kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Қосарлама қос сөздер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

1.Оқушылардың қосарлама қос сөздер туралы түсініктерін кеңейтіп, олардың жасалу жолдары жайлы мәлімет беру.
2. Қосарлама қос сөздерді меңгерту, сауатты жазуға, сөйлемді дұрыс құрай білуге, қосарлама қос сөздерді пайдалана отырып, дыбыстық талдау жүргізу.
3.Зейіндерін тоқтатып, дұрыс, әрі сауатты сөйлеуге, ойлауға, ұқыпты жазуға үйрету.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Қосарлама қос сөздер"»



«Ақыл-ойы дамуында кемістігі бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернеты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі















Қазақ тілі пәнінен

ашық сабақ

Тақырыбы: «Қосарлама қос сөздер»









Қазақ тілі пәнінің мұғалімі: А. Н. Оңлабекова.

Сынып: 7 «Ә»







Тараз қаласы, 2017 ж.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сыныбы 7 «Ә»

Күні 20.10.2017 ж.

Пәні:

Қазақ тілі

Сабақ тақырыбы

Қосарлама қос сөздер

Сілтеме:

Күнтізбелік жоспар, оқулық. Мұғалімге арналған нұсқаулық, СТО стратегиясы

Мақсаты

1.Оқушылардың қосарлама қос сөздер туралы түсініктерін кеңейтіп, олардың жасалу жолдары жайлы мәлімет беру.
2. Қосарлама қос сөздерді меңгерту, сауатты жазуға, сөйлемді дұрыс құрай білуге, қосарлама қос сөздерді пайдалана отырып, дыбыстық талдау жүргізу.
3.Зейіндерін тоқтатып, дұрыс, әрі сауатты сөйлеуге, ойлауға, ұқыпты жазуға үйрету.

Күтілетін нәтиже

- Оқушы қосарлама қос сөздерді меңгереді;
- Мысал келтіріп, оның жасалуын ажырата алады;
- Қайталама қос сөзбен қосарлама қос сөздерді ажыратады;

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері

Ұжымдық, топтық оқыту. 7 модуль технологиясын пайдаланып, сабақ барысында модуль элементтерін қолдану.

Сабақтың көрнекілігі

Суреттер, қосарлама қос сөздердің жасалу жолының кестесі, деңгейлік тапсырмалар, кітап.

Мұғалімнің орындайтын іс-әрекеттері

Оқушының іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

І.Ұйымдастыру.
1. Психологиялық дайындық. «Жүректен-жүрекке» тренингі.

2. Оқушыларды: Мозаика әдісі арқылы 2 топқа бөлу. 1 топ: Отан; 2 топ: Туған жер.



Білу (5 мин)

 І. Миға шабуыл. Үй тапсырмасын сұрау.  

II, III деңгей: «Сәйкестендіру тесті».

1. Күрделі сөздер

Кейбір сөздер екі сөздің қосарлануы арқылы жасалады.

2. Қос сөз

қысқарған сөздер, біріккен сөздер, қос сөздер, тіркесті сөздер жатады.

3. Қос сөздің тыныс белгісі

дефис арқылы жазылады.

4. Қос сөздер нешеге бөлінеді

Кейбір сөздер бір сөздің қайталануы арқылы жасалады.

5. Қайталама қос сөз

1.Қайталама қос сөздер; 2.Қосарлама қос сөздер.


IV деңгей:
Өткен сабаққа қатысты сөзді табу.

Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларға көңілді бауырсақ смайликтерін таратып беремін.

Түсіну (8 мин)


ІІ. Жаңа сабақ. «Қосарлама қос сөздер». Тақтадан осы суреттерді көрсетемін. Оқушылар ойланып, жаңа тақырыпты өздері ашады. 

 

 бала-шаға

-------  үйрек-қаз

- Бұл сөздер қалай жасалып тұр ?
- Неше түбірден қосарланған ?
Екі түбірдің қосарлануы арқылы жасалған қос сөздерді қосарлама қос сөздер дейміз.

Қосарлама қос сөздердің жасалу жолы:

1.Мағыналары бір-біріне жақын (синоним) сөздер және қарама-қарсы мағыналы (антоним) сөздер қосарланады. Мысалы: құрт-құмырсқа, әке-шеше, ағайын-туыс, аға-іні, апалы-сіңілі, үлкен-кіші, іші-сырты.

