын пышақпен кесіп әдемілейміз.

Балалар сендер Айгүлдің керек ыдыстарын мүсіндеп бердіңдер.

Айгүл қуыршақ сендерге ойын алып келіпті .

Ойынның аты «көлеңкесін тап.»

Мақсаты:Ыдыстың көлеңкесін тауып,орналастыру.

Балалар қуыршаққа тосын сый жасайық Мына қазақы ою-өрнектермен безендірілген жер үстелді сыйға берейік.Достарына осы үстелдің үстіне тамақ әзірлеп қарсы алсын.Балалар сендердің жасаған ыдыстарыңды осы үстелдің үстіне әдемілеп қойып беріңдер.Қонақтарға кесе,қасық,тәрелкені қалай қояды?

-Жарайсыңдар балалар,Айгүл саған балалардың жасаған ыдыстары ұнады ма?

Қуыршақ :ұнады.Көмектескендеріңе көп-көп рахмет балалар.

Үстелдерің ,жасаған ыдыстарың әдемі екен.Балалар екі топта тапсырманы жақсы орындадыңдар сыйлықты барлығыңада беремін..Бұл дәмді печенье.Астарың дәмді болсын.

Балалар қуыршаққа не айтамыз ?

Балалар қайталайды.

Арайлап таң атты

Алтын сіуле таратты

Жарқырайды күніміз.

Жарқырайды даламыз.

Қайырлы таң бақшамыз.

Қайырлы таң достарым.

Балалар жауабы.

Көмектесеміз.

Ыдыстар деп атаймыз





























Ересек «Балбөбек» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 26.09.2018ж

Тәрбиеші: Шакимова Г.К.

Білім беру саласы: «Денсаулық»

Пән: Қауіпсіздік мінезқұлық негіздері

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Ұлдар мен қыздар

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Достық туралы білімдерін жетілдіру

Дамыту:Балаларға қыздар мен ұлдардың ұқсастығын,айырмашылығын қалыптастыру және дамыту.

Оқыту:Адамның денсаулыған сақтап нығайтуды көңіл күйдің тигізетін әсері жайлы түсіндіру

Ұйымдастырушылық кезеңі:

