kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«құстар туралы»

Нажмите, чтобы узнать подробности

данный конспект составлен для детей 5-6 лет на закрепление знаний детей о птицах. занятие проводитсяя с использованием игровых технологий, включающих дидактические и развивающие логические игры экологической направленности.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««құстар туралы»»

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: «ҚҰСТАР ТУРАЛЫ»

Мақсаты: Балалардың құстар туралы білімін қалыптастыру.

Білімділік: Елімізде мекендейтін құстар туралы жалпы түсінік бере отырып, олардың балапандары, ұялары, тіршілігі туралы түсінік беру. Тақырыпқа сай жаңа сөздерді қазақ тілінде дұрыс айта білу.

Дамытушылық: сөздік қорларын байыту,жаңа сөздерді қажетті жерде дұрыс пайдалана алуға дағдыландыру, ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелік: балаларды Отанын, жерін, туған табиғатын, қанатты достарын сүюге тәрбиелеу. Мейірімді болуға, қайырымдылыққа баулу.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, әңгімелесу, қайталату, жаттату. Көрнекі құралдар: проектор, жаңа сабаққа байланысты әр түрлі құстардың суреттері, дидактикалық ойындарға керекті материалдар.

Сөздік жұмыс: құстар – птицы, балапан-птенцы, ұя-гнездо, аққу- лебедь,

қарға- ворона, қарлығаш- ласточка.

Мынау – аққу. Аққу әдемі құс.

Мынау – қарға. Қарға ұшты.

Мынау - қарлығаш. Қарлығаш балапандарына ұя салды. Құстар біздің досымыз.

Ұйымдастыру кезеңі:

- Балалар,сәлеметсіңдер ме?

- Сәлеметсіз бе?

- Бәріміз бірге бір-біріміздің қолымыздан ұстап шаттық шеңберіне тұрайық.

Қайырлы таң, мұғалім,

Қайырлы таң,қонақтар.

Шеңберге тұрайық,

Жылулық сыйлайық.

Доброе утро, учитель,

Доброе утро, гостя.

Посмотрите друга на друга,

Пожелайте добра.

Good morning , good morning,

Good morning to you.

Good morning , good morning.

We like to see you.

Сұрақ-жауап.

- Балалар, жылдың қай мезгілі?

- Көктем.

- Көктем айларын атайықшы?

- Наурыз, сәуір, мамыр.

- Бір аптада неше күн бар?

7 күн бар, ал атайық,

Сәл дем алып,тынығып ал.

Апта деген ағайдың,

Жеті бірдей ұлы бар:

Біріншісі-дүйсенбі,

Екіншісі-сейсенбі,

Үшіншісі- сәрсенбі,

Төртіншісі- бейсенбі,

Бесіншісі- жұма,

Алтыншысы- сенбі,

Жетіншісі- жексенбі.

-Сонымен бүгін қай күн?

-Сәрсенбі.

Проекторда бүркіт ұшады, шиқылдап, үрейлі музыка ойнап, дыбыс береді.Мұғалім балаларды қанатының астына жинап, қорғайды.

  • Сендер менің балапансыңдар, мен сендердің аналарыңмын. Әр бір ана өз баласын қорғайды.Ал, балапандар бүгінгі сабақта біз құстар әлеміне саяхат жасаймыз.

Проектордан құстар көрсетіледі.Бүгінгі сабақтың жаңа сөздері:

құстар – птицы,

балапан-птенцы,

ұя-гнездо,

аққу- лебедь,

қарға- ворона,

қарлығаш- ласточка.

Құстар суық күзде жылы жаққа қарай ұшып кетеді, ал кей құстар осында қыстап қалады. Сондықтан жыл құстары және қыстайтын құстар деп бөлеміз.

Тақтамен жұмыс. Суреттермен жұмыс. Қайталау, пысықтау.

Мынау – аққу. Аққу әдемі құс.Мынау – қарға. Қарға ұшты.Мынау - қарлығаш. Қарлығаш балапандарына ұя салды. Құстар біздің досымыз.-Ал, балалар енді барлығымыз құстардың ән салғанын тыңдайықшы. Жеке-жеке әрбір құстың даусын естіп, қай құс екенін атап айтамыз.

Дыбыстық жаттығулар.

Тар- тар құстар,

Пан- пан- балапан,

Ұя-

Қу-қу- аққу,

Ға-ға- қарға,

Ғаш-ғаш- қарлығаш.

  • Балалар осы жаңа сөздердің ішінде қайсы әріпті көбірек есіттік. «Қ» әріпі. Бәріміз бірге қ,қ, деп айтып жаттығайық. Ауада салып көрейік.

Сергіту сәті.