2.Бір сыңары мағыналы, екінші сыңары мағынасыз сөздер қосарланады. Мысалы: келін-кепшік, бала-шаға, киім-кешек, көрші-қолаң, қыз-қырқын.

3. Екі сыңары да мағынасыз қос сөздер қосаланады. Мысалы: ығы-жығы, оқта-текте, ұмар-жұмар, анда-санда, жапа-тармай.

4.Қоғамдық даму аясында өзгерістер барысында кейінгі кезде қалыптасқан қос сөздер қосаланады. Мысалы: үгіт-насихат, саяси-экономикалық, қазақша-орысша, ғылыми-танымдық, көші-қон.

Оқушылардың дұрыс жауап бергеніне көңілді бауырсақ смайликтерін таратып беремін.

Қолдану (5 мин)

Оқулықпен жұмыс. 
II, III деңгей:
3-жаттығу.Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқып, қос сөздердің қалай жасалғанын түсіндіріңдер.

Өнер-білім бар жұрттар,

Тастан сарай салғызды.

Айшылық алыс жерлерден,

Көзіңді ашып-жұмғанша

Жылдам хабар алғызды.

(Ы. Алтынсарин)

IV деңгей: П әріпін және п әріпінен басталатын сөздерді жазу.

Жақсы жауап берген, әдемі жазған оқушыларға көңілді бауырсақ смайликтерін таратып беремін.

Талдау (12 мин)








Топпен жұмыс.
II, III деңгей:
«Жасырынған әріптер».

4-жаттығу. Төмендегі сөздерге керекті сөздер қосып, қос сөздерге айналдырыңдар. Оларды үлгі бойынша жазыңдар.

1.Әке- 2.-шаға

Бала- жора-

Ұзын- -санда

Күні- -терсек

Үлкен- -шашын

IV деңгей: Әріптерден сөз құрастыру.

1 топ: ана; 2 топ: ата.

Тақтаға шыққан, әріптерден сөз құрастырған оқушыларға көңілді бауырсақ смайликтерін таратып беремін.

Жинақтау (4 мин)

«Ойлан, тап»

II, III деңгей: Семантикалық кестені толтыру.



Қос сөздер

Мағыналары бір-біріне жақын сөздер және қарама- қарсы мағыналы сөздер.

Бір сыңары мағыналы, екінші сыңары мағынасыз сөздер.

Екі сыңары мағынасыз сөздер.

ағайын-туыс




киім кешек




ығы-жығы




Көші-қон






IV деңгей: «Сиқырлы сөздер». Жасырынған сөздерді табамыз.

Сабаққа белсенді қатысқандарға көңілді бауырсақ смайликтерін таратып беремін.

Рефлексия (2 мин)

«Жеміс ағашы» әдісі 
Оқушылар сабақтың түсіну, түсінбеуіне қарай жеміс ағашына піскен (қызыл стикер), немесе піспеген (жасыл стикер) жемістерін іледі.

Бағалау (3 мин)

Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың жинаған көңілді бауырсақ смайликтерін есептеп, бағалау парақшаларына қойып отырамын. Бір смайликтің саны – бір ұпайға тең. Оқушылардың сабақта алған бағаларын журналға, күнделіктеріне қойып, мадақтаймын.

Үйге тапсырма (1 мин)

32бет, 2-жаттығу. 1.Өлеңді мәнерлеп оқып, қос сөздерді көшіріңдер. Олардың қалай жасалғанын түсіндіріңдер.




































Бағалау парақшасы

Сабақ кезеңдері



Оқушының

аты-жөні

Білу


Түсіну


Қолдану


Талдау


Жинақтау

Бағалау


Жалпы

ұпай саны


I топ








1









2









3









4



















I топ








1









2









3









4



















I топ








1









2









3









4











Бағалау 1 ұпайлық жүйемен бағаланады

6 ұпай«5» деген баға қойылады.

4-5 ұпай«4» деген баға қойылады.

1-3 ұпай«3» деген баға қойылады.


















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Коррекционная школа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ашық сабақ "Қосарлама қос сөздер"

Автор: Онлабекова Айгуль Нарынбековна

Дата: 14.02.2018

Номер свидетельства: 457381
