Сабақтың тақырыбы : | Туған табиғат | Мектебі : Шаған ЖОББМ |
Күні : | 13.03.2017 | Мұғалімнің есімі : Хайрушева Л..О. |
Сыныбы : 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Табиғат ұғымын түсіндіру. Балаладың табиғатқа аялы қарым - қатынасын дамыту. Табиғатты сүюге тәрбиелеу. |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігіндұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Тыныштық сәті Тыныштық сәті - Бізге қонаққа келген көбелек қанатын жазғанда алып көбелекке айналып кеткендей. Ол бізді қанатына отырғызып ұшып барады. Алуан түсті гүлдер алқабына жақындағанда бізді қанатынан түсірді. Гүл алқабы жағасында суы мөлдір өзен көз демалтады. Судың тазалығы соншалықты – су астында жүзіп жүрген жәндіктер, өніп тұрған өсімдіктер, көздің жауын алып жатқан табиғи тастар. Одан әрі төбесі аспан тіреген биік таулар, жарқыраған күн. Әуелеп ұшып жүрген әсем құстар. Неткен әдемі табиғат! Табиғат сыйлаған таза ауа бойымызды сергітіп жіберді... Біз оған тамсана ұзақ қарадық. Алып көбелек бізді қайтадан өзінің қанатына отырғызып, сыныпқа алып келді. Көбелек қоштасарда әрбіріміздің құлағымызға: «Табиғат сендерге таза ауа, жұпар иіс, жақсы көңіл күй, жақсы өмір сыйлайды. Табиғатты күтіп, баптаңдар, аялаңдар», – деп сыбырлады. Әрбіріміз көбелекке «табиғатты аялаймыз» деп, іштей уәде бердік. Ол әрбіріміздің көбелекпен арадағы сырымыз болсын. «Ешкім естіп қоймады ма?» дегендей, біз бұрынғы қалпымызға келіп, жан - жағымызға қараймыз. - Міне, әдемі көбелегіміз әсем табиғатты сыныпқа бірге ала келіпті. Табиғат – әсемдіктің айнасы . | Тыныштық сәті |
Сабаың ортасы | Шығармашылық іс - әрекет, топтық жұмыс Суреттерді пайдаланып, сөйлемді аяқтайды. Егер мен тау болсам... Егер мен күн болсам... Егер мен өзен болсам... Егер мен қыран болсам... Егер мен елік болсам... Мысалы: Егер мен тау болсам асқақ болар едім. егер мен күн болсам шуақ нұрын төгер едім. Балалар өз ойларын ортаға салады немесе постер қорғайды. Табиғат деген не ? әңгімесін оқиды , сұрақтарға жауап береді Өздерінің туып – өскен табиғатынын суретін салады . | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәті | Топ-топ, топ басайық, Жалаудан күн жасайық. Жаса, жаса алтын күн Жаса, жаса жарқын күн. (балалар қолдарын соғады) | Сергіту сәті |
Қызықты тапсырма Аяқталуы | Ойын жаттығу: «Жұмбақ» Ол өте нәзік, әдемі. Ешкімге жамандық ойламайды. Гүлдерді өте жақсы көреді. Ол әдемі алқаптарда ұшып жүреді. Балаларға түрлі түсті қағаздан дайындалған гүл таратып, мынадай сұрақ қоямын - Табиғаттағы неге ұқсағыларың келеді? Балалар жауаптарын қолдарындағы гүл пішіндегі қағазға жазып, кезегімен тақтаға шығып, не үшін оған ұқсағысы келетінін айтып, гүлін тақтаға жапсырады. Барлық балалар гүлін жапсырып біткенде, дайын болған гүлді алқапқа көбелекті қондырамын.
| Оқулық , дәптерлер |
Сабақтың соңы | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. | Бас бармақтар |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланысДенсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағыОқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |