Мектеп: Ю.А.Гагарин атындағы № 7 орта мектебі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Турсунбаева А.Б. |
Сынып: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Астана- тарихи мекен |
Жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.1.2.1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау; 6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру; берілген диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау; Көптеген оқушылар: тақырып бойынша жуан сұрақтар қоя алады, термин сөздерді ажырата алу, оларды сөйлеу тілінде қолдана алу; Кейбір оқушылар: Жоғары деңгейдегі сұрақ құрастырады, лексикалық сөздерді орынды қолдана алады. |
Бағалау критерийлері | Берілген ақпаратпен жұмыс жасай алады. Тақырып бойынша сөйлем құрастыра алады. Мәтін мазмұны бойынша жуан сұрақтар құрастырады. Лексикалық қолданысты біледі. |
Тілдік міндеттер | Әңгіме, кейіпкерлер, идея, отбасы, әке, ана, шие, қанағат ету және т.б. |
Құндылықтар | Отаның сыйлау, құрметтей білуге тәрбиелеу |
Осыған дейін меңгерілген білім | Астана жайлы мәлімет біледі |
|
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер |
Сабақтың басы 10 мин | Оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын тексереді. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қою. - Қазақстан Республикасы қандай мемлекет? - Отанды сүю неден басталады? Тарихымызда негізгі орын алатын тақырыптардың бірі - туған жер, қала, ауыл, аудан тарихын зерттеп білу. Оның тарихи тұлғаларын, қоғам қайраткерлерін, ұлы адамдарын, тарихи кезеңдерін білу жас ұрпақтың қасиетті борышы болса, Отанды, жерді, елді сүюге баулу мектептің, ата - ананың борышы. Туған жердің тарихын білу үлкен ізденісті талап етеді. Сондықтан елордасы Астана қаласына саяхат жасаймыз. Саяхаттың алдында сыныптағы оқушыларды 3 топқа бөлеміз. «Тарихшылар», «Тілшілер» , «Зерттеушілер». Осы саяхат арқылы біз Астана туралы көп деректерді біліп аламыз. | Суреттер |
Сабақтың ортасы | Интербелсенді тақтада суретпен жұмысын өткіземін. Оқушыларға суреттерге қарап, оларды не байланыстырып тұрғандығын анықтайы. Оқушылар сөздерді тыңдап, сөз тіркестерін құрастырады. Олармен сөйлем құрастырады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген мәтінді тыңдап, топта талқылаңдар. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастырыңдар. Сұрақтарға жауапты қарсы топ береді. Оқушылар бағалау критерилері арқылы бірін-бірі бағалайды. 4-тапсырма. ЖЖ. Суреттегі сөздерді атап, сәйкес себеттерге орналастырыңдар. Бұл қандай сөздер Техника | Ғылым | Компьютер | Галактика | Көлік | Ядро | Интернет | Ғаламшар | | аудиомәтін |
| Берілген мысалдардан термин сөзінің анықтамасын шығарамыз. 5-тапсырма. ТЖ 1 топ: қазақ тілі саласына байланысты термин сөздер жасады 2 топ: математика саласына байланысты термин сөздер жасады. 3 топ: биология саласына қатысты термин сөздер жазады. ЖЖ. Берілген кестені толтырыңыздар. Кешегі | бүгінгі | болашақтағы | .......... | ............. . | .............. | ЖЖ. Астана сөзіне бес жолды өлең құра Зат есім Сын есім Етістік Синоним Сөйлем Рефлексия. | Ереже кестесі Кесте |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | . |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |