5 – бөлім: Тәні саудың жаны сау Тақырыбы: Менің көйлегім жаңа | Мектеп: № 10 орта мектеп |
Күні: 16.01. | Мұғалімнің аты-жөні: Молдабекова Д.У. |
Сынып: 2 «Е», «Ж», «З» И, К | Қатысқаны: | Қатыспағаны: |
Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар: | 2.1.2.1 күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздерден құралған қарапайым сөйлемдердің мағынасын түсіну. 2.1.3.1 тыңдаған мәтінге мұғалімнің көмегімен иллюстрация / суреттер /сызбалар, тыңдау және қарапайым сұрақтарға жауап беру. 2.1.5.1 тыңдау – көру материалындағы оқиғаларды түсіну,сұрақтар қою және сипаттау. |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: қарапайым сұрақтар құрастырады, оған толық жауап береді. Көбі: иллюстрация/суреттер/сызбалар мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, сұраққа жауап жазады. Кейбірі: сөйлеу барысында көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын қолдану. |
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу және түсіну, қолдану, талдау, жинақтау |
Тілдік мақсат | Зат есім, сын есім, септік жалғауын дұрыс қолдана алады. |
Күтілетін нәтиже: | Түстерді атай алу, сын есімдермен сөз тіркесін құрау. Сөйлем құрау. |
Керекті ресурстар | Түрлі – түсті суреттер, желім қағаздар, АКТ |
Бағалау критерийі | Сұрақ қояды және жауап береді Сөзтіркесін, сөйлемдер құрайды Зат есімді тәуелдейді |
Сабақтың барысы: |
Сабақ кезеңі | Мұғалімнің іс әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сабақтың басы (2 – 5 минут) | Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды түгелдеу. «Шаттық шеңберіне» тұрғызып «Сынаптай сырғыған уақыт ешкімді күтіп тұрмайды, жаңғыру да тарихтың өзі сияқты жалғаса беретін процесс. Құндылықтар жүйесінде білімді бәрінен биік қоятын ұлт қана табысқа жетеді». | Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар бір – біріне әдемі сөздерін айтады. Сен сұлусың. |
Өткен сабақты тексеру | Үй тапсырмасын тексеру. Кемшіліктерді анықтаймын. Түзетемін. Бағалаймын. Үй жұмысын сұрау, өткен тақырыпты, 14 беттегі өлеңді жатқа айту. «Дұрыс, бұрыс» ойыны арқылы бекіту Пілдің аяғы кішкентай. (бұрыс) Аюдың басы үлкен. (дұрыс) Балапанның көзі үлкен. Мысықтың құйрығы ұзын. (дұрыс) Күшіктің аяғы кішкентай. (дұрыс) Буратинаның мұрны қысқа. (бұрыс) Арыстанның тісі кішкентай. (бұрыс) Қояның мұрны ұзын. (бұрыс) Әлібектің шашы қысқа. (дұрыс) | Үй тапсырмасын айтады, өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Ортасы (5- 7 минут) Білу Бағалау критерийі Түсіну (5- 7 минут) | Ой шақыру. «Миға шабуыл» Бейне көрсетілім Көрген фильмнен не байқадыңдар ? Дұрыс , киім туралы. Көркем не іздеп шықты? Көркем көйлек іздеп шықтық. Ол аялдамаға келді. Аялдаманың тапсырмасы бар. Тапсырманы орындасаңдар автобусымыз жүреді. | https://www.youtube.com/watch?v=P9FqtFE_0is Балалардың жауабы |
«Әріптер, жинал» аялдамасы. Сөздікпен жұмыс. Әр топқа әріптер таратамын, сол әріптен сөздер құрайды. Киімдердің суретін тауып, қасына іледі. жейде - рубашка бәтеңке - ботинка шалбар - брюки жаңа - новый көйлек - платья ескі - старый Балалар қандай көйлек, жейде іздеп жүрміз? Біз жаңа, әдемі көйлек ( жейде) іздеп жүрміз? | Шағын топ құрады Тыңдалым. Оқылым.жаңа сөздерді қайталайды. Бағалаймын Балалардың жауабы |
Дескриптор Әріптерден сөз құр Суреттерін қасына қой. Сөздікті тыңда,оқы,қайтала. Сөз тіркесін құра | | Бағалайды |
«Қиял әлемі» аялдамасы. Мәтінмен жұмыс Тапсырма. Тыңда.Қайтала. Оқы. Ханзада ақ жейде, көк шалбар киеді. Ол қоңыр бәтеңке киеді. Ханзада – батыр. Ол Ханшаны жақсы көреді. Ханша сары көйлек киеді. Оның көйлегі ұзын. Көйлегі әдемі. Ханша ақылды. Олардың киімі таза. Тазалық – денсаулық кепілі. | Тыңдалым. Оқылым. |
Бағалау критерийі | Дескриптор Тыңда Мәтінді оқы Қарапайым сұрақ құрау Мәтінге тақырып қой | | бағалайды |
| | |
Қолдану (10 минут) | «Достық» аялдамасы. Дәптермен жұмыс Тапсырма.Оқы, сәйкестендіріп боя. Тапсырма.Оқулықтағы мәтінге сүйеніп, дұрыс жауапты қорша. Тапсырма. Тақтамен жұмыс. Менің көйлегім жаңа. Сенің шалбарың ұзын. Оның бәтеңкесі ұзын. Оның жейдесі әдемі. Оның күшігі ақылды. Оның мысығы кішкентай. | Жазылым |
| Дескриптор Зат есімді тәуелде Әдемі жазуға тырыс | | бағалайды |
(2 минут) | «Сергіту» | «Көңілді күн» биімен |
Талдау (5 минут) | «Ханшатыр» аялдамасы. 1-топ. «Жейде» 2- топ. «Көйлек» 3-топ. «Шалбар» | Жазылым Шағын топ құрады. |
| Дескриптор Сөзден сөз тіркесін құр Сөйлем құр Бірлесе орында Әдемі жазуға тырыс | | бағалайды |
Жинақтау 5 минут | Міне ,балалар дүкенгеде жеттік.Дүкеннің тапсырмасын орындасаңдар, сендерді дүкенге кіргізеді.Дүкенді емін –еркін аралап, қалағандарынды аласыңдар.. Дүкеннің тапсырмасы Суреттер мен сөздерді сәйкестендір жаңа көйлек – ескі бәтеңке жаңа бәтеңке – ескі үй жаңа кітап – ескі кітап иииииескі шалбар – жаңа шалбар | Интербелсенді тақтада орындайды |
| Бейне көрсетілім көреді Не себепті көйлектер қыздан қашты? Көйлекті қалай кию керек? | https://www.youtube.com/watch?v=P9FqtFE_0is |
Соңы Бағалау | Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзара бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. | «Бас бармақ» техникасы бойынша өзара бір – бірін бағалайды. |
Рефлексия | Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, достарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.» | Сабақ туралы өз ойын айтады |
Үйге тапсырма | 18- бет, жұмбақ, сөздік жаттау. | Күнделікке жазады. |
| | |