kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Күңқызға қалай көмектесе аламыз

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі мұғалімі: Орынтаева Ғалия Бейсенбаевна 

Тақырыбы: Күңқызға қалай көмектесе аламыз? (Ыдыс-аяқ)

Білім беру саласы: Қазақ тілі

Мақсаты: Балалардың ыдыс-аяқ туралы білімдерін қайталау және бекіту.

Білімдік: Ыдыс-аяқ олардың қолдану реті,қандай заттан жасалғаны туралы білімін кеңейту және бекіту.

Дамытушылық:Шайға, тағам пісіруге арналған деген ұғымдарды бекіту.

Тәрбиелік: Қажет жағдайда көмекке келу, ыдыс-аяқты күтіп ұстауға тәрбиелеу.

Сөздік жұмыс:Ыдыс-аяқ -посуда,шайға, тағамға арналған ыдыс- столовая посуда, чайник-шәугім, қасық-ложка, пиалка-кесе.

Құрал-жабдықтар: Мультимедиялық құрал, суреттер, қарындаш

Билингвалді компонент: әйнек-стекло,фарфор-қыша  

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

Ұйымдастырушы-лық

-қозғаушылық

Слайд көрсетілімдері

Көрнекіліктер

Слай көрсету

Шаттық шеңбері

Ортақ мекен жер шары,

Төбемізде бір аспан.

Барлық ұлттың баласы,

Достығымыз жарасқан.

Балалар,бүгін бізде ерекше сабақ өйткені, бүгінгі сабақ тақырыбын суретті жұмбақ жауабын тура тапқанда ғана білесіңдер

 Компьютер қосылып экраннан кесе, шайнек, қасық және тыйым белгілері көрсетіледі.

Мұғалім: Блюдце,чайник,чашка

Не пройдет без них праздник

Без ложки нечем есть у  всех такая утварь есть (Что это?)

Кесе, шайнек пияла, оларсыз шай құя ма?

Қасықсыз тамақ жемейді,

Бәрінің атын не дейді? – деп балалардан жұмбақ жауабын сұрайды. Дұрыс, яғни, бүгінгі біздің тақырыбымыз «Ыдыс-аяқ –Посуда» деп аталады.

2.Тосын сый.

 Мұғалім: экрандағы хатқа көңіл аударып я же вам говорю что у нас необычный урок.

-Что это за письмо? Хотите узнать,что в нем написано?-деп сұрайды.

Жақсы. Мен оқимын сендер тыңдаңдар (Я прочитаю, вы слушайте)

Қазақ тілінде оқиды.

Балалар, менің өгей анам сіңілілеріммен би кешіне кетті.Ал маған осыншама кір ыдысты жу деп тапсырма беріп кетті.Менің де осы кешке барғым келеді. Бірақ ыдыстарды таң атқанша жуып бітпеймін маған көмектесіңдерші.

-Қалай ойлайсыңдар бұл хатты кім жазған?

Біз оған қалай көмектесеміз?

-Чтобы попасть в сказку нужно сказать слово сказка на казахском языке.

Ал, енді көздеріңді жұмып айналыңдар.

Міне біз ертегілер еліне келдік

Балалар  Күнқыз шаршапты келіңдер оған массаж жасауды үйретейік Ол кішкене демалып алсын.

Массаж жасайтын дене мүшелерін қазақ тілінде айтуымыз керек.

Рука, руки-қол, қолдар

-лицо умываем-бетімізді жуамыз

-ухо, уши-құлақ, нос-мұрын, щеки-жақ,

шея-мойын

Жаттығу

Қолымызды созамыз алақанды алақанға қойып ысамыз (жылытамыз)бетімізді сипап ақырын жуамыз.

Бетімізді шапалақтап,иегімізді ұрамыз.

Мойнымызды сипап терең демаламыз.(глубокий вдох, медленно выдыхаем)

Экранда  Күңқыз қолында жуылмаған көп ыдыс.

Ой, Күңқызға қаншама ыдыс тастаған келіңдер оларды  су құйылған табаққа салып санап көрейік.

Пиала,қасық шайнек, шәугім

-Бұлар шайға арналған құралдар

-Шайға арналған құралдарды,қай кезде қолданамыз?

-Шай ішкенде

Тәрелке, үлкен қасық, пышақ, шанышқы. Бұл құралдарды екінші тағамда қолданамыз. Бұларды ас құралдары дейді.

Қандай құралдар дейді?

Ыдыс атауларын қазақша атадық.

Жеке жұмыс(музыка сарыны естіліп тұрады. Енді оларды орындарына қояйық.(Название посуд на казахском языке помним и называли, а теперь расставим их по местам)

Енді шай құралдарын кішкене үстелге,ас құралдарын үлкен үстелге сызық арқылы қосыңдар (Теперь соедините линией чайную посуду с маленьким столикам,а столовую  с большим столом

Қазан, таба

-Балалар тағам пісіретін ыдыстарды қазан, таба деп атайды. Мынау не?Олар не үшін қажет? (Для чего нужны? -Чтобы варить)

Тағамдарды неге қойып пісіреді? (Скажите на чем готовит еду мама?)