Саусақ жаттығуы: «Құстар қанат қағады»
- Балалар, барлығымыз қолымызды үшбұрыштап жоғары ұстаймыз. Біз құстарға ұя саламыз, құс ұядан басын шығарып жан - жағына қарайды.(Қосылған алақандарын жан - жаққа бұрады.) Құстың ұшқысы келді,(алақандарын ашады, алақандарын қимылдатады) ұша алмады, құс ұшу үшін қанаттарын жаттықтырды. Алақанымызды өзімізге қаратып жайып, ашып - жұмайық, бір, екі, үш, кері қарай санаймыз үш, екі, бір. Енді, басбармағымызды қозғалтайық. Алақанымызды өзімізге қаратып жайып, екі басбармақты айқастырамыз. Алақанымызды құс қанатын қаққан секілді қозғалыстар жасаймыз. (Бірнеше рет қайталау)
Құстар ұшып барады,
Көкте қанат қағады.
Барлық құстар қосылып,
Шиқ - шиқ - деп, ән салады.
Құс ұшып келіп ұясына қайта қонды. ( Саусақтарын үшбұрыштап жоғары ұстайды.)

Дидактикалық - дамытушы ойын.

Берілген кесінділерден құстарды құрастырамыз. Қарға, аққу, қарлығаш. Осы бейнелер проекторда да көрсетіп, және бір рет қайталап өтеміз.

  • Ал, балалар енді экранға назар аударыңдар. Бәріміз бірге құстардың көктемгі тіршілігі туралы ролик көрейік.

Балалар, келесі дидактикалық ойын «Балапандарды ұясына қондыр!» деп аталады. Берілген суреттердегі ана құстарға әр құстың өз балапанын тауып орналыстыру керек. Қандай құс екенін атап, неше балапаны бар екенін санайды.

Сол арада құстардың әні естіледі.

Балаларға «Бұл қай құс ән салып жатыр? » деп сұраймыз.Балалар жауап береді.

Ия, балапандар, құстар өз балапандарымен бірге өз ұяларында . Олар бізге риза болып, өз ризашылықтарын осылай білдіріп жатыр.

Кері байланыс. Суреттер бейнеленген кубикті бір-біріне беріп, жаңа сөздерді пысықтайды.

  • Бүгінгі сабақ ұнады ма?

  • Ия.

  • Ендеше, қол шапалақтап өзімізге ризашылық білдірейік.

  • Сау болыңдар балалар!



5 жастан 6 жасқа дейінгі ересек топ балалары үшін

ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы


Өткізілетін күні, айы, жылы: «05» сәуір 2017жыл.

Білім беру саласы: «Коммуникация»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің түрі: «Қазақ тілі»

Сабақтың тақырыбы: Құстар туралы.

Мақсаты: Балалардың құстар туралы білімін қалыптастыру.

Білімділік: Елімізде мекендейтін құстар туралы жалпы түсінік бере отырып, олардың балапандары, ұялары, тіршілігі туралы түсінік беру. Тақырыпқа сай жаңа сөздерді қазақ тілінде дұрыс айта білу.

Дамытушылық: сөздік қорларын байыту,жаңа сөздерді қажетті жерде дұрыс пайдалана алуға дағдыландыру, ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелік: балаларды Отанын, жерін, туған табиғатын, қанатты достарын сүюге тәрбиелеу. Мейірімді болуға, қайырымдылыққа баулу.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, әңгімелесу, қайталату, жаттату. Көрнекі құралдар: проектор, жаңа сабаққа байланысты әр түрлі құстардың суреттері, дидактикалық ойындарға керекті материалдар.

Сөздік жұмыс: құстар – птицы, балапан-птенцы, ұя-гнездо, аққу- лебедь,

қарға- ворона, қарлығаш- ласточка.

Мынау – аққу. Аққу әдемі құс.

Мынау – қарға. Қарға ұшты.

Мынау - қарлығаш. Қарлығаш балапандарына ұя салды. Құстар біздің досымыз.



Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің қызметі

Балалардың іс- әрекеті

Мотивациялық-

қозғаушылық

Сабақтын барысы.
I.Ұйымдастыру кезені.

Педагог топтағы балалармен амандасу үлгілерін еске түсіреді.

Әр оқушымен жеке-жеке амандасады. Балалар жауап береді. Содан кейін балалар өзара амандасады. Аудиотаспаға жазылған амандасу үлгілерін тыңдатып, жауап бергізеді.

Педагог қоштасу үлгілерімен таныстыру үшін аудиотаспадан қоштасу үлгілерін тындатады. Қоштасу үлгілерінің айырмашылықтарын түсіндіреді.Қоштасу үлгілерін тағы бір тыңдатып, хормен жауап бергізеді.




Балалар «Салеметсіз бе!», «Салем!» деп амандасады.

















Балалар хормен «Сау бол!», «Сау болыңыз» қоштасу үлгілерін айтады.

Ұйымдастыру

шылық-

ізденістік

Педагог балаларды жұмыс дәптердегі «Сау бол!», «Сау болыңыз» тақырыбына арналған оқу іс-әрекетінің үлгісімен таныстырады. 1- тапсырмадағы сурет бойынша баланың тәрбиешімен қоштасу үлгісімен (Сау болыңыз!) таныстырады. 2-тапсырмадағы сурет бойынша 2 баланың бір-бірімен қоштасу үлгісімен (Сау бол!) таныстырады. Балалардан балабақшадан қайтарда тәрбиешімен және өзара қалай қоштасатындарын сұрайды.





