Сабақтың тақырыбы: Есімдіктерді қайталау.
Сабақтың мақсаты:
а)Коррекциялық – білімділік: Оқушылардың есімдік туралы алған білімдерін практикада қолдану, ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту,
ә)Коррекциялық – дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын байыту, пысықтау, есімдіктерді қайталау, жазу, тыңдап түсіну, ойлау, қабілеттерін, оқу дағдыларын дамыту,
б) Коррекциялық –тәрбиелік: Оқушыларды білімге, оқуға баулу, тілге деген ынтасын молайту, сауатты жазуға, ұқыптылыққа үйрету, сөйлеу мәдениеттерін қалыптастыру, бір- бірін тыңдай білуге үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: Сөзжұмбақ, ашық формалы тест, үлестірмелі парақшалар, слайдтар,
Жаңа технологияны қолдану. Ноутбук компьютері
Сабақтың түрі: деңгейлеп оқыту.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап талдау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
а) сәлемдесу, ә) түгелдеу, б) сыныпты сабаққа даярлау.
І деңгей - «Біліміңді байқап көр». (1- слайд)
Сөзжұмбақ «Бұл да қызық » (компьютермен орындату)
Есімдік деген сөздің құрамында қанша дыбыс болса, есімдіктердің түрлері де сонша. Енді сіздер тапсырманы орындауларың керек. Алдарыңдағы сөзжұмбақтың шешуін тапқан соң, ерекше тордағы сөзді оқисыңдар.
м
е
н
о
с
ы
к
і
м
ө
з
і
м
і
з
б
і
р
д
е
м
е
е
ш
к
і
м
б
ү
к
і
л
1.Жіктеу есімдігі.
2.Сілтеу есімдігі,
3. Сұрау есімдігі,
4. Өздік есімдігі,
5. Белгісіздік есімдігі,
6. Болымсыздық есімдігі,
7. Жалпылау есімдігі
ІІ деңгей – «Талдау – табыс кілті» (2-слайд)
1 – жаттығу. Мәтінді көшіріп, есімдіктердің астын сызыңдар.
2 – жаттығу сөйлемдердегі қарамен жазылған есімдіктердің қай топқа жататынын айту.
ІІІ деңгей - Тест жұмысы. (3 - слайд)
Ашық формалы тест. Нұсқау: толықтыру.
1. Үлкенді сыйласаң,
Кіші .(сені) сыйлайды.
2. Балапан ұяда .(не) көрсе,
Ұшқанда соны іледі.
3. Не ексең,. (соны) орарсың.
4. Біреу тойып секіреді.
. (біреу) тоңып секіреді.
5.. (Өз) елім - өлең төсегім.
ІV деңгейлі оқушыларға үлестірме парақшалармен жұмыс. Есімдіктерді табу.
а) Анау бұлтты көрдің бе ?
ә) Біз Отанымызды сүйеміз.
Логикалық ойын : «Бұл қай есімдік ?» (4- слайд)
Жұмбақ сұрақтар:
1.Етікші аспабының бірімен ұқсас келетін есімдіктің қай түрі ? (біз – жіктеу есімдігі)
2. Басқаның бәрін өзі сұрайды, өзінен ешкім сұрамайды. (Сұрау есімдігі)
3. Көпшіл және көңілшек,
Ештеңені бөліп жармайды.
Көптік ұғым беріп,
Көпшілікті қармайды. (Жалпылау есімдігі)
4. Құрамындағы сөздің көбін көршісінен сұрап алыпты,
Алдына бір буын қосыпты да,
Есімдіктің бір түрі боп тұра қалыпты. (Болымсыздық есімдігі)
V.Сабақты бекіту. (5 - слайд)
1.Есімдік дегеніміз не?
2. Есімдік неше түрге бөлінеді?
Есімдік туралы не білеміз?
Жіктеу жалпылау
сілтеу Есімдік болымсыздық
сұрау өздік белгісіздік
VІ. Үйге тапсырма.
1.І-ІІ деңгейлі оқушыларға 3 – жаттығу жазып келу, ережені қайталау,
2.ІІІ- ІV деңгейлі оқушыларға 2 – жаттығуды көшіріп жазып келу, ережелерді оқу.