(Құлаған ыдыс сыңғыры естіледі)

Ол не, не болды ? Золушка сүрініп кетіп ыдыс-аяқты қолынан түсіріп алыпты

Енді не істейміз өгей анасы ұрсатын болды ғой.

Сергіту сәті

«Ыдыс-аяқ дүкені» Магазин посуды

 -  Міне, үлкен шыны шәугім

(Надули животник одна рука на поясе,другая изогнута как носик)Очень важный-маңғаз, как начальник.

-Мынау қыша (фарфор) шәугім (присесть,одна рука на поясе)  очень хрупкий-нәзік  

-Міне, күміс қасық ) голова на тонкой ножке (подтянулись руки согнули над головой)

Маңдайшадағы жазу

Бұл дүкен өзгеше дүкен мұнда заттарды ақшаға емес зат атауын қазақша тура атағаны үшін беріледі екен.

Жарайсыңдар, балалар сендер Күңқызға ыдыс жууға көмектестіңдер.

Ол енді би кешіне барады. Ал енді біз бақшамызға қайтайық.(музыка ойнап балалар көздерін жұмып айналады) Міне, бақшамызға келіп жеттік.Күңқыз сендерге рақметін айтып дайындаған сыйын беріп жіберді.

Балалар өлең сөзіне сай қимыл-қозғалыс жасайды.

Хормен және 3-4 балаға қайталатады

Балалар жауабы

Хормен және 3-4 балаға қайталатады.

Посуда-ыдыс-аяқ

Қоңырау дыбысы естіледі

Ертегі(3-4 балаға қайталату)

Сказка-ертегі

Ертегілер еліне барамыз

4 -слайд

Дене мүшелері

Қол- бетін жуу.

құлақ,мұрын, мойын

Пиала-5,тәрелке-5, шанышқы-9, пышақ-4, қасық-10. 

2-3 балаға қайталату

Қазан,таба

Пеш,газ

Дүкенге барып сатып аламыз

Шайнек түрлері

темір,айнек, қыша

қасық

-Мен пиала аламын

-Мен шәугім аламын

Көңілді әуен ойналады

Балалар рақмет айтады

Болжамды нәтижелер:

Біледі:  Ертегі мазмұнын,ыдыс атауларын

Игереді: Өзіне қажет ыдыс атауларын атап қазақ тілінде сұрауды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Күңқызға қалай көмектесе аламыз»

Қазақ тілі мұғалімі: Орынтаева Ғалия Бейсенбаевна

Тақырыбы: Күңқызға қалай көмектесе аламыз? (Ыдыс-аяқ)

Білім беру саласы: Қазақ тілі

Мақсаты: Балалардың ыдыс-аяқ туралы білімдерін қайталау және бекіту.

Білімдік: Ыдыс-аяқ олардың қолдану реті,қандай заттан жасалғаны туралы білімін кеңейту және бекіту.

Дамытушылық:Шайға, тағам пісіруге арналған деген ұғымдарды бекіту.

Тәрбиелік: Қажет жағдайда көмекке келу, ыдыс-аяқты күтіп ұстауға тәрбиелеу.

Сөздік жұмыс:Ыдыс-аяқ -посуда,шайға, тағамға арналған ыдыс- столовая посуда, чайник-шәугім, қасық-ложка, пиалка-кесе.

Құрал-жабдықтар: Мультимедиялық құрал, суреттер, қарындаш

Билингвалді компонент: әйнек-стекло,фарфор-қыша

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

Ұйымдастырушы-лық

-қозғаушылық






Слайд көрсетілімдері




Көрнекіліктер

















Слай көрсету

Шаттық шеңбері

Ортақ мекен жер шары,

Төбемізде бір аспан.

Барлық ұлттың баласы,

Достығымыз жарасқан.

Балалар,бүгін бізде ерекше сабақ өйткені, бүгінгі сабақ тақырыбын суретті жұмбақ жауабын тура тапқанда ғана білесіңдер

Компьютер қосылып экраннан кесе, шайнек, қасық және тыйым белгілері көрсетіледі.

Мұғалім: Блюдце,чайник,чашка

Не пройдет без них праздник

Без ложки нечем есть у всех такая утварь есть (Что это?)

Кесе, шайнек пияла, оларсыз шай құя ма?

Қасықсыз тамақ жемейді,

Бәрінің атын не дейді? – деп балалардан жұмбақ жауабын сұрайды. Дұрыс, яғни, бүгінгі біздің тақырыбымыз «Ыдыс-аяқ –Посуда» деп аталады.

2.Тосын сый.

Мұғалім: экрандағы хатқа көңіл аударып я же вам говорю что у нас необычный урок .

-Что это за письмо? Хотите узнать ,что в нем написано?-деп сұрайды.

Жақсы. Мен оқимын сендер тыңдаңдар (Я прочитаю, вы слушайте)

Қазақ тілінде оқиды.