Балалар үлестірмелі материалдағы тапсырманы орындайды.














Рефлексиялық-

түзетушілік

Педагог балалардан бүгінгі оқу іс-әрекеті барысынан алған әсерлерін, көңіл күйлерін, немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды.

Балалар белсенді сөздік қорды хормен қайталайды.



Күтілетін нәтиже:

Біледі: Балалар өзара және үлкендермен қоштасу үлгілерінің айырмашылығын меңгереді.

Игереді: «Сау бол!», «Сау болыңыз!» деген қоштасу үлгілерін үйренеді.













Мұғалім: Хожамурадова Г.Т___________қолы

































5 жастан 6 жасқа дейінгі ересек топ балалары үшін

ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы


Өткізілетін күні, айы, жылы: «05» сәуір 2017жыл.

Білім беру саласы: «Коммуникация»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің түрі: «Қазақ тілі»

Сабақтың тақырыбы: Пішіндер.

Мақсаты: Балалардың пішіндер туралы алған білімдерін пысықтау.

Білімділік: Балалардың пішіндер туралы білімдерін кеңейту.Тақырыпқа сай жаңа сөздерді қазақ тілінде дұрыс айта білу. Қазақ тіліне тән әріптерді дұрыс айтуға баулу.

Дамытушылық: сөздік қорларын байыту,жаңа сөздерді қажетті жерде дұрыс пайдалана алуға дағдыландыру, ой-өрістерін дамыту.

Тәрбиелік: түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалану арқылы белгілі бейнелерді құрастыру, достыққа, бірге жұмыла жұмыс істеуге үйрету.

Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, әңгімелесу, қайталату, үйрету.

Сабақтың көрнекіліктері: проектор, жаңа сабаққа байланысты әр түрлі пішіндердің суреттері, дидактикалық ойындарға керекті материалдар, қоржын, пішіндер туралы бейне ролик.

Сөздік жұмыс: шаршы, шеңбер, тікбұрыш, үшбұрыш, сопақ, көпбұрыш,пішіндер



Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің қызметі

Балалардың іс- әрекеті

Мотивациялық-

қозғаушылық

Сабақтын барысы.
I.Ұйымдастыру кезені.

Шаттық шеңберіне дөңгелене тұрып, өлең жолдарын қайталау

  • Алақанды ашайық,

Күн нұрын салайық.

Жүрек жылуын салайық. Жиналған жылу шуақтарды,

Қонақтарға шашайық. Балалар шеңберде тұрып келген қонақтармен амандасады.

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Көктем айларын атандар.

-Қазір қай ай?

Тосын сый «Сиқырлы қоржын». Қоржын ішінен пішіндерді алып балаларға көрсету.



Балалар «Салеметсіз бе!» деп амандасады.



Балалар бірге қайталап, қимылмен көрсетеді.







Жыл мезгілі көктем.

Көктем айлары-наурыз, сәуір, мамыр.

Қазір-сәуір айы.


Ұйымдастыру

шылық-

ізденістік

Бүгін біз қазақ тілі сабағында пішіндермен танысамыз. Осыдан кейін балалардың назарын проекторға аудару. Проектордан біртіндеп пішіндерді көрсете отырып жаңа сабақты түсіндіру.

-Мынау қандай пішін?

-Ал, мынау қандай пішін?

-Мынау ше?

Мынау тікбұрыш, сопақ, көпбұрыш.

Дыбыстық жаттығулар:

шы-шы-шы-шаршы

бер-бер-бер-шеңбер

үш-үш-үш-үшбұрыш

пақ-пақ-пақ-сопақ

бұрыш-бұрыш-бұрыш-тікбұрыш

«Көңілді пішіндер» видио таспаны балаларға көрсетіп, пішіндерді қайталау.

Д/о «Қандай пішін жоқ»











-Мынау шаршы.

-бұл шеңбер.

-Мынау үшбұрыш.

Балалар пішіндерді қайталайды.

Балалар дыбыстық жаттығуларды қайталап айтады.

Рефлексиялық-

түзетушілік

Педагог балалардан бүгінгі оқу іс-әрекеті барысынан алған әсерлерін, көңіл күйлерін, немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды.

Балалар белсенді сөздік қорды хормен қайталайды.



Күтілетін нәтиже:

Біледі: Балалар өзара және үлкендермен қоштасу үлгілерінің айырмашылығын меңгереді.

Игереді: «Сау бол!», «Сау болыңыз!» деген қоштасу үлгілерін үйренеді.













Мұғалім: Хожамурадова Г.Т___________қолы
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
«құстар туралы»

Автор: Хожамурадова Гулжанат Туймурадовна

Дата: 06.04.2017

Номер свидетельства: 407074
