kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Түлкі мен қырғауыл» ертегісі

Нажмите, чтобы узнать подробности

берілген ертегіні  түсіні оқу, жазу. Мәліметтерді жинақтап қойылым қою

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Түлкі мен қырғауыл» ертегісі»


Мектеп: №14 мектеп-гимназия

Күні:







Мұғалімнің аты-жөні: Сыздыкова А.Г.



СЫНЫП: 5






Эхэ






Қатысқандар: 18

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:


«Түлкі мен қырғауыл» ертегісі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.

Т4 Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну.

О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру.

Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау

А2. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады

Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады,

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Айлакер, қу.

Тапқыр, ақылды


Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Бұйрық

Жарлық

Бәріне ортақ заң

Разы –риза болу

Зорлық қылмас-ешкімді ренжітпеу

Талқылауға арналған сұрақтар:

Түлкі қандай аң?

Қырғауыл қандай аң?

Не себепті …. деп ойлайсыз?

Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді?

ишара:

Рөлдік ойын


Ұйымдастыру кезеңі



Үй тапсырмасын сұраймын:

Психологиялық ахуал

  • Сәлеметсіздер ме?

  • Кім кезекші?

  • Үйге қандай тапсырма берілді?

Кітапшаларын көрсете отырып, Қазақстан барысы ертегісінің мазмұнын айтады. 2 топ бірін-бірі бағалайды.

Дескриптор Ертегі мазмұнын дұрыс, толық айтты.

Негізгі ойды түсінікті, нақты, мәнерлі жеткізе алды.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

2 минут













2 минут








3 минут





















5 минут

Ой шақыру Қырғауыл, түлкі, иттің суреттерін көрсетіп, сұрақтар қоямын. Оқушылар жауап береді.

1-тапсырма

Суретте қандай құс бейнеленген?

Ол құсты көрдің бе?

Осы құс туралы қандай ертегі білесің?

2-топқа

Суретте қандай аң бейнеленген?

Қайда мекендейді?

Түлкі туралы қандай ертегі білесің?

3 –топқа

Суретте не бейнеленген?

Итті неге адамның досы дейді?

Адамға иттің қандай пайдасы бар?

Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар? Жауап береді.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын айтамын.

Айтылым. Сурет көрсетіп, сұрақтардың жауабын (ауызша, жазбаша) әр оқушыдан сұраймын. Дұрыс жауап берген оқушылар тақтаға шығып айтады.

2- тапсырма. Суретке қарап, сұраққа жауап бер.Болжам жаса.

  1. Қалай ойлайсың, ертегі не туралы?

  2. Түлкі қырғауылға не айтып жатыр деп ойлайсың?

  3. Түлкінің ойы қалай?

Дескриптор

Ертегінің не туралы екенін түсінеді.

Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды.

Тыңдалым. Бейнетаспадан «Түлкі мен қырғауыл» ертегісін көреді.

Алдарындағы талдау сұрақтарына жауап береді.

Түлкі неге қырғауылмен жылы сөйлесті?

Бұйрықты неге айтты? Өзі бұйрықты неге орындамады?

Қырғауыл қалай жауап берді? Ол қандай?

Дескриптор

Сұраққа дұрыс, толық жауап береді.

















Суреттер







Интербелсенді тақта





















Интербелсенді тақта





Ортасы


Сөздік жұмысы Сөздермен фраза құрастырады.

Мәтінмен жұмыс. Оқылым

3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар

Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп:

         — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді.

         Түлкі:

         — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді.

         Түлкі:

         — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі.

         Қырғауыл:

         — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді.

         Түлкі:

         — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп.

Сараланған тапсырмалар.

1.Мәтінді рөлге бөліп оқу

2. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастырады.

3. Сұраққа жауап беріңдер.

Қырғауыл не үшін иттер келе жатыр деп айтты?

Дискриптор

Мәтінді оқып, түсіне алады.

Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады.

4-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша талдау (ауызша, жазбаша).

  1. Сұрақтарға жауап береді. а) Түлкі қырғауылды қалай алдамақшы болды?

ә) Түлкі мен қырғауыл арасында қандай әңгіме болды?

б) Қырғауыл қауіп-қатерден қалай құтылды?

в) Мысалдың кейіпкерлерін анықтаңдар.

  1. Кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіріңіз.

Кейіпкерлер

сәйкестендір

Іс-әрекеттері


Қалың ағашты аралап келе жатады


Алыстан дауысы естіледі.


Бізді жеп қоюы мүмкін деп қорқады

Дескриптор

Сұрақтарға дұрыс, толық жауап береді.

Кейіпкерлерді олардың әрекеттерімен сәйкестендіреді.

Жазылым

Сараланған тапсырмалар

5-тапсырма. 1.Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыр.

Ит, мысық, қасқыр, қой, түлкі, қырғауыл.

2. Үлгіге қарап, сөйлем құра. Үлгі: ит мысыққа зорлық қылмасын.

Ит-мысық, қасқыр –қой, түлкі-қырғауыл.

3.Осы сөздерге қатысты мақал-мәтелдер, жұмбақ, тұрақты сөз тіркестерін айтыңдар.

Мысалы: Қой аузынан шөп алмас.

Жұмбақ шешкізу:

Бұлаңдаған құйрығы,

Бір алдарлық қулығы (түлкі) 

Бір топ жыңғыл ішінде,

Бір жапырақ қызыл гүл. (қырғауыл)

Шығармашылық жұмыс.

- Бұл қандай аң, құс?

- Олар қайда мекен етеді?

- Немен қоректенеді?

- Қандай пайдасы бар?

- Қандай зияны бар?

Дискриптор

Сөздік қорын пайдалана алады.

Жалғауларды дұрыс жалғай алады.

Жұмбақты дұрыс шешеді.

Шығармашылық жұмысты толық орындайды.

5-тапсырма

1-топ. «Қырғауыл» сөзіне кластер құрастырыңдар.


2-топ. «Түлкі» сөзіне кластер құрастырыңдар.


Венн диаграммасы. Түлкі мен қырғауылды салыстырыңдар.







Дескриптор

Кластерді дұрыс, толық құрастырады, аң мен құсқа сипттама береді.

Түлкі мен қырғауылды салыстырады.

6-тапсырма. Түлкі мен қырғауылдың рөлінде қойылым жасау.

Дескриптор

Сөздерді дұрыс пайдаланып, сөйлем құрастыра алады.

Кейіпкер рөліне еніп, дауыс ырғағын келтіре алады.

Әр топ бірін бағалайды.














Оқулық










































Интербелсенді тақта


Соңы

Жаңа сабақты қорыту бойынша сұрақ-жауап:

- Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті?

- Қырғауыл неден қорықты?

- Түлкі қандай айла ойлады?

- Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті?

Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді?

- Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме?


Кері байланыс алу

  • Бүгінгі сабақта қандай тақырып өттік?

  • Ертегі не туралы?

  • Түлкі қандай аң?

  • Қырғауыл қандай құс?

  • Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Сұрақтары бар қорап

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.

Бағалау.

Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады.


Флипчарт









қорап

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

  • Сараланған тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне орай жасалды

  • Оқушылар өзін-өзі бағалайды

  • Биология, қазақ әдебиеті

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді.

Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

  1. Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді.

  2. Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді.

2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары .

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім., келесі сабақтарда неге жет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Қырғауыл

Түлкі







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Коррекционная школа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Түлкі мен қырғауыл» ертегісі

Автор: Сыздыкова Айслу Габденовна

Дата: 19.10.2019

Номер свидетельства: 523197
