Пәні: Өзін-өзі тану |
Сынып: 3 «Ж» |
Күні: 12.02.2018ж |
Пән мұғалімі: Жапбасбаева Ж.А. |
Сабақтың тақырыбы: 25-сабақ «Мейірімділік –асыл қасиет» Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Сабақтың әдіс-тәсілі: Түсіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау, топтастыру. |
Негізгі түсініктер: Балаларға «Сүйіспеншілік құндылығы» туралы білімдерін кеңейту. | Өткен сабақпен байланысы: Өткен сабақта алған білімдерін пысықтай отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашу. | Бағалау: Сабақ барысында Белсенділік танытып отырған топқа «Жұлдыз қимасымен» ынталандырып отырамын.Сабақ соңында жұлдыз қимасын ең көп жинаған топ жеңімпаз болып есептелінеді. |
Өлшемдік ойлау қабілеті: Ойлау,таным,шығармашылық қабілетін дамыту Сабақтың мақсаты: Балаларға «Сүйіспеншілік құндылығы» туралы білімдерін кеңейту. Білімділік: Мейірімділік, қайырымдылық қасиеттерінің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру; Дамытушылық: Өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамыту; Тәрбиелік: Мейірбандыққа,бауырмалдыққа тәрбиелеу: |
Пәнаралық байланыс: бейнелеу, дүние тану,музыка. |
Көрнекіліктер: Оқулық, оқушы дәптері.Мәтін бойынша сұрақтар, суреттер. |
Уақыты | Жұмыстың түрі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
5 мин | Психологиялық ахуалды қалыптастыру | - Балалармен сәлемдесу -Көңіл-күйлерін сұрау Бір-бірімізбен қуанышты көңіл-күйде жылы жүрекпен,жақсы тілекпен, сабағымызға сәттілік тілеп бастайық. Б.Серікбаевтің «Мен –апамның ай мен күні» өлең жолдарын айтады. Тақтадағы стикерлерді таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді. 1-топ «Мейірімділік» 2-топ «Қайырымдылық» 3-топ «Сүйіспеншілік» 4-топ «Имандылық» Топ басшыларын сайлап алайық. Топ аттарына сәйкес теңеу сөздерайтып шығады. | Оқушылар мейірімді жүректерімен, жылы лебездерін білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Б.Серікбаевтің «Мен –апамның ай мен күні» өлең жолдарын айтады. Таңдаған стикерлері арқылы 1-топ «Мейірімділік» 2-топ «Қайырымдылық» 3-топ «Сүйіспеншілік» 4-топ «Имандылық»-деп 4 топқа бөлінеді. Топ аттарына сәйкес теңеу сөздер айтып шығады. Топ басшыларын сайлап алады. |
5 мин | Үй тапсырмасы | «Мен өнерлі баламын» атты эссе жазып немесе сурет салу.Жазған шығармалары мен суреттерін топта талқылап, үздіктерін «Ғажайыпстан» көрмесіне ілу ұсынылады. | Әр топтан белсенді оқушылар үй тапсырмасына берілген«Мен өнерлі баламын» атты эсселері мен суреттерін топта бір-біріне айтып, үздік шығарма мен суретті «Ғажайыпстан» көрмесіне іледі. |
20 мин | Мәтінмен жұмыс | Балаларға М.Төрежановтің «Сары тауық пен балапандары» мәтінін әр топ өздіктерінше оқиды,жұппен талқылайды, түсінгендерін топта талқылап, сұрақтар дайындау ұсынылады. 1-топ. Мәтіннің мазмұнын айту 2-топ. Мәтінді сахналау ұсынылады. 3-топ. Мейірімділік туралы мақал-мәтелдер айту. 4-топ. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру. | Балалар мәтінді түсініп оқиды, әр топ түсінгендерін ортаға салады.Мәтін бойынша 4-ші топқа сұрақтарын қояды. Әр топқа берілген тапсырмалар бойынша кезекпен тапсырмаларын орындайды. |
3 мин | Дәйексөз | «Мейірімділікті анадан үйрен» деген халық даналығының мағанасын ашып түсіндіру. | Балалар дәйексөздің мағанасын ажыратып түсіндіріп айтады. |
2 мин | Ой қозғау | Мейірімділікті қалай көрсетуге болады? Өздерің мейірімділік көрсеткен кезде қандай сезімге бөлендіңдер? Басқа адамдар сенің мейірімділігіңді сезінгенде қандай күйге бөленді? | Оқушылар кімдерге мейірімділік көрсететіндерін, өздеріне кім мейірімділік көрсететінін айтып, қандай сезімде болғандарымен бөліседі. |
3 мин | Тапсырма | «Мейірімділік» кестесін толтырыңдар. Бірінші бағанаға мейірімді істердің,екінші бағанаға-мейірімді адамның қасиеттерінің тізімдемесін жасаңдар. | «Мейірімділік» кестесінің бірінші бағанаға мейірімді істердің,екінші бағанаға-мейірімді адамның қасиеттерінің тізімдемесін жасайды. |
1 мин | Шығармашылық жұмыс | Әр топ «Ана» сөзіне теңеу сөздер жазып, қорғау ұсынылады. | Әр топ «Ана» сөзіне теңеу сөздер жазып қорғайды. Ана-мейірімді Ана-аяулы Ана-қайырымды Ана-кешірімді Ана-жомарт Ана-мейірбан |
3 мин | Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек» | «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөлісу ұсынылады. «Жұлдыз қималары» ең көп жинаған топ жеңімпаз болғанын айтып, ынталандырамын. | «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөлісіп, пікірлерін білдіреді. |
3мин | Жүректен жүрекке | Ә.Дүйсеновтің «Ардақты ана» өлеңін барлығы шаттық шеңберіне жиналып айту ұсынылады. | Ә.Дүйсеновтің «Ардақты ана» өлеңін барлығы шаттық шеңберіне жиналып айтады. |