Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по обучению грамоте на тему: "Буква и звук Сс"»
Білім беру саласы: «Таным»
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: «Экология»
Тақырыбы: «Қол жуғыш бізде қонақта»
Мақсаты:
-Танымдылығы: балаларға сабынның қасиеті туралы түсініктерін қалыптастыруға үйрету.Айнала қоршаған әлемнің өзіне тән ерекшеліктері мен құбылыстары туралы түсініктерін кеңейту. (қаттылығы,жұмсақтығы,иісі, түсі т.б.) Тәжірибе жүргізген кезде қауіпсіздік ережесін сақтай білуге үйрету.
Көрнекілігі: әртүрлі сабындар,екі табақ,балалар саны бойынша губкалар,қуыршақ,сүлгі,сабын көбікшесі,түтікше.
Сабақ барысы:
Шаттық шеңбер:Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз.
Біз тап-таза баламыз,
Істен қызық табамыз.
Тәрбиеші: -Балалар тыңдаңдаршы біреудің жылаған дауысы естіледі.Қазір мен қарап келейін.Балалар бізге Салақбек қонаққа келген екен.Сен неге жылайсың? Сенің үстің қандай лас?
Салақбек: -Балалардың бәрі меннен қашады,менімен ойнағылары келмейді.
Тәр.: -Балалар Салақбекке қалай көмектесеміз? Оның үсті-басы кір қожалақ.
Ғажайып сәт.
Осы мезгілде қол жуғыш келеді.
Тәр.: -Сәлематсызба Қолжуғыш?
Қолжуғыш: -Сәлематсыздар ма балалар?Мен кір қожалақ,лас деген сөздерді естігесін келіп тұрмын.
Тәр.: - Иа мына Салақбектің үсті басы кір қожалақ болған соң онымен ешкім ойнағысы келмейді екен.
Қолжуғыш: - Бұл бала, қай бала?
Пай-пай, бет-ауыз,кір айғыз,бес батпан,
Мойыны күс қатқан,
Аяқ-қол жарылған,
Батпаққа малынған,
Киімі кір сатпақ.
Осы ғой нақ салақ.
-Онда балалар оған мына сиқырлы қалта көмектеседі.
Тәрбиеші: -Балалар мына сиқырлы қалтаны ішінде не бар екен,қане қолымызды салып қарайықшы?
Балалар қолдарын қалтаға салып,бір-бірден сабынды алады.Оның түсін, пішінін,иісін айтады.
Тәр.: - Ал енді,балалар қане осы сабынды табақтағы суға салып қолымызды сабындайықшы, сонда не болады?Сонда сабын қолымызда сырғанады.
Тәр.: -Енді сабынды мына сабын салғышқа салайық, сосын қолымызды үйкелейік сонда не болды? Сонда сабын көпірді.
-Ал енді мына ыдыста губкалар бар.Оларды алып табақтағы суға салып,қолымызбен қысайықшы,сонда не болды? Сонда губка көпірді.
-Балалар қолдарымызды сүлгіге сүртіп,орнымызға отырайық.Қазір балалар мен мына түтікшені алып суға үрлеймін, сонда не болды?
Балалар: -Сабын көбігі.
Тәр.: -Балалар бүгін біз Салақбекті сабынмен таныстырдық.Ол қатты,сырғанақ, көпіреді, үрлегенде көбіктер пайда болады және хош иісі екен.
-Табақтағы суымызға Салақбекті жуындырып, таза сумен шайындырамын.
-Балалар сендерде жуынудың жолын қайталаңдар:
Салақбек қолын сабынмен жуды,
Әр саусағын дара жуды.
Бас бармағын көпіртті,
Сумен шайып кетірді.
Сұқ саусағын ұмытпады,
Лас пен кетіріп тағы.
Ортаңғы саусақ өте дағы,
Кір болыпты – ол тазарып.
Келесі саусақ бірге жуылып,
Тез жуылған бәрінен.
Ең кішкентай саусағы.
Қолжуғыш: Бұл бала,қай бала,
Пай!Пай! тап-таза.
Ақ қаздай,киімі мұнтаздай,
Жарайсың балақай.
Дейміз біз мадақтай,
Пай!Пай!
Тәр.: - Балалар біздің қонағымыз тап-таза әрі әдемі болды. Салақбек сен күнде осылай таза болып жүрсең, денің де сау, достарыңда көп болады.
-Қане,бәріміз ортаға шығып тазалық өлеңін айтайық:
Дос бол сабын ,сумен сен,
Жиі-жиі жуын сен.
Таңертең де,кеште де,
Жуын күндіз,түсте де.
Жуын тамақ алдында,
Жуын тамақ соңында,
Жуын ұйықтар кезінде.
Жуын тұрған мезгілде,
Су мен сабын- бір жолдас,
Жоймас олар кір болмас!
Тәр.: -Балалар қолжуғыш бізге сыйлықтар әкелген екен, ло сабын көпіршіктері. Қане ойын ойнайық.Ал қонақтарға сау болыңыз айтайық.