Жыл мезгілдерінің суретін көрсетіп, сұрау.
‒Жылдың неше мезгілі бар?
Жұмбақ
Үлкен алтын табақтан,
Әлемге нұр таратқан. (Күн)
Валеология‒денсаулық туралы ғылым, ол балаларды ақылды, көңілді, дені сау болып өсуге баулиды. Ең бастысы, ол ауырмай, салауатты өмір сүруге үйретеді.
Балалар Дәрігер Салауаттың сымбатты, әдемі, денсаулығы мықты адам екендігін білесіңдерғай.
Біздер Дәрігер Салауатпен бірге «Валеология» әлеміне саяхат жасап келе жатырмыз. Бүгінгі саяхатымыздың тақырыбы: Ұлдар мен қыздар.
‒Балалардың бір‒бірінен қалай ерекшелетінін байқатып, осы тақырыпта әңгіме қозғау.
‒Балалардың жауабынан кейін барлық адамның дене құрылысы‒қолы, аяғы, көзі, құлағы т. б болатыны, бірақ әр адамның көзінің, шашының, мұрнының пішіні әртүрлі болатынын айту.
‒Сонымен қатар әр адамның өзіне тән мінезі, шығармашылық қабілеті мен таланты болады. Әр адам қайталанбас‒тұлға.
‒Бұршақтың дәнінен өсетіні мысалға ала отырып, ұлдар мен қыздардың өскенде кімге айналатынын түсіндіру.
Бұршақ дәні‒гүлдейді(жеміс береді)‒солады.
Бала‒бозбала‒еркек‒ата
Қыз‒бойжеткен‒әйел‒әже
Ұлдар мен қыздарды айна алдына тұрғызып, өз‒өзін сипаттайды.
Балалар сонымен ұлдар мен қыздардың киімдері де әр түрлі болады.
‒Ұлдың киімін көк, қыздардың киімін қызыл түспен белгіле.
Дәрігер Салауаттан келген ашықхат.
Оқып. Талдау.
Күлкі жаттығуы.
Балалар айнаға қарап әдемі мейірімді күлкіні бейнелеп береді.(1 минут)
Көрініс көрсету жаттығуы.
‒Сендер аналарыңмен бірге үйдесіңдер. Аналарың бүгін көңілсіз және әбден шаршаған кейіпте.
‒Балалармен бірге көріністі талдап, мынадай қорытынды жасайды. Біз анамыздың көңілін көтеру үшін, алдымен күліп, оны құшақтап және өзінің күлуін сұрауымыз керектігін естен шығармаңыздар.
Күлкі – бұл өз көңіл күйіңе, жақын адамдарыңның жүрегіне жол табатын құдіретті кілт.. Дидактикалық ойын. «Сенің атың кім және сен кімсің». (Балалар допты лақтырып кім екенін және атын айту керек)
– Ер балада қыздардың да аты болады. Олар да әртүрлі болады. Адамның аты арқылы ұл не қыз екенін ажыратуға болады.
– Балалар, ұлдар мен қыздарды бір сөзбен кімдер деп айтамыз?
– Балалар.
– Балалар көбінесе немен ойнағанды ұнатады?
– Ойыншықтарды.
– Ойыншықтардың ұлдар мен қыздарға арналған түрлері бар?
– Сондықтан әліппе – дәптердегі берілген тапсырманы орындай қояалық. Сызық арқылы қос.
Балалар сендер бір – біріңмен ойнағанда ренжісіп, ойыншыққа таласып жатасыңдар. Ол жақсы ма, жаман ба?
– Біздер бір – бірімізбен ұлдар қыздар деп бөлінбей дос болуымыз керек.
– «Дос болайық бәріміз» әнін айту.
Әні: Х. Талғаров
Сөзі: И. Нүсіпбаев
Әрқашан дос біргеміз,
Ажырамас іргеміз
Ілгері жүріңдер,
Достық жырын біліңдер,
Ту ғып ұстап бірлікті
Еңбекті сүйіңдер
Қ - сы
Дос болайық, бәріміз
Жарасып тұр әніміз
Тыныштықты сақтаймыз, сақтаймыз
Атсын күліп таңымыз




































Ересек «Көгершін» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 28.09.2018ж

Тәрбиеші: Бажиева А.У

Білім беру саласы: «Шығармашылық»

Пән: Аппликация

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы:Әдемі орамал

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Эстетикалық сезімдерін тәрбиелеу

Дамыту:Үшбұрыштың ішіне өрнектерді дұрыс орналастыра білуге,жаттықтыру,көз мөлшерін дамыту.

Оқыту:Жапсыруға арналған тапсырмаларды дұрыс орындауға үйрету.

Ұйымдастырушылық кезеңі:

Біз қандаймыз қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдегенкүндейміз,
Ренжуді білмейміз.

- Балалар, қараңдаршы, мына сандыққа қараңдаршы, оның ішінде не бар екенін білу үшін оны ашып көрейік. Қараңдаршы оның ішінде  көптеген ұлттық ою-өрнектер бар екен.

-Балалар, оюдың қандай түрін білесіңдер?

-Қандай бұйымдарды ою-өрнекпен әшекейлеуге болады?

-Жақсы балалар, мына суреттерге назар аударыңдаршы, бұл біздің қазақ халқы екенімізді дәлелдейтін біз белгілерінің бірі –қазақ ұлттық ою-өрнектер. Оларды адамар өздерінің тұрмыста пайдаланатын, яғни ыдыс-аяқ, кілемше, көрпе-жастық, саймандарын, әшекейлерін және де үстеріндегі киімдерімен аяқ киімдерін безендіру үшін пайдаланған екен.

-Мына үлгі сурет қараңдаршы.

-Орамалдың түр-түсі қандай?

-Көлемі қандай?

-Орамалды неден жасайды?

-Жақсы балалар, оны көптеген жолдармен әшекейлеуге болады. --Мысалы, біздің білетін ұлттық ою-өрнектерімен әшекейлеуге болады.

-Өздерің атап айтқан қошқармүйіз, құсқанаты оюлармен орамалды әшекейлейік.

-Міне қошқармүйіз оюы, оның түсі қандай?

-Балалар, қалай ойлайсыңдар не себепті бұл оюды қошқармүйіз деп атаған?

-Ия, өйткені оның пішіні қошқардың мүйізіне ұқсайды екен.

-Мен сендерге алдарына ақ қағаз, желім, қылқалам, сүлгі және оюларды таратып қойдым.

-Енді ақ қағазға алдымен қол орамалды жапсырып алайық, оның теріс жағына қылқаламмен желімді алып жағамыз, кейін оюды алып теріс жағына желім жағып, ақ қағаздағы орамал жиегіне  әдемілеп жапсырамыз.

Сергіту сәті.

Біз гүлдерше өсеміз,
Жапырағы жайқалған.
Сабақтары сапалы,
Желге ырғалып шайқалған.

-Балалар, жұмысқа кірісейік, жұмыс барысында таза әрі тиянақты жұмыс жасауға тырысамыз.

Д/о: «Мен білемін үйренемін»

Қорытынды:

- Балалар жасаған жұмыстарына талдау жасайық. Жинап алып, көрме ұйымдастырайық









Ересек «Қарлығаш» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 24.09.2018ж

Тәрбиеші: Молдахметова Г.М

Білім беру саласы: «Қатынас»

Пән:Сөйлеуді дамыту

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Мен еңбекқор баламын

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу

Дамыту:Еңбек ету дағдыларын дамыту

Оқыту:Балаларға еңбек,еңбексүйгіштік туралы түсінік беру

Ұйымдастырушылық кезеңі:
Педагог балалармен бірге А.Меңжанованың «Болайықшы осындай» өлеңін бірге қайталап айтады.
                         Жақсы бала еңбекшіл, 
                          Ер азамат болады.    
                          Қиындықты жеңіп кіл,
                          Құшағы гүлге толады. 
                          Еңбекшіл осындай
                          Болайықшы, досым-ай.
Еңбекқор бала деп қандай баланы айта аламыз?
Сендер үйде, топта үлкендерге қалай көмектесесіңдер? 
Балалардың жауаптары тыңдалып, педагог төмендегідей қорытындылайды.
Әр бала кішкентай болса да, ата-аналарына, отбасы мүшелеріне, топтғы апайларына        көмектесіп, қолғабыс жасаулары керек. 
Киімдерді реттеп қою,ертеңгі жаттығу жасау, тіс тазалау, ойыншықтарды жинау, гүлге су құю, ыдыстарды жинау, есіктің алдын сыпыру, т.б. жұмыстар, жағымды іс-әрекеттер баланың еңбегіне жатады. Ал  осының бәрін орындайтын баланы еңбекқор, тілалғыш, ұқыпты бала деп атаймыз. Адами жас кезінен еңбекқор,тілалғыш,ұқыпты болса, ондай  балалрды бәрі жақсы көреді, сылайды, үлкендердің батасына ие болып, алғысқа бөленеді.Еңбекке адам жас кезінен ұмтылғаны абзал. 
  Әңгімелесу
Педагог балаларға «еңбек», «еңбексүйгіштік» туралы түсініктерін кеңейту мақсатында М.Т өрежановтың «Ертеңге қалдыруға ьола ма?» атты әңгімесін оқып,талдайды.
                                     Ертеңге қалдыруға бола ма?    М.Төрежанов
  Қалима апай жұмыстан келгенде,қызы ойыншықтарымен ойнап отырған-ды. Шешесі күндегі әдетінше киімдерін аустырып, үй жұмысына кірісіп кетті. Үйді сыпырып, еден жуып жүріп:
    -Қадиша,гүлдерге су құймағансың ба?-деп сұрайды.  
    -Апа,гүлдерге суды ертең құямын ғой.
    -Анасы еденді жуып болып, терезенің шаңын сүрте бастайды. 
    -Қадиша,ойнаған қуыршақтарыңды неге жинап қоймадың, реттей салсаңшы...-деді қызына. 
   -Апа,қуыршактарымды ертең жинармын. Жарай ма? Қалима көйлек-көншек тәрізді жеңіл заттарды жууға ыңғайланып;
   -Қадиша,дүкенге барып,кір  сабын әкеле қойшы,-деді. 
    -Апа,мына көйлегімді жуа салшы,-деді.
   -Қадиша ертең де кір жуамын,сонда бірге жуармын көйлегіңді. 
  Біраздан кейін Қадиша шешесінің жанына келіп; 
     -Апа тамақ істемеисің бе?Қарным ашып кетті,-деді. 
     -Тамақты да ертең істеимін.
     -Апа,теледидир қойып беріңізші, кино көрейін деп едім,-деді Қадиша біраздан кейін.
    -Киноны да ертең қарарсың. Ертең де күн бар. Қадиша:
    -Бәрін де ертең-ертең дейсің,бүгін тамақ ішпеуім,теледидир көрмеуім керек пе?-деп жылап жіберді. 
    -Неге жылайсың?-деді шешесі. Бүгін істейтіннің бәрін ертеңге қалдырып, ертең-ертең дегенді шығарған өзің емес пе? Сенен үйреніп,мен де ертеңге сілтеп отырмын. Әтпесе,бүгін-ақ тындырып тастауға болатын істі ертеңге қалдырудың не қажеті бар? 
  Қадиша қарақат көздерін бір нүктеге қадап, ойланып қалды. Шынында да шешесінің айтқаны орынды екен-ау. 
      Қадишаны қандай қыз деп айтуға болады?
     Сендер Мақұлжан сияқты ата-әжелеріңді, әке-аналарыңды,бір нүктеге қадап, ойланып қалды. Шынында да шешесінің айтқаны орынды екен-ау. 
      Қадишаны қандай қыз деп айтуға болады?
     Сендер Мақұлжан сияқты ата-әжелеріңді, әке-аналарыңды,аға-әпкелеріңді тыңдап, айтқанын өз уақытында орындайсыңдар ма?
   Балалардың жауаптары тыңдалып,педагог төмендегідей қорытындылайды.  
Ата-аналарынның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап, берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбексүйгіш деп атайды. Қадиша сияқты анасының сөзіне құлақ аспай, айтқанын уақытында орындамайтын,аға-әпкелеріңді тыңдап, айтқанын өз уақытында орындайсыңдар ма?
   Балалардың жауаптары тыңдалып,педагог төмендегідей қорытындылайды.  
Ата-аналарынның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап, берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбексүйгіш деп атайды. Қадиша сияқты анасының сөзіне құлақ аспай, айтқанын уақытында орындамайтын,аға-әпкелеріңді тыңдап, айтқанын өз уақытында орындайсыңдар ма?
   Балалардың жауаптары тыңдалып,педагог төмендегідей қорытындылайды.  
Ата-аналарынның,үлкендердің айтқан сөзін тыңдап, берген тапсырмаларын бұлжытпай орындайтын балаларды еңбекқор,еңбексүйгіш деп атайды. Қадиша сияқты анасының сөзіне құлақ аспай, айтқанын уақытында орындамайтын, көмектеспетін,жұмыс істегісі келмейтін балаларды жалқау, тіл алмайтын бала деп айтуға болады. Бірақ Қадиша да өз қатесін түсініп, Мақұлжан сияқты тілалғыш,еңбекқор бала болатын шығар.
    Ойын. «Мен еңбекқор баламын». 
  Балалар дөңгелене тұрып,ойын бастаушы допты бір балаға лақтырады. Допты қағып алған бала үйде не істейтіні жайлы айтып,допты балаға лақтырады.
   Мен ойыншықтарымды жинаймын. 
   Мен гүлдерге су құямын.
   Мен киімдерді реттеймін.
   Мен есіктің алдын сыпырамын
   Мен ыдыстарды жуамын.
 Мен үйді реттеимін.
  Мен еден жуамын,т.б.
  Шығармашылық жұмыс «Еңбек ер атандырады».
Педагог балалармен үйлерінен әкелген заттарды қарап, ата-аналарының, отбасы мүшелерінің қандай және қайда жұмыс істейтіндіктері жайлы әңгімелеседі. 
  Балалар алғыс хаттар,құрмет грамоталар,медальдар мен ордендер ата-аналарына,туған-туыстарына не үшін берілгені туралы айтып,сол заттардан альбом, газет немесе стенд жасап, «Еңбек ер атандырады» атты көрме ұйымдастырады.
 Осы жобаға отбасы мүшелерін қатыстыруға болады. 
  Дәйексөз
Педагог балаларға «Еңбек ер атандырады» деген халық мақалын бүгінгі сабақтың дәйексөзі ретінде түсіндіреді.
 Адамды жақсы оқығаны, спорт жетістіктері,сіңірген еңбегіне қарай ел бағалайды. Еңбек-адамның атақ-даңқын шығарады. Бүкіл елге танымал етеді. Еңбек еткен адам елдің алғысына бқленеді. Еңбектенген адамды жеңісті,қуанышты болады. Сондықтан халық «Еңбек ер атандырады» деп айтады.
 Дәптермен жұмыс Балалар дәптерде берілген суреттер бойынша әңгіме құрастырып,бояды.
   Сергіту сәті    Өлең мазмұнына сәйкес қймыл-қозғалыстар жасалады.
                        Мынау-менің жүрегім,
                        Бәрі осыдан басталған.
                        Мынау-басым ақылды, 
                        Бәрін осы атқарған.
                        Мынау-менің оң қолым,
                        Мынау-менің сол қолым,
                        Барлық істі атқарған.
Венн диограммасы : Жақсы , жаман ойыны .
Жақсы мен жаман істер жасап жатқан суреттер 2 шеңберге жазылады

Ғажайып сөздер
Жақсы бала еңбекқор,тілалғыш,ұқыпты.
Еңбек адамға қуаныш сыйлайды,жақсы еңбегі үшін ел бағалайды .

Қорытынды:
Балалар біз бүгін сабағымызда ата – анамыздың айтқанын тыңдап , бұлжытпай орындап ,тілалғыш , ұқыпты , еңбексүйгіш бала болуды үйрендік . Еңбек етудің қуаныш екенін , еңбектің бізді бірлікке , достыққа , жақсылыққа жетелейтінін білдік .




Ересек «Қарлығаш» тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі

Өткізу күні: 26.09.2018ж

Тәрбиеші: Молдахметова Г.М

Білім беру саласы: «Шығармашылық»

Пән: Мүсіндеу

Өтпелі тақырып: «Біз еңбекқор баламыз.»

Тақырыбы: Қуыршаққа арналған ыдыс-аяқтар

Мақсаттары:

Тәрбилеу:Ұлттық бұйымдарды құрметтей білуге тәрбиелеу

Дамыту:Ұлттық тағылымын дамыту

Оқыту:Балаға ожау мен кесе жасауды үйрету

Ұйымдастырушылық кезеңі:

Арайлап таң атты

Алтын сәуле таратты

Жарқырайды күніміз.

Жарқырайды даламыз.

Қайырлы таң бақшамыз.

Қайырлы таң достарым.

-жақсы,балалар орнымызға отырайық.

-балалар бүгін топтан қандай өзгешелікбайқап отырсыңдар.

Қуыршақ келіпті,оның аты кім екен, ол біздің топқа не үшін келген айтып берсін.

Қуыршақ: сәлеметсіңдер ме балалар? Менің атым- Айгүл.

Мен сендердің шебер,тату балалар екендеріңді естіп көмек сұрап келдім. Мен үйіме достарымды қонаққа шақырайын деп едім,бірақ менің тәрелке,қасық,кеселерім жетіспейді.Мен сендерден көмек сұрай келдім.

Көмектесесіңдер ме?

-балалар қуыршаққа көмектесеміз бе?

Көмектеспес бұрын тақтадағы суреттерді атап шығайықшы.Бұларды біз сөзбен қалай атаймыз?

Ыдыстар :шыны ыдыс,ағаш ыдыс,пласмас ыдыстар деп бөлінеді.

Бұрында біздің ата-әжелеріміз ағаштанжасалған, әдемі қазақтың ұлттық ою-өрнегімен безендірілген ыдыстарды қолданған.

-Ендеше балалар қуыршақ қандай ыдыстар керек деп еді есімізге түсірейікші. Керек ыдыстарды екі тілде атап көрейік. Кесе-чашка Қасық-лошка, кәрелке-тарелка.

-Қуыршаққа керек ыдыстарды біз ермексаздан жасап берейік

Балалар қуыршаққа ыдыстарды мүсіндеуді екі топқа бөлініп,жарысып орындайық.Қайсы топ бірінші тез,мұқият орындаса Айгүл қуыршақтың мынандай жұлдызшасы бар екен. Ал қайсы топ жұлдызшаны көп жинаса сол топқа арнайы сыйлығы бар екен.Оны тапсырманы орындап болған соң көреміз.

Ермексазды алдымызға алып,тақтайшасын,пышағын дайындап алайық.

Тақтадағы үлгіге қараймыз.

-Бірінші қасықты жасап берейік.Ермексазды бөліп аламыз,бөлінген ермексазды алақанға салып,сопақша етіп илейміз.Бір жақ ұшын бас бармағымызбен жалпайтып,ішін қуыстаймыз.

Сабын жалпайтып,басқа

түстерден өрнектер саламыз.

-балалар ойымызды сергітіп «кім шапшаң?» ойынын ойнап алайық.

Мақсаты:қиындылар беремін,сол қиындылардан ыдыстар құрастырып атын атауларың керек.

Келесі ыдыстың түрін жасайық.

Ермексазды алып домалақтаймыз. Домалақтап алған соң бас бармақпен ортасын дөңгелектеп ,кеңейтіп, ашамыз.Кәдімгі кесе жасаймыз.Кесенің сыртын бисермен безендіреміз.

-Балалар,орнымыздан тұрып бойымызды сергітіп алайық.

Орнымыздан тұрайық.

Құс боп қанат қағайық.

Иілейік оңға бір,

Иілейік солға бір.

Жоғары томен қарайық.

Орнымызды табайық.

Жақсы балалар бойымызды сергітіп алдық әрі қарай жұмысымызды жалғастырайық.Ең соңғы ыдысымызды мүсіндейік.Бұл бізде тәрелке.Мүсіндеу үлгісіне қарайық.

Ермексазды алақанымызға салып,домалақтаймыз.Домалақтап алған соң оны дөңгелек етіп жазамыз.Бас бармақпен басып қуыстаймыз.Жандарын пышақпен кесіп әдемілейміз.

Балалар сендер Айгүлдің керек ыдыстарын мүсіндеп бердіңдер.

Айгүл қуыршақ сендерге ойын алып келіпті .

Ойынның аты «көлеңкесін тап.»

Мақсаты:Ыдыстың көлеңкесін тауып,орналастыру.

Балалар қуыршаққа тосын сый жасайық Мына қазақы ою-өрнектермен безендірілген жер үстелді сыйға берейік.Достарына осы үстелдің үстіне тамақ әзірлеп қарсы алсын.Балалар сендердің жасаған ыдыстарыңды осы үстелдің үстіне әдемілеп қойып беріңдер.Қонақтарға кесе,қасық,тәрелкені қалай қояды?

-Жарайсыңдар балалар,Айгүл саған балалардың жасаған ыдыстары ұнады ма?

Қуыршақ :ұнады.Көмектескендеріңе көп-көп рахмет балалар.

Үстелдерің ,жасаған ыдыстарың әдемі екен.Балалар екі топта тапсырманы жақсы орындадыңдар сыйлықты барлығыңада беремін..Бұл дәмді печенье.Астарың дәмді болсын.

Балалар қуыршаққа не айтамыз ?

Балалар қайталайды.

Арайлап таң атты

Алтын сіуле таратты

Жарқырайды күніміз.

Жарқырайды даламыз.

Қайырлы таң бақшамыз.

Қайырлы таң достарым.

Балалар жауабы.

Көмектесеміз.

Ыдыстар деп атаймыз



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Қуыршыққа арналған ыдыс- аяқ

Автор: Шакимова Ғалия Кинихановна

Дата: 25.05.2019

Номер свидетельства: 512172
