kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақстанда мекендейтін жануарлар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка предназначена для 0 классов и в дошкольных учреждениях.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақстанда мекендейтін жануарлар»

Білім беру саласы: Таным. Қатынас.

Бөлімі: Экология негіздері.

Тақырыбы: Қазақстанда мекендейтін жануарлар.

Мақсаты:

1.Қазақстан жерін мекендейтін жануарлармен таныстыру: олардың тіршілігі туралы мағлұмат беру.

2.Балалардың жануарлар туралы білімдерін әрі қарай кеңейту; өз білімдерін қолдана алуға жағдай туғызу.

3.Жануарларға деген сүйіспеншіліктерін арттыру, оларға деген қамқорлық сезімдерін дамыту.

Қолданылатын көрнекі құралдар мен жабдықтар: арқар, барыс,құлан, тасбақа, қосаяқ суреттері; тау, дала табиғаты көрінісіндегі жануарлар суреті.

Сөздік жұмысы: арқар, барыс,құлан, тасбақа,қосаяқ.

Оқу қызметінің

кезендері


Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациалық

қозғаушылық

Шаттық шеңбері

Амансынба Алтын Күн!

Амансынба Жер Ана!

Амансынба достарым,

Сендерді көрсем қуанам!


Балалар шаттық шеңберін тәрбиешімен бірге қайталайды.

Ұйымдастыру-шылық

ізденістік

(музыка қойылады.Табиғат көрінісі қойылады.)


-Балалар, біздің жеріміздің табиғатына қараңдаршы,біздің жеріміз кең-байтақ .

Онда алуан түрлі жануарлар мекендейді.



-Балалар, сендер қандай жануарларды білесіңдер?


Тақтаға әртүрлі жануарлар суреті ілінеді(арқар, барыс,қосаяқ, құлан, дала тасбақасы)

-Балалар мына жануарларды білесіңдерма?

(теледидардан көрсетіледі)-


Алтай арқары –өте бағалы аң. Биік тау беткейлерін мекендейді. Шөптесін өсімдіктермен қоректенеді.Ол бағалы аң болғандықтан оны аулауға тиым салынған.Мүйіздері ірі, бұрылып иіліп тұрады. 12-14 жыл өмір сүреді.

Барыс- мысық тұқымдас жыртқыш аң.Ол мәңгі қар басқан тауларды мекендейді.Оның терісі бағалы.Қыймылы жылдам,епті. Жемтігін қуғанда 7-8м биіктікке дейіе секіреді.Олар ойынпаз, қарға аунап ойнағанды жақсы көреді.

Қосаяқ-кішкентай кеміргіш аі. Сирек кездеседі.Ол өсімдік дәнімен, жемісімен,қоңыз,шегірткемен қоректенеді.Қыстай денесіне жинаған майымен қоректеніп,ұйықтап жатады.

Құлан шөлді жерді мекендейді.Ол есекке де,жылқыға да ұқсайды.

Дала тасбақасы шөлді жерлерді мекендейді.Ол қауіп төнгенде, басын сауытының ішіне жиып алады. 150 жылдай тіршілік етеді. Өсімдіктермен қөректенеді. Жылына 3-4 ай ояу, қалған уақытта ұйқыда болады.

Билингвальды компанент: арқар-архар, барыс-барс, ирбис, қосаяқ-тушканчик,құлан-кулан(дикий осел).






Табиғат көрінісі туралы

әңгімелейді.












Өздері білетін жануарларды атайды.











Балалар педагог көмегімен жануарлардың атауымен танысады.







Тәрбиешінің айтқанын мұқият тыңдайды.

























Балалар үш рет қайталайды.



Рефлексиялық –түзетушілік

-Балалар, біз қазір не артық тапсырмасын орындаймыз.

-Ол үшін алдарыңа жұмыстарыңды беремін.

-Тапсырма суретте көрсетілген жануардың ішінен артығын сызып тастаңдар.Тауда,орманда, шөлді далада мекендейтін жануарларды қалдырамыз.



Сергіту сәті:

Ормандағы аюдың,

Құлпынайы көп екен.

Теріп-теріп аламыз,

Қалтамызға саламыз.


Ойын: « Кім жылдам» Шарты: Жануарлардың суретін кесілген қималармен құрасты.


-Сонымен, балалар, Қазақстанда мекендейтін жануарлар көп.Соның ішінде біз бүгін қандай жануарлар мен таныстық?

Балалардың жануарлардың пайдасы, оларды қорғау туралы қорытынды ойлары тыңдалады.











Балалар тапсырманы мұқиат тыңдайды,дұрыс орындауға тырысады.


.






Қимылдар арқылы сергіту сәтін орындайды.




















Ойынға қызыға

атсалысады.






Тауда мекендейтін және шөлді жерде мекендейтін жануарлармен таныстық.


Өз ойларымен бөліседі.


Күтілетін нәтиже:

Орындайды: Қазақстан жерінде мекендейтін жануарлардың кейбір түрін сурет бойынша ажыратады;Олардың тіршілігі мен мекені туралы мәліметтер іздейді.