Балалар, менің өгей анам сіңілілеріммен би кешіне кетті.Ал маған осыншама кір ыдысты жу деп тапсырма беріп кетті.Менің де осы кешке барғым келеді. Бірақ ыдыстарды таң атқанша жуып бітпеймін маған көмектесіңдерші.

-Қалай ойлайсыңдар бұл хатты кім жазған?

Біз оған қалай көмектесеміз?

-Чтобы попасть в сказку нужно сказать слово сказка на казахском языке.

Ал, енді көздеріңді жұмып айналыңдар.

Міне біз ертегілер еліне келдік

Балалар Күнқыз шаршапты келіңдер оған массаж жасауды үйретейік Ол кішкене демалып алсын.

Массаж жасайтын дене мүшелерін қазақ тілінде айтуымыз керек.

Рука, руки-қол, қолдар

-лицо умываем-бетімізді жуамыз

-ухо, уши-құлақ, нос-мұрын, щеки-жақ,

шея-мойын

Жаттығу

Қолымызды созамыз алақанды алақанға қойып ысамыз (жылытамыз)бетімізді сипап ақырын жуамыз.

Бетімізді шапалақтап,иегімізді ұрамыз.

Мойнымызды сипап терең демаламыз.(глубокий вдох, медленно выдыхаем)

Экранда Күңқыз қолында жуылмаған көп ыдыс.

Ой, Күңқызға қаншама ыдыс тастаған келіңдер оларды су құйылған табаққа салып санап көрейік .

Пиала,қасық шайнек, шәугім

-Бұлар шайға арналған құралдар

-Шайға арналған құралдарды,қай кезде қолданамыз?

-Шай ішкенде


Тәрелке, үлкен қасық, пышақ, шанышқы. Бұл құралдарды екінші тағамда қолданамыз. Бұларды ас құралдары дейді.

Қандай құралдар дейді?

Ыдыс атауларын қазақша атадық.

Жеке жұмыс(музыка сарыны естіліп тұрады. Енді оларды орындарына қояйық.(Название посуд на казахском языке помним и называли, а теперь расставим их по местам)

Енді шай құралдарын кішкене үстелге,ас құралдарын үлкен үстелге сызық арқылы қосыңдар (Теперь соедините линией чайную посуду с маленьким столикам,а столовую с большим столом

Қазан, таба

-Балалар тағам пісіретін ыдыстарды қазан, таба деп атайды. Мынау не?Олар не үшін қажет? (Для чего нужны? -Чтобы варить)

Тағамдарды неге қойып пісіреді? (Скажите на чем готовит еду мама?)

(Құлаған ыдыс сыңғыры естіледі)

Ол не, не болды ? Золушка сүрініп кетіп ыдыс-аяқты қолынан түсіріп алыпты

Енді не істейміз өгей анасы ұрсатын болды ғой.

Сергіту сәті

«Ыдыс-аяқ дүкені» Магазин посуды

- Міне, үлкен шыны шәугім

(Надули животник одна рука на поясе,другая изогнута как носик)Очень важный-маңғаз , как начальник.

-Мынау қыша (фарфор) шәугім (присесть,одна рука на поясе) очень хрупкий-нәзік

-Міне, күміс қасық ) голова на тонкой ножке (подтянулись руки согнули над головой)

Маңдайшадағы жазу

Бұл дүкен өзгеше дүкен мұнда заттарды ақшаға емес зат атауын қазақша тура атағаны үшін беріледі екен.

Жарайсыңдар, балалар сендер Күңқызға ыдыс жууға көмектестіңдер.

Ол енді би кешіне барады. Ал енді біз бақшамызға қайтайық.(музыка ойнап балалар көздерін жұмып айналады) Міне, бақшамызға келіп жеттік.Күңқыз сендерге рақметін айтып дайындаған сыйын беріп жіберді.


Балалар өлең сөзіне сай қимыл-қозғалыс жасайды.














Хормен және 3-4 балаға қайталатады



Балалар жауабы




Хормен және 3-4 балаға қайталатады.







Посуда-ыдыс-аяқ









Қоңырау дыбысы естіледі

Ертегі(3-4 балаға қайталату)

Сказка-ертегі







Ертегілер еліне барамыз








4 -слайд

Дене мүшелері

Қол- бетін жуу.

құлақ,мұрын, мойын





















Пиала-5 ,тәрелке-5, шанышқы-9, пышақ-4, қасық-10.




2-3 балаға қайталату































Қазан,таба







Пеш,газ















Дүкенге барып сатып аламыз















Шайнек түрлері

темір,айнек, қыша

қасық

-Мен пиала аламын



-Мен шәугім аламын

Көңілді әуен ойналады

Балалар рақмет айтады


Болжамды нәтижелер:

Біледі: Ертегі мазмұнын,ыдыс атауларын

Игереді: Өзіне қажет ыдыс атауларын атап қазақ тілінде сұрауды.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Күңқызға қалай көмектесе аламыз

Автор: Орынтаева Галия Бейсенбаевна

Дата: 25.04.2017

Номер свидетельства: 411500
