Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:7.1. Координация және реттелу Күні: Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.7.4 – орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру. |
Сабақтың мақсаты | Орталық жүйке жүйесінің құрам бөлімдерін біледі, қызметін түсінеді. Жұлынның ақ және сұр затынан тұратынын біледі. Жұлынның ақ және сұр заты қалай орналасқанын біледі. Құрылысы мен қызметінің байланысын салыстыра алады. Орталық жүйке жүйесінің қаншалықты күрделі жүйе екенін талдап, сипаттайды. |
Бағалау критерийі | - Орталық жүйке жүйесінің құрам бөлімдерін біледі; - Нейрон түрлерінің атқаратын қызметтерін сәйкестендіреді; - Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін сипаттайды; - Орталық жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметінің байланысын салыстыра алады. |
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: нейрон, дендрит, аксон, миелин, медиатор, сомалық, вегетативтық, жүлге, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап, психика, ми, жүйкелер, қозу, тітіркену. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1) Орталық жүйке жүйесін құрайды……... 2) Орталық жүйке жүйесі ... қызметін атқарады. |
Құндылықтарға баулу | Оқу-тәрбиелік үдерістің сәйкесінше формалары арқылы тұлғаның өзін-өзі таныту. Қазақстандық отан сүйгіштік және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білім алуын қалыптастыру. |
Пəнаралықбайланыс | Физика, химия |
Дағдылар | Білу, түсіну, қолдану, талдау |
Алдыңғыбілім | 7.1.7.3 – жүйке жасушаның компоненттерін аныктау |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған Кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-3минут 4-10минут | Сыныпты ұйымдастыру. Сәлемдесу тренингі Оқушылар бір-бірімен амандасу және зейіндерін шоғырландыру мақсатында үш тілде амандасу. Психологиялық ахуал. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу І топ Дендрит ІІ топ Аксон Оқушыларды 2 топқа біріктіру: І және ІІ Үй жұмысы «Допты қағып ал» әдісі арқылы үй тапсырмасын бағалау Жүйке ұлпасының негізгі жасушалары? Нейрондар Жүйке ұлпаларының қызметі? Қозғыштық, өткізгіштік Жүйке ұлпаларының қосымша ұлпалары не деп аталады? Нейроглея Нейрондардың қысқа өсіндісі қалай аталады? Дендрит Нейрондардың ұзын өсіндісі қалай аталады? Аксон Жүйке дегеніміз не? Аксондардың бірнеше тобы Дендрит пен жасуша денесі не түзеді? Сұр зат Жүйке түйінділері қалай түзіледі? Денелер мен дендриттердің ми дан тыс жинақталуы Дескрипторлар: 1. Оқушылар жүйке жасушаның құрылысын біледі; 2. Сұрақтарға толық жауап бере алады. | Оқушылар бір-бірімен үш тілде амандасады. Оқушылар өз білімдерін тексереді. |
Сабақтың ортасы 10-14 минут 14-27 минут | Жаңа сабақ кезеңінде «Жүйке жүйесінің бөлімдері» атты видеоролик Топқа тапсырма 1-топ Дендрит тобы – Жүйке жүйесінің бөлімдері 2-топ Аксон тобы – Жұлынның құрылысы Топтар өздеріне берілген тақырыптарды оқып. Постер қорғайды. Дескрипторлар: 1. Орталық жүйке жүйесініңқұрам бөліктерін салыстыра алады; 2. Жұлынның қызметің сипаттай алады; 3. Жұлын зақымдануыныңадам өміріне қауіптілігі жайында мәлімет жинап, әнгімелеп бере алады. 4. Тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді; 5. Оқулықпен жұмыс істеп қажетті мағлұматты сараптап алады. | Әр топка жеке тапсырмалар беріледі |
Сабақтың ортасы 27-30минут 30-35минут | Сәйкестендіру тесті (оқушылар жұптасып тапсырманы орындайды) 1. Жүйке жүйесін ... және ... деп үлкен 2 бөлімге бөледі. | А) орталық қате бетін және орталықтан тебетін | 2. Орталық жүйке жүйесіне ... мен ... жатады. | Ә) жұлын | 3. Цилиндр пішінді омыртқа жотасының Өзегінде орналасқан мүше. | Б) орталық, шеткі | 4. Жұлынның сұр затының алдыңғы, Артқы бүйірінде қанша түбірі болады? | В) жүйке орталығы | 5. Әр омыртқаның бүйір тұсынан жұлыннан екі жаққа қанша жұп жұлын жүйкелері таралады? | Г) 2 | 6. Жұлынның түрлі бөлімінде Орналасқан қандай да болмасын мүшенің жұмысын реттейтін жүйке жасушаларының жиынтығы - ... | Ғ) ми, жұлын | 7.Жұлынның өткізгіштік қызметі қандай жолдардан тұрады? | Д) 31 | Жауаптары: 1-Б 2-Ғ 3-Ә 4-Г 5-Д 6-В 7-А Дескрипторлар: 1. Сәйкестік тестімен жұмыс істей алады; 2. Тапсырма көлемін, уақытты өндеп орындай алады. Кері байланыс: бір біріне мадақтама сөздерін айтады. Қалыптастырушы бағалауды орындау. | Кесте |
Сабақтың соңы 35-40минут | Қорытынды: сабақты бекіту, пысықтау мақсатына оралу Сұрақ-жауап. І-топ 1.Жұлында барлығы неше сегмент бар-( 31) 2.Жұлын сыртын неше қабықшамен қоршалған? (3) ІІ-топ 1.Жұлын қайда орналасқан?-( ми өзегінде орналасқан) 2.Жұлынның қызметі?-( өткізгіштік, рефлекстік) Үй тапсырмасы: мәтінін оқып-білу, терминдерге анықтама жазу, жаттау. | Сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау | Аты-жөні | Үй жұмысы | Жаңа сабақ | Тест | Қалыптастырушы бағалау | Сұрақ - жауап | | | | | | | | | | | | | | Оқушылар өз-өзін бағалайды. |