Түсінеді:Қазақстан жануарлардын алуан түрлі екенін; жануарлардың пайдасын, оларды қорғауды

Қолданады:Жануарлар туралы білімді



Білім беру саласы: Қатынас.Әлеуметтік орта.

Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру.

Тақырыбы: Менім туған өлкем.

Мақсаты:

1.Туған өлке туралы түсінік беру.Өздерінің туған өлкелері туралы әңгімелеп айтуға үйрету.

2.Сөйлеу тілдерін,шығармашылық қабілеттерін дамыту.

3.Туған өлкелеріне деген сүйіспеншіліктерінарттыру. Туған жерінің байлығын құрметтеуге тәрбиелеу.

Қолданылатын көрнекі құралдар мен жабдықтар: демонстрациялық материалдар.

Сөздік жұмысы: Домбыра,торсық,тау.

Биленгвальды компанент:туған өлке-родной край,асқар тау-высокая гора , домбыра-домбра.

Оқу қызметінің

кезендері


Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациалық

қозғаушылық


Педагог балаларды шаттық шеңберіне тұрғызып,бір-біріне деген жылы тілкектерін айтқызды.


-Біздің республикамыз қалай аталады?




-Біздің бас қаламыз қай қала?


-Біздің туған өлкеміз-егеменді Қазақстан






Балалар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.


-Қазақстан Республикасы.


-Астана қаласы.






Ұйымдастыру-шылық

ізденістік

Қазақстанның байлығы өте көп және қазынаға бай ел.Біздің еліміздің табиғаты өте сұлу.Асқар тау,мөп-мөлдір көлдер,неше түрлі өсімдіктер өседі.Жан-жануарлардың алуан турі тіршілік етеді.Міне,осы жерде біздің ата-бабаларымыз,батырларымыз,ақындары

мыз,ғалымдарымыз туып-өскен.

Қазақстанның кең даласындай байтақ дала еш жерде жоқ шығар.Дана халқымыздың «Отаның-алтын бесігің»деген сөзі бар. Қазақтың ұлттық бұйымдарының бірі- домбра, сандық асық , торсық т.б .Өз отанын сүю, ұлттық бұйымдарын құрметтеу , ана тілін ардақтау-әрбір азаматтың бірінші міндеті.

Билингвальды компанент.

Туған өлке-родной край,асқар тау-высокая гора, домбыра –домбра.


Суретпен жұмыс.

-Өзің тұратын қала(ауыл)қалай аталады?

-Ол қала (ауыл)Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан?

Тірек сұрақтар қою арқылы балаларға туған қала,ауылдары туралы әңгімелетеді.

(Демонстрациялық материалдағы сурет бойынша жұмыс.)

«Асық алу»ойыны.

Шарты:Дорбадан асықты алып,нөмірі бойынша ұлтық бұйымдарды атау.

1-асық.

2-домбыра.

3-сандық.

4-торсық.


Педагогтің әңгімесі:

-Мына фотосуреттерде Қазақстанның әртүрлі қалалары,ауылдары бейнеленген.Олардың барлығы өздерінше әдемі,өздерінше қызықты. Осы сурет бойынша туған еліміздің табиғаты туралы әңгімелеңдер.


Сергіту сәті

Гүлге оранып сәулетті көшелерім

Самалымен сауығып,өсер елім!

Қаламызды сүйеміз,көркемдейміз,

Қайратты боп өсеміз,өркендейміз!


Жеке баламен жұмыс


«Кім жылдам»ойыны.

Шарты:құрастыру бөлшектерімен үй құрастыру.

Бірінші бала тұрғын үй.

Екінші бала көп қабатты үй.


Балалар әңгімені мұқият тындайды.















Тәрбиешімен бірге үш рет қайталайды.



Өздерінің туған қаласы немесе ауылы орналасқан облысты атайды,көрікті жерлерін,табиғатын, халқы немен айналысатынын әңгімелейді.


Балалар ойынға қызыға атсалысады.





Туған өлкенің табиғатын сурет бойынша әңгімелейді.




Өленнің мазмұнысәйкес қимылдар жасайды.





Балалар ойынға белсене атсалысады.

Рефлексиялық –түзетушілік




Оқу қызметін қорытындылап, үн таспадан «Туған өлке»әнін тындату.




Әнді мұқият тындайды.






Күтілетін нәтиже:

орындайды: еліміздің басты қалаларымен танысады,көрікті жерлерін суреттен көреді,көріністі сипаттайды;

Түсінеді:еліміздің басты қалаларының маңызын;

Қолданады: қала туралы мәліметтерді;қалаларды басты белгілеріне қарап ажыратуды.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Планирование

Целевая аудитория: Дошкольникам.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қазақстанда мекендейтін жануарлар

Автор: Айтжанова Гульзира Шолпанкуловна

Дата: 14.02.2019

Номер свидетельства: 